Uczniowie klas starszych, w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę", uczestniczyli
w dwudniowej wycieczce szkolnej, która odbyła się 23 - 24 listopada 2022 r. Wyjazd i program zrealizowano w ramach współpracy z biurem turystycznym "Belfer".
I DZIEŃ
Pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy SKANSEN PAROWOZÓW, WAGONÓW I DREZYN w Wenecji. Uczniowie z radością fotografowali się w starych lokomotywach, wagonach
i drezynach. Następnie podziwiali zamek z połowy XIV wieku, zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Z zaciekawieniem słuchali legendy o tym, że straszy na nim Diabeł Wenecki, czyli jego najbardziej znany właściciel, Mikołaj Nałęcz. Spacerowi wokół zamku towarzyszyło również dużo emocji związanych z mocowaniem się ze średniowiecznym taranem, kuszą, zakuwanie w dyby oraz podziwianie wież oblężniczych. Po zakończeniu pobytu w Wenecji pojechaliśmy do REZERWATU ARCHEOLOGICZNEGO w BISKUPINIE.
W Biskupinie obejrzeliśmy:
rekonstrukcję obozowiska łowców i zbieraczy z epoki kamienia (neolit) sprzed 10 tys. lat, która pokazuje jak wyglądało typowe osiedle społeczności zbierackiej i łowieckiej. Obozowisko tworzą trzy chaty z trzciny w pobliżu małego stawu.
rekonstrukcję neolitycznej osady sprzed około 6 tysięcy lat - "Osada pierwszych rolników".
Rekonstrukcja obejmuje dwie długie chaty. Jedna z nich to przykład dawnych zabudowań. Druga
to pawilon muzealny z ekspozycjami. W pobliżu są poletka z uprawami dawnych gatunków zbóż. Chaty nie miały okien ani kominów, tylko niewielki otwór w dachu. Było też palenisko, wspólne łoże oraz przedsionek, zajmowany w zimie przez zwierzęta. Mieszkańcy hodowali bydło, owce
i kozy. Zajmowali się też rybołówstwem, łowiectwem, uprawą roli i rzemiosłem, m.in. tkactwem, garncarstwem i odlewami z brązu.
rekonstrukcję osady obronnej w Biskupinie z VIII w p.n.e. kultury łużyckiej. Dla porównania – ok. 753 r. p.n.e. założono Rzym. Biskupiński gród nazywa się często „polskimi Pompejami”.
Zrekonstruowano tylko część zabudowań: pomost, wały obronne, wieżę bramną i palisadę.
W przeszłości stało tam aż 106 domów o powierzchni około 80 m² każdy, w 13 rzędach rozdzielonych ulicami wyłożonymi drewnem. Domostwa otaczała ulica okrężna, ułatwiająca komunikację.
Na środku każdej izby rozpalano palenisko. Dzięki otworowi w dachu dym z ogniska mógł wydostawać się z pomieszczenia. Domy w grodzie nie miały okien, więc panował w nich ciągły półmrok. W każdym domu znajdował się również przedsionek, który zimą służył za schronienie dla zwierząt hodowanych przez mieszkańców grodu.
Rekonstrukcję osady obronnej w Biskupinie z VIII w p.n.e. kultury łużyckiej. Stanowi ona pozostałości usługowej osady rzemieślniczej z X-XI wieku. Kurne chaty zbudowane były wokół placu, na którym przypuszczalnie wymieniano się towarami z innymi plemionami. Wyposażenie chat obrazuje codzienne życie mieszkańców związane z garncarstwem, kowalstwem, obróbką skór, poroża i kości.
pawilon muzealny znajdujący się tuż za wejściem na
Wycieczka szkolna
WENECJA - BISKUPIN - GNIEZNO - POZNAŃ