• The Easter Bonnet

•          Easter bonnet, czyli wielkanocny czepek. Jest to tradycyjne przybranie głowy noszone w krajach anglosaskich z okazji świąt wielkanocnych. Tradycja nawiązuje do praktykowanego dawniej kupowania na Wielkanoc nowej garderoby. Dziś ozdabianie wymyślnych nakryć głowy  to przede wszystkim okazja do kreatywnego spędzania wolnego czasu.

Pod koniec marca w  naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczno-techniczny – "The Easter Bonnet". Celami  konkursu było m.in.  kultywowanie tradycji wielkanocnych,zapoznanie uczniów z tradycjami wielkanocnymi krajów anglojęzycznych, wykorzystanie różnych technik plastyczno - technicznych ,wspieranie i prezentowanie twórczości plastycznej uczniów, rozbudzanie wyobraźni twórczej oraz kreatywnego myślenia. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a pomysłowość uczestików przerosła oczekiwania jury.

17 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Dzieci zostały nagrodzone według trzech kategorii.

Laureaci w poszczegónych kategoriach:

• Dzieci z Oddziału Przedszkolnego

Jagoda Lorant

Hanna Pacucha

Wiktoria Spica

Stanisław Kłębucki

Borys Wilk

Jakub Przyborek

• Klasy I-III

Justyna Lorant

Magdalena Simonowicz

Antoni Orczykowski

• Klasy IV-VIII

Marcel Kłębucki

Wiktoria Mieńska

Oskar Kąkol

Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na kolejną edycję konkursu.

• Dom Hospicyjno-Opiekuńczy Caritas

•       W dniu 14 kwietnia br. pod opieką Anny Adamów i księdza Janusza Sikory Szkolne Koło Caritas odwiedziło Dom Hospicyjno-Opiekuńczy Caritas im Biskupa Czesława Domina w Darłowie. Obecny tam ksiądz Krzysztof Sendecki (dyrektor placówki) wraz z siostrą Agnieszką (koordynatorką wolontariatu) opowiedzieli nam o funkcjonowaniu hospicjum i pokazali piękno posługi wobec osób chorych. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy za chorych. Wizyta miała wymiar szczególny, stała się okazją do realizacji dzieła miłosierdzia w przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego, które obchodzimy co roku w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Z tej okazji wolontariusze przekazali paczki z pomocą, w tym środki pielęgnacyjne i higieniczne. Spotkanie było dla wszystkich bardzo ubogacające. Dzięki czemu mogliśmy przekonać się, że Hospicjum to też życie.

Serdeczne dziękujemy parafii w Kobylnicy, za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu, a także wszystkim którzy wsparli naszą zbiórkę.

• Lista dzieci przyjętych do Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie w roku szkolnym 2023/2024

Rocznik 2017:

9. Wrześniak Hanna
            10. Zernek Dawid

• Wielkanoc u przedszkolaków z Kończewa

• 6 kwietnia 2023 roku, w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Kończewie, przedszkolaki oczekiwały specjalnego gościa- Zajączka Wielkanocnego. Dzieci musiały wykonać zadania specjalne. Starsza grupa wyszukiwała specjalnych listów od Zająca i kolejno wykonywała polecenia: specjalne przybranie głowy, odśpiewanie piosenki związanej z Wielkanocą, ułożenie koszyczka, wykonanie zdjęć w budce fotograficznej, zadania umysłowe, zagadki, poszukiwanie jajeczek. Młodsza grupa musiała odtańczyć specjalny taniec na Wielkanoc, zagrać w memory związane ze świętami, policzyć jajka w zadaniu matematycznym oraz wyruszyć na poszukiwanie jajecznych skarbów. Obie grupy w zamian za wykonanie wszystkich zadań zostały obdarowane prezentami od Zająca Wielkanocnego. To doświadczenie było wielką frajdą dla naszych milusińskich.

• Dzień na niebiesko

• Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ w 2007 roku. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.

Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Nasi uczniowie pokazali tę solidarność poprzez swój ubiór. W naszej szkole obchody zainicjowali najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych i zachęcili do obchodów tego dnia wszystkich uczniów.

Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.

Nie bądźmy obojętni! Zaświećmy się na niebiesko.

• V Przedszkolny Konkurs Recytatorski w Kończewie

• 31 marca 2023 roku, w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Kobylnicy, odbył się V Przedszkolny Konkurs Recytatorski. Dzięki tegorocznej edycji dzieci poznały wielkiego polskiego poetę- Juliana Tuwima. W konkursie udział wzięła 30 dzieci, w wieku od 3 do 6 lat. W jury zasiadł gość specjalny- Pani Renata Sztabnik (Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy) oraz Pani Grażyna Pioterek (Dyrektor Szkoły Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Kończewie). Nagrodzono wszystkich uczestników, jednakże jury jednogłośnie wyróżniło jeden występ. Maja obuch urzekła sędziów oraz widownię recytując wiersz “Lokomotywa”. Jesteśmy dumni z Naszych przedszkolaków.

• Światowy Dzień Autyzmu

• 31 Marca Szkolny Klub Wolontariusza reprezentowany przez uczniów z klasy VII i VIII uczestniczył w słupskich obchodach Dnia Świadomości Autyzmu, który odbył się w Hali Gryfia. Akcja dotyczyła bicia rekordu w układaniu „Serca dla Autyzmu” z nakrętek plastikowych. Patronat nad akcją objęła Prezydent Miasta Słupska, a głównym organizatorem była Fundacja Progredi.