• Dzień Tabliczki Mnożenia

          • 6 października 2022r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia  na lekcjach matematyki uczniowie klas 4-8  rozwiązywali test na czas, grali w mnożenie kości, kratki do wynajęcia, układali puzzle matematyczne.

            Każdy  mógł sprawdzić swoją wiedzę podczas słodkich przerw w myśl hasła "wynik znasz- cukierka masz".

          • DZIEŃ CHŁOPAKA U PRZEDSZKOLAKÓW

          • Dzień 30 września był dniem pełnym wrażeń, radości i doskonałej zabawy dla wszystkich
            przedszkolaków, a w szczególności dla chłopców, ponieważ tego dnia w naszym przedszkolu
            obchodziliśmy Dzień Chłopaka.
            Z tej okazji były wręczone chłopcom drobne upominki, pamiątkowe medale oraz dyplomy.
            Dziewczynki złożyły swoim kolegom serdeczne życzenia oraz odśpiewały uroczyste „Sto lat”.

          • Dzień Chłopaka

          • 30 września obchodzony jest Dzień Chłopaka. Dziewczęta z poszczególnych klas stanęły na wysokości zadania i zaplanowały obchody, które na pewno na długo pozostaną w naszej pamięci. Przygotowały niespodzianki, podarowały prezenty i składały serdeczne życzenia. Szczególnie uhonorowani w tym dniu zostali młodzi panowie z klasy 4 i 8. Wśród niespodzianek były personalizowane życzenia dla kolegów, ozdobione motywem plastycznym związanym z danym uczniem, dyplomy, różne słodkości, kosmetyki oraz miniaturowe samochodziki, które otrzymali chłopcy z klasy 8. Klasa 4 natomiast wspólnie bawiła sie przy muzyce i śpiewała ulubione piosenki.

            Nie mogło zabraknąć życzeń i upominków od Samorządu Uczniowskiego, które w imieniu wszystkich dziewczyn i Pań przekazała pani pedagog, która pełni w naszej szkole również funkcję opiekuna Samorządu Uczniowskiego.

            Wszystkie niespodzianki były źródłem niebywałej radości i wywoływały niesamowite emocje. Chłopcy cieszyli się z prezentów do końca dnia.

            Głównym celem tego święta jest nawiązywanie bliskiego, serdecznego kontaktu z rówieśnikami, wytworzenie radosnej atmosfery, okazywanie życzliwości i koleżeństwa.

            Taki dzień na długo pozostanie w pamięci naszych uczniów.  

             

            Przypomnimy historię tego święta. Dzień chłopca z ang. „International Men’s Day” powstał prawdopodobnie przez analogię do Dnia Kobiet. Po raz pierwszy obchodzony był w 1999 roku na wyspach Trinidad i Tobago. Dlatego, że jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach, na przykład w Indiach świętuje się 19 listopada, na Malcie 7 lutego, w Rosji i na Ukrainie 23 lutego. W Wielkiej Brytanii i Irlandii „International Men’s Day”, czyli Dzień Chłopaka obchodzony jest 5 kwietnia. Także w Polsce nie ma zupełnej zgodności co do dnia, w którym należy czcić to święto. Większość źródeł podaje 30 września, ale niektóre wskazują na 10. marca jako „Dzień Mężczyzny”.

             

            Wszystkim Chłopakom życzymy jeszcze raz wszystkiego najlepszego!!!

             

          • Dzień Przedszkolaka to ważne święto – uczcijmy je razem tańcem i piosenką

          • Pod takim hasłem, 20 września przedszkolaki obchodziły tegoroczny Ogólnopolski Dzień
            Przedszkolaka, który stał się wyśmienitą okazją do integracji grup przedszkolnych
            i do popularyzacji wychowania przedszkolnego.
            Zabawa, tańce, śpiew i upominki – to tylko niektóre z atrakcji jakich doświadczyli
            najmłodsi w tym szczególnym dla nich dniu.
            Nie zabrakło życzeń oraz drobnych upominków od Pana Wójta oraz Pani Dyrektor,
            pamiątkowych dyplomów, medali oraz słodkich poczęstunków. Był to dzień pełen wrażeń
            i uśmiechu.
            Jeszcze raz wszystkiego najlepszego kochane przedszkolaki.

          • Warsztaty “Dzieciaki gliniaki- sensoglina" w przedszkolu

          • Na początku października dzieci z naszego Oddziału Przedszkolnego wzięły udział w niezwykłych warsztatach prowadzonych przez Panią Małgorzatę Nowak z firmy Malinowy Las.

            Zadaniem najmłodszych było przejście po glinianej ścieżce sensorycznej oraz stworzenie pracy plastycznej rozwijającej kreatywność, małą motorykę, przetwarzanie sensoryczne przy użyciu materiałów naturalnych. Na koniec każdy dostał mały upominek od Pani Małgosi- był to mały domek z wypalonej gliny.

            Dzieci rozwinęły swoje umiejętności modelarskie, a przy tym świetnie się bawiły.

          • Powitanie Jesieni w Oddziale Przedszkolnym

          • W Oddziale Przedszkolnym przy SP w Kończewie sezon jesienny możemy uznać za otwarty. 23 września dzieci z grup Odkrywcy i Sówki świętowały Pierwszy Dzień Jesieni.

            W Kąciku Przyrody pojawiły się dary jesieni: kolorowe liście, kasztany, żołędzie, owoce z sadu i warzywa. Zajęcia w tym dniu nawiązywały do tematyki jesiennej. Dzieci ozdobiły całą salę. Były piosenki, wiersze, zabawy. Dzieci miały okazję wykazać się wiedzą na temat nowej poru roku poprzez rozwiązywanie zagadek, rebusów. Z wielkim zaangażowaniem tworzyły również kolorowe jesienne prace plastyczne. Skorzystały z gier jesiennych na magicznym dywanie.

            Przedszkolaki z uśmiechami na twarzach powitały nadchodzącą porę roku i pożegnały lato na dobre.

          • Sprzątanie Świata 2022

          • 23 września 2022 roku uczniowie klasy II i III wraz z wychowawcami już po raz kolejny wzięli udział  w akcji ekologicznej ,,Sprzątanie świata’’ organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia. W tym roku przyświecało nam hasło ,, Wszystkie śmieci są nasze’’. Na pytanie dlaczego pomimo upływu lat nadal sprzątamy? Możemy udzielić prostej odpowiedzi – bo nadal śmiecimy.  Nasi uczniowie, zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki, sprzątali teren wokół szkoły, drogę przy ulicy Polnej i Szkolnej oraz plac zabaw przy ulicy Kolejowej. Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegała szybko i sprawnie, a efekt pracy był zadowalający. Udział uczniów naszej szkoły w w/w działaniach z pewnością przyczyni się do ukształtowania wrażliwości na potrzeby środowiska naturalnego oraz nawyku dbania o nie. ,,Sprzątanie świata’’ to wspólna lekcja poszanowania środowiska.

          • Zakończenie roku w oddziale przedszkolnym

          • Czerwiec to najweselszy miesiąc roku dla wszystkich dzieci.  Z niecierpliwością czekamy na upragnione wakacje! W naszym przedszkolu uroczyste zakończenie roku  odbyło się 28 czerwca . Zakończenie było wyjątkowe. W tym dniu żegnaliśmy  dzieci, które w większości były z nami od samego początku. Rozpoczynały one edukację jako 3-latki i przeszły cały czteroletni tryb edukacyjny w placówce. Przez cztery lata śledziliśmy ich postępy, widzieliśmy jak rosły i się rozwijały. Na  wstępie uroczystości, dzieci młodsze pożegnały starszaków oraz przedszkole na czas wakacji. Starszaki podziękowały w wierszach za wspólnie spędzony czas. Nasi absolwenci otrzymali  pamiątkowe dyplomy oraz książeczki, a rodzice podziękowania za zaangażowanie w życie przedszkola. Wszystkim przyszłym pierwszoklasistom życzymy sukcesów w szkole oraz słonecznych i bezpiecznych wakacji.

          • Co to jest muzeum? Po co jest muzeum?

          • Przedszkolaki w ramach realizacji projektu edukacyjnego „Z kulturą mi do twarzy”, odwiedziły Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Podczas warsztatów dzieci dowiedziały się jak należy właściwie zachowywać się w muzeum, poznały zadania instytucji oraz niektórych pracowników, np. historyka, kustosza, archeologa. Biedroneczki z zainteresowaniem obejrzały ciekawe ekspozycje muzealne. Poznały również historię pierwszych mieszkańców zamku oraz miasta Słupsk. Podczas spaceru się Bulwarami Słupskimi poznały okoliczne zabytki.

          • Wycieczka do Muzeum Kultury Ludowej Pomorza

          • Podczas warsztatów pt. „100 lat-zatrzymany czas, czyli życie w wiejskiej zagrodzie na początku XX wieku”, dzieci poznały jak wyglądało dawne życie na pomorskiej wsi. Biedroneczki obejrzały dawne maszyny, poznały jak kiedyś młócono zboże czy siekano słomę. Najbardziej dzieciom podobały się zwierzęta z wiejskiej zagrody. Na koniec wycieczki odwiedziliśmy dawny dom gospodarza. Zobaczyliśmy dawne sprzęty użytku domowego, np. żelazko z „duszą” czy pralkę napędzaną korbką. Poznaliśmy ciekawe historie z życia mieszkańców sprzed stu lat.

          • Dowożenie uczniów w roku szkolnym 2022/2023

          • Uprzejmie informujemy, że zakup biletów miesięcznych NORD na przejazdy uczniów od nowego roku szkolnego będzie możliwy:

            • w kasie  Nord Express - Biuro Obsługi Klienta SŁUPSK, ul. Kołłątaja 32 w Słupsku (front dworca kolejowego) – pierwszy bilet na wrzesień, wyrobienie EM-Karty
            • u kierowcy - dla posiadaczy EM Karty

            Poniżej zamieszczamy rozkład jazdy linii 109 firmy Nord Express

            109_-_rozkład_OD_27.06.2022.pdf


        • SP Kończewo – V miejsce w XXIX Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi"
          • SP Kończewo – V miejsce w XXIX Konkursie Wiedzy o Ochronie Przyrody i Parku Krajobrazowym "Dolina Słupi"

          • "Inwazyjne gatunki flory i fauny zagrożeniem dla naszej przyrody" to temat przewodni tegorocznej edycji konkursu. Konkurs znajduje się na liście konkursów wiedzy Pomorskiego Kuratora Oświaty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej. Naszą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna z klasy VII. Finał konkursu dla powiatu słupskiego i bytowskiego odbył się 3 czerwca w Centrum Edukacji Ekologicznej „Słupia rzeka wiedzy” w Słupsku. Uczniowie indywidualnie pisali test. Pytania dotyczyły Parku krajobrazowego „Dolina Słupi” oraz publikacji „Obce gatunki inwazyjne. Nie dziękuję! - Kompendium wiedzy   z zadaniami dla ucznia i nauczyciela”, „Zamień nawłocie na malwy przy płocie”, pakiet edukacyjny „Słupia” oraz zawarte informacje na stronie internetowej Dolina Słupi. Kolejnym etapem konkursu były zajęcia praktyczne, rozpoznawanie naturalnych okazów inwazyjnych gatunków w akwarium oraz fragmentów roślin.

          • Robotyka Lego

          • W roku szkolnym 2021/2022 prowadzone były zajęcia z robotyki z wykorzystaniem zestawów Lego Prime Spike. Otrzymane zestawy w ramach projektu Laboratoria Przyszłości umożliwiły uczniom naszej szkoły zapoznanie się z możliwościami budowania różnych maszyn z klocków Lego oraz programowania powstałych konstrukcji. Każdy zbudowany projekt był wstępnie programowany, natomiast uczniowie mieli okazję również zastanowić się nad rozbudowaniem projektu, zmianą programowania, co często wprowadzało dodatkowe funkcje w skonstruowanych maszynach. Podczas pracy korzystaliśmy nie tylko z instrukcji zaproponowanych przez firmę Lego, ale również wyszukiwaliśmy ciekawe projekty w sieci. W następnym roku zajęcia będą również prowadzone i już dziś zapraszam chętnych do udziału. Prawdopodobnie poza Lego pojawi się jeszcze kilka dodatkowych atrakcji na kole informatycznym. Niektórzy już wiedzą, co czeka w kartonie w sali komputerowej😊. Zapraszam na krótki filmik pokazujący niewielki fragment naszych prac.

            M. Buławski

        • Gminne warsztaty terenowe „Ekolandia” organizowane przez SP Kończewo i PK Dolinę Słupi
          • Gminne warsztaty terenowe „Ekolandia” organizowane przez SP Kończewo i PK Dolinę Słupi

          • Tegoroczna XX edycja odbyła się w Gałąźni Małej pod hasłem „Dolina Słupi dzieło natury i rąk ludzkich”. Celem warsztatów było kształtowanie postaw proekologicznych oraz zwrócenie uwagi na antropogeniczne zmiany doliny rzecznej. Trzyosobowe zespoły ze szkół Gminy Kobylnica uczestniczyły w zabawach rekreacyjno-edukacyjnych dotyczących ścieżki przyrodniczej „Gałąźnia Mała”. To jedna     z najatrakcyjniejszych ścieżek przyrodniczych w Parku Krajobrazowym Dolina Słupi, położona przy północnym krańcu powiatu bytowskiego, nieopodal elektrowni wodnej Gąskowo w Gałąźni Małej.  Na trasie wyznaczono 11 przystanków dydaktycznych. Pierwszy przystanek dydaktyczny – Słupia – znajduje się na parkingu nad Słupią w centrum wsi. Miejsce to przygotowane jest do biwaków              i postojów. Drugi przystanek – Dzieje Wsi – znajduje się po północnej stronie rzeki, przy neogotyckim kościółku z roku 1887. Zamek Wodny – trzeci przystanek dydaktyczny, to najdalej położony punkt trasy. Prowadzi do niego brukowana przez wieś, a później gruntowa droga. Na trasie mijamy pozostałości ewangelickiego cmentarza. Czwarty punkt dydaktyczny – Dolina Huczka – zlokalizowany jest na południe od zamku wodnego nad strumieniem Huczkiem, w miejscu gdzie znajdował się dawniej młyn wodny. Buczyna Niżowa – piąty przystanek – znajduje się nad Huczkiem, na skraju podmokłych łąk nad Słupią. Osada Średniowieczna – to dawne grodzisko w widłach Słupi i Kamienicy. Siódmy punkt poświęcony jest wawrzynkowi wilcze łyko, który porasta tu częściowo rozmyty wał ziemny. Kolejny punkt to Ols – podmokły las porastający dolinę rzeczną Słupi. Stanowisko Skrzypu Olbrzymiego – dziewiąty punkt zlokalizowany u ujścia bezimiennej strużki do Słupi. Rosnący tu skrzyp olbrzymi to roślina występująca przede wszystkim w górach, stąd jej stanowiska na niżu są traktowane jako osobliwości przyrodnicze. Ścieżka kończy się przy elektrowni wodnej w Gałąźni Małej. Podsumowaniem warsztatów było wspólne ognisko oraz wręczenie nagród za aktywność podczas warsztatów.

          • Projekt „Szkoła-szkole”

          •                W czerwcu nasza społeczność szkolna i przedszkolna wzięła udział w projekcie „Szkoła-szkole”. Głównym motywem działań była  realizacja pomocy rozwojowej placówkom edukacyjnym w Czadzie, które borykają się z bardzo trudnymi warunkami bytowymi, a także z analfabetyzmem. Z tej okazji Szkolne Koło Caritas zorganizowało kiermasz, podczas którego sprzedawano ciasta, babeczki i desery przygotowane przez uczniów, rodziców
            i nauczycieli. Dochód ze sprzedaży został przeznaczony na wsparcie szkoły podstawowej w Lai w Czadzie. Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w organizację kiermaszu.

             

             

             Anna Adamów

        • Wycieczka do Swołowa
          • Wycieczka do Swołowa

          • Dzieci z Oddziału Przedszkolnego „Sówki” brały udział w wycieczce do Muzeum Kultury Pomorza w Swołowie. Działający skansen pozwolił wycieczkowiczom przenieść się kilka wieków wstecz i zobaczyć, jak kiedyś mieszkali ludzie na wsiach w naszym regionie i czym się zajmowali. Dzieci zwiedziły gospodarstwo wiejskie, poznały prace polowe, narzędzia i sprzęty służące do obróbki zboża oraz zapoznały się ze zwyczajem wypieku chleba.

            Wycieczka była bardzo udana i mimo dość chłodnego dnia wszystkim dopisywały humory.

        • Mali Patrioci
          • Mali Patrioci

          • Każdy rok pracy w przedszkolu ma swoją myśl przewodnią i związane z nią do osiągnięcia cele. Ten rok szkolny w grupie przedszkolnej „Sówki” wypełniła między innymi edukacja patriotyczna, oparta na założeniach Innowacji Pedagogicznej „Mały Patriota”, której autorką jest Pani Sylwia Solarczyk.

            W ramach określonych zadań, dzieci podejmowały szereg działań tematycznych zgodnych z założeniem programu, rozwijając swoje umiejętności i zainteresowania. Zapoznały się z historią państwa polskiego i symbolami narodowymi. Poznały legendy polskie, tradycje, zwyczaje i obrzędy ludowe. Z okazji Święta Niepodległości i świąt majowych, dzieci recytowały wiersze oraz uroczyście odśpiewały Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego”. Nie zabrakło też mody patriotycznej, patriotycznych dekoracji, spotkania z artystką Panią Katarzyną Kostrubiec i wycieczek do miejsc upamiętniających historię naszego narodu.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie
      • (59) 846 23 85 / +48 451 615 419
      • ul. Szkolna 1 76-251 Kobylnica Poland
      • (59) 846 23 85
      • /SPKonczewo/SkrytkaESP
    • Logowanie