Opublikowano aktualny Szkolny zestaw podręczników 2023/2024
Opublikowano aktualny Szkolny zestaw podręczników 2023/2024
Po raz V w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie odbył się Festiwal Kultury Kaszubskiej. Organizatorzy zapewnili dzieciom i dorosłym mnóstwo atrakcji. Obecny był p. Łukasz Grodzicki animator dziecięcy z formacji „Ale-Frajda”. Były zabawy wśród baniek mydlanych oraz skręcanie z baloników różnych postaci zwierzęcych. W kolejnej zabawie dzieci za prawidłową odpowiedź otrzymywały kotwiczki 3D, które sprezentowała firma DreamsBinger. Stoisko artystyczne oferowało malowanie twarzy, plecenie kolorowych warkoczyków, naukę zdobienia naczyń szklanych techniką decupage. Obok sceny pod okiem trenera Orlików odbywały się zawody sportowe dla dzieci i rodziców. Czas umilał Zespół Pieśni i Tańca „Bławatki” z Chojnic, który kultywuje tradycje kaszubskie, prezentując je na terenie całej Polski. Występował również w Niemczech, Francji, Słowacji i wielu innych państwach europejskich. Na scenie swoją twórczość poetycką zaprezentował pan Zenon Lasoń, mieszkaniec Sierakowa, na stałe związany z Klubem Literackim „Wers” w Bytowie. Swoją obecnością zaszczycił nas absolwent naszej szkoły pan Łukasz Dróżdż- złoty medalista Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów i Wicemistrz Świata w kulturystyce. Dzięki życzliwości Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kobylnicy pani Renaty Sztabnik uczestnicy festynu w Bibliobusie mogli wypożyczyć książki. Na scenie zaprezentowali się uczniowie naszej szkoły w premierze baśni „Thumbelina”. Inscenizacja była przygotowana w ramach zajęć projektu „To Be Like a Bee” z programu English Teaching sfinansowanego ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolność, którego koordynatorem jest Fundacja Nida. Uczniowie naszej szkoły wystąpili również z piosenką „Zeglyrz” w języku kaszubskim. Rozstrzygnięty został gminny konkurs plastyczny „Zwyczaje i obrzędy ludowe na Kaszubach”. Dorośli zmierzyli się w konkurencjach kaszubskich, takich jak: wbijanie gwoździ na czas, rzut piłką lekarską, obieranie ziemniaka oraz ubijanie piany. Atrakcją dla gości były różnego typu stoiska, gdzie można było raczyć się smakami wyrobów kaszubskich, m.in. sałatką śledziową, śledziem po kaszubsku, chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem. Dla łasuchów były ciasta i desery przygotowane przez rodziców naszych uczniów. Ponadto były gofry, popcorn i kiełbaski z grilla. Największym powodzeniem cieszyły się lemoniada arbuzowa i lody. Atrakcją festiwalu był Los Szczęścia, dzięki któremu mieszkańcy i zaproszeni goście mogli wygrać piękne, nietuzinkowe nagrody. Były to rowery, łyżworolki, blendery i wiele innych.
Nad bezpieczeństwem czuwał zespól ratownictwa medycznego Anna i Andrzej Łyczko oraz Ochotnicza Straż Pożarna z Sierakowa.
Szczególne podziękowania kierujemy Rodzicom naszej szkoły, Sołtysom wsi Kończewa i Sierakowa, panu Piotrowi Wilk, który prowadził imprezę oraz licznym sponsorom.
Konkurs został zorganizowany w ramach realizacji programu English Teaching Activities sfinansowanych ze środków Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego realizatorem jest Nidzicka Fundacja Rozwoju -NIDA.
Celem konkursu było stworzenie sieci domków dla owadów zlokalizowanych na terenie szkoły. Rozwijanie zamiłowania do otaczającej przyrody, poszerzenie wiedzy o owadach. Zwrócenie uwagi na problem masowego wymierania dziko żyjących owadów, zwłaszcza zapylających. Przede wszystkim pobudzenie wyobraźni i kreatywności uczniów oraz ich rodzin poprzez wykorzystanie różnorodnych elementów przyrodniczych do budowy domków dla owadów.
Uczniowie wykonali wspaniałe owadzie hotele, wykazując się kreatywnością oraz ogromnym wkładem pracy w ich wykonanie. Komisja stanęła przed wielkim wyzwaniem, próbując obiektywnie ocenić zgromadzone prace. Oprócz pomysłowości i estetyczności komisja zwracała szczególną uwagę na prawidłowość wykonania pracy zgodnie z zasadami budowania domków dla owadów.
W kategorii klas I-III komisja postanowiła przyznać następujące miejsca:
I miejsce
Lena Milo kl. II
Antoni Orczykowski kl. I
II miejsce
Dawid Spica kl. II
Sandra Galk kl. I
III miejsce
Maja Buławska kl. I
Magdalena Simonowicz. kl III
W kategorii klas IV-VIII komisja przyznała:
I miejsce
Piotr Kłobuch kl. IV
II miejsce
Kacper Szkudlarek kl. VIII
Wszystkim uczniom serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na mieszkańców owadzich hoteli.
12 czerwca 2023 roku pojechaliśmy na wycieczkę na Kaszuby, aby poznać ten prześliczny region Polski i zapoznać się z jego kulturą. Jako, że dzień był piękny, tak więc zwiedzania nie utrudniała nam pogoda, wręcz sprzyjała jej przebiegowi. Pierwszym miejscem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi Kościerskiej, gdzie uczniowie mogli zapoznać się z bogatą historią tego ważnego ośrodka kulturalno – gospodarczego Pomorza Gdańskiego sięgającego swą metryką w głąb średniowiecza do 1284 roku. Wiedzę o przeszłości tego miejsca przybliżały nam liczne i różnorodne eksponaty gromadzone od lat. Wśród eksponatów oglądaliśmy między innymi: fotografie, mapy oraz przedmioty codziennego użytku. Podziwialiśmy pokaźne zbiory zabytków etnograficznych w postaci mebli, ceramiki, dawnych narzędzi pracy, tradycyjnych barwnych haftów, sztuki ludowej oraz kaszubskiej twórczości literackiej. Duże wrażenie zrobiła na dzieciach wystawa akordeonów. Wysłuchaliśmy ciekawostek na temat historii kultury Ziemi Kościerskiej, dzięki którym poznaliśmy zwyczaje i kulturę mieszkających tam ludzi. Kolejną atrakcją wycieczki było wejście na wieżę widokową w miejscowości Wieżyca, skąd mogliśmy podziwiać przepiękną panoramę Kaszub. Następnie pojechaliśmy autokarem do Szymbarku, zwiedziliśmy Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszub. Tam zobaczyliśmy Dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, Bunkier partyzantów Gryfa Pomorskiego, największy na świecie fortepian i odwiedziliśmy dom ,, do góry nogami’’. Po zwiedzeniu wszystkich atrakcji udaliśmy się na lody i zakup pamiątek oraz zrobiliśmy grupowe zdjęcie na tle nietypowego domu. Wycieczka przebiegała w miłej i sympatycznej atmosferze i cieszyła się dużym zainteresowaniem ze strony młodych turystów. W drodze powrotnej, wspólnie z panem przewodnikiem Wojciechem Soroka, śpiewaliśmy znane piosenki przy akompaniamencie gitary. Radości było co niemiara.
30 i 31 maja 2023 r. odbyła się długo wyczekiwana, szkolna wycieczka do Warszawy, którą zorganizowało biuro podróży „Pomerania” p. W. Soroki.
Wyjechaliśmy wieczorem i rano mogliśmy w Warszawie odbyć spacer po ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH, podziwiać pomniki wybitnych Polaków, przepiękne budowle, w tym dawną łaźnię, Belweder, oraz przypomnieć sobie wydarzenia związane z powstaniem listopadowym z 1830 r.. Następnie udaliśmy się do OGRODU BOTANICZNEGO UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO, gdzie naszym oczom ukazały się niezliczone gatunki ozdobnych, kolorowych roślin. Kolejnym punktem wycieczki, który sprawił uczestnikom wiele radości był pobyt na STADIONIE NARODOWYM gdzie z trybun podziwialiśmy wspaniały obiekt sportowy, który na uczestnikach wycieczki zrobił duże wrażenie. Po spacerze do Warszawskiej Syrenki pojechaliśmy na obiadokolację do miejsca zakwaterowania w Konstancinie. Miejscem noclegu okazała się elegancka willa, którą można polecić jako dobre miejsce noclegowe w pobliżu stolicy.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po którym udaliśmy się do CENTRUM NAUKI KOPERNIK, gdzie poznawaliśmy prawa przyrody poprzez samodzielne prowadzenie doświadczeń na interaktywnych wystawach ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych strefach. Z naukowego obiektu udaliśmy się na zwiedzanie STARÓWKI. Przeszliśmy uliczkami starego miasta podziwiając m.in. Pałac Prezydencki, doszliśmy do Placu Zamkowego gdzie ukazał się nam w całej okazałości Zamek Królewski i kolumna Zygmunta III Wazy, wzniesiona przez jego syna Władysława IV, a następnie Pomnik Syrenki. Na starym mieście mieliśmy nieco czasu wolnego na kupienie pamiątek, rozkoszowanie się urokiem kamieniczek i rozmyślanie o Starym Mieście, po którym spacerowali najważniejsi dostojnicy państwowi oraz rodzina królewska, które mimo wojennych zniszczeń odzyskało swój magiczny klimat i stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie.
Końcowym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie NEKROPOLII NARODOWEJ – Cmentarza Cywilnego i Wojskowego na Powązkach. Chwilę zadumy stanowiło przejście obok miejsc wiecznego spoczynku takich osób jak W. Reymont, Żwirko i Wigura, J. Parandowski, J. Połomski, L. Staff, S. Starzyński, J. Samsonowicz, czy M. Dąbrowska. Czuło się tę niezwykłość chwili, obcowanie z wielkością i niepowtarzalnością. Wielkim przeżyciem dla uczniów klas starszych było zapalenie znicza i krótka modlitwa nad grobami bohaterów „Kamieni na szaniec”: Alka, Zośki i Rudego. Ci młodzi chłopcy, którzy życie oddali za naszą wolność cieszą się w naszej szkole szczególnym szacunkiem i są bliscy naszemu sercu.
Po wszystkich atrakcjach udaliśmy się w podróż powrotną. Po drodze, w ulubionym przez uczniów McDonaldzie, zjedliśmy obiadokolację. W naszym Kończewie byliśmy o godz. 21.30. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni pozytywnych wrażeń i emocji z myślą o dalszych podróżach, poznawaniu Polski, a może i osiągnięć cywilizacyjnych naszych sąsiadów. Należy podkreślić, że nasi uczniowie byli chwaleni przez osoby postronne za kulturę osobistą i wiedzę z literatury i historii. Nauczyciele, którzy pełnili rolę opiekunów wycieczki byli dumni ze swoich uczniów.
Uczniowie naszej szkoły w tym roku szkolnym uczestniczą w projekcie pn. „To Be like a BEE” - realizowanego w ramach programu English Teaching finansowanego ze środków Polsko–Amerykańskiej Fundacji Wolności, którego koordynatorem krajowym jest Nidzicka Fundacja Rozwoju NIDA. Jednym z zadań projektu jest wyjazd uczestników na sztukę teatralną i zapoznanie uczniów z pracą aktorów.
16 maja 2023 roku uczniowie wybrali się do Teatru Lalki „Tęcza” w Słupsku na spektakl pt. „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników”. To historia Śnieżki, Roszpunki i Śpiącej Królewny, jakich uczniowie jeszcze nie znali. Spektakl opowiada o historii bandy zbójców, którzy znaleźli w lesie płaczące dziecko. Opowiadają po kolei bajki o swoich wymarzonych królewnach. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem śledziły losy baśniowych bohaterów. Po spektaklu uczniowie wzięli udział w warsztatach, podczas których dowiedziały się, czym jest teatr uliczny, jak wygląda praca w teatrze lalki i jakie aktor musi posiadać predyspozycje i umiejętności.
Obejrzenie spektaklu, lekcja edukacyjna po przedstawieniu znacznie poszerzyły wiedzę uczniów o teatrze.
Ogólnopolska Rywalizacja o „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”
U podstaw organizacji przedsięwzięcia legła chęć stworzenia projektu na kształt Europejskiej Rywalizacji Rowerowej (ECC), która była organizowana przez włoskie miasto Bolonia do 2017 roku i zyskała uznanie wielu miast w Polsce oraz w innych krajach europejskich. Celem projektu jest przede wszystkim: propagowanie aktywnego wypoczynku, promocja turystyki rowerowej, promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu, wdrażanie idei smart city w miastach.
Organizatorem Rywalizacji jest Miasto Bydgoszcz. Za nami już trzy edycje: wrzesień 2019, wrzesień 2020r. i czerwiec 2021r. Trening do kolejnej odsłony zabawy rozpoczynamy już pierwszego dnia wiosny, tj. 21 marca 2022!
Zasady rywalizacji są proste - rowerzyści pobierają specjalnie stworzoną przez Bydgoszcz na potrzeby rywalizacji darmową aplikację, która rejestruje trasy i ich długości. Uczestnik sam decyduje, dla którego z miast „kręci kilometry”. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu użytkownicy przyczyniają się do masowego wdrażania idei „Smart City”. A co najważniejsze, akcja motywuje mieszkańców do zdrowej sportowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Wartością dodaną dla Włodarzy miast będzie pełna, szczegółowa statystyka przejazdów, tzw. „mapa ciepła”. Zebrane dane o najczęściej używanych trasach mogą być przydatnym narzędziem przy planowaniu i projektowaniu ścieżek i infrastruktury rowerowe.
Udział w zabawie jest dla uczestników całkowicie bezpłatny!
Miasto, które wygra rywalizację otrzyma przechodni „Puchar Rowerowej Stolicy Polski”. W przypadku wygranej trzy razy z rzędu, Puchar zostaje na stałe w posiadaniu danego miasta.
26 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Słonowicach odbyły się matematyczne zmagania uczniów z naszej gminy . Uczniowie klas I-III wzięli udział w konkursie „Z matematyką na wesoło”, a uczniowie klas IV-VIII - „Matematyczne zabawy”. Uczestnicy rywalizowali indywidualnie w swojej kategorii wiekowej oraz zespołowo.
W kategorii kl. I-III nasza szkoła zajęła 4 miejsce.
Indywidualnie:
Klasa 1- II m. -Aleksander Wrześniak
Klasa 3 - II m.- Marcel Wołczko
W kategorii kl. IV-VIII szkoła zajęła 1 miejsce wraz z SP Kwakowo.
Indywidualnie:
Klasa 4: I m. - Piotr Kłobuch
Klasa 5: I m. - Aleksander Więckowski
Klasa 6: I m. - Wojciech Kowalczyk
Klasa 7: III m. - Laura Modzińska
GRATULACJE
Szczegóły i zdjęcia na stronie SP Słonowice.
Uczniowie klas V-VIII brali udział w projekcie edukacyjnym „Szkoła dookoła” opartym o technologię wirtualnej rzeczywistości, który opowiadał o niebezpieczeństwach zagrażającym dzieciom w ich najbliższym otoczeniu. Filmy fabularne w technologii 360 pokazywały jak należy rozpoznać i jak się zachować w sytuacji zagrożenia. Podszepty negatywnych bohaterów mogą być kuszące, często jednak bywają niebezpieczne. W programie poruszany był problem związany ze spożyciem alkoholu, dopalaczami, porwaniem i zagrożeniem w sieci. Po każdej emisji krótkiego filmu uczniowie mogli omówić tematykę i sposoby zapobiegania wszelkim ryzykownym zachowaniom. Dzięki synchronicznej technice 360 przekaz był wyjątkowo atrakcyjny, pozwalał uczniom skupić się na problemie i w pełni zrealizować zadania dydaktyczne.
„Dziękujemy za prezentację. Lekcja została przeprowadzona w świetny, wyjątkowy sposób. Wszelkie niebezpieczeństwa potraktujemy poważnie i z pewnością będziemy przestrzegać zasad” (uczniowie kl. VI).
Lekcje przygotowała dla nas firma Provectus Vr sp. z o.o przy współpracy z Fundacją Instytut Edukacja Pro Futuro.
Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski na zlecenie Urzędu Gminy Kobylnica zrealizował zadanie z
zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym pod nazwą „Nie przegraj!”.
Programem objęci byli uczniowie klas IV – VI. Zadanie to dotyczyło w szczególności uzależnień
behawioralnych wśród dzieci i młodzieży. Młodzi ludzie narażeni są na niebezpieczne zjawiska, ale
sami nierzadko je stosują ulegając presji wirtualnej społeczności. Niebezpieczeństwa w sieci często
odrywają od zwykłej aktywności życiowej, redukują relacje interpersonalne. Młodzież narażona jest
na szereg niebezpieczeństw w sieci związanych z m.in. narkomanią, pornografią, przemocą
(cyberprzemocą – hating, stalking). Realizacja projektu odbyła się 17 maja rozwijając kompetencje
miękkie tj relacje interpersonalne, prawidłową komunikację potrzeb i emocji a także promowanie
zdrowego stylu życia jako alternatywy wobec długich godzin spędzanych przez młodzież przed
komputerem.
Maj to szczególny miesiąc w historii Polski. Uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej w Kończewie, 4 maja wzięli udział w uroczystym Apelu upamiętniającym Święta: Święto Pracy, Dzień Flagi oraz Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Wspólnie wysłuchaliśmy lekcji historii przedstawionej przez Panią Renatę Jastrzębowską, która podkreśliła, iż nie ma nic cenniejszego niż żyć we własnym, wolnym państwie, którego biało-czerwone barwy przypominają, iż jesteśmy jego obywatelami. Cała szkoła uroczyście odśpiewała Hymn Polski.
30 marca 2023 r. w Szkole Podstawowej w Damnicy odbył się finałowy - trzeci etap zmagań uczniów kl. V-VI i kl. VII-VIII w V Wojewódzkim Konkursie Ortograficznym. W wyniku szkolnych eliminacji do etapu rejonowego zakwalifikował się Wojciech Kowalczyk z kl. VI i Aleksander Gliwa z kl. VIII.
W rejonowych zmaganiach, które odbyły się 9. 03. 2023 r., chłopcy wykazali się doskonałą znajomością zasad ortograficznych i napisali niełatwe dyktando, co otworzyło im drogę do etapu wojewódzkiego. W finale musieli rozwiązać test wielozadaniowy i napisać dyktando. Pułapki ortograficzne czyhały na uczniów w niemalże każdym wyrazie.
Okazało się, że Aleksander Gliwa z kl. VIII otrzymał tytuł Laureata, zdobywając I miejsce w kategorii uczniów kl. VII-VIII. Oprócz grawerowanego wiecznego pióra i nagród książkowych otrzymał cenne punkty do szkoły średniej.
Wojciech Kowalczyk został finalistą konkursu. Znalazł się w gronie mistrzów ortografii.
Gratulujemy!
Easter bonnet, czyli wielkanocny czepek. Jest to tradycyjne przybranie głowy noszone w krajach anglosaskich z okazji świąt wielkanocnych. Tradycja nawiązuje do praktykowanego dawniej kupowania na Wielkanoc nowej garderoby. Dziś ozdabianie wymyślnych nakryć głowy to przede wszystkim okazja do kreatywnego spędzania wolnego czasu.
Pod koniec marca w naszej szkole ogłoszony został konkurs plastyczno-techniczny – "The Easter Bonnet". Celami konkursu było m.in. kultywowanie tradycji wielkanocnych,zapoznanie uczniów z tradycjami wielkanocnymi krajów anglojęzycznych, wykorzystanie różnych technik plastyczno - technicznych ,wspieranie i prezentowanie twórczości plastycznej uczniów, rozbudzanie wyobraźni twórczej oraz kreatywnego myślenia. Zainteresowanie konkursem było bardzo duże, a pomysłowość uczestików przerosła oczekiwania jury.
17 kwietnia nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Dzieci zostały nagrodzone według trzech kategorii.
Laureaci w poszczegónych kategoriach:
I miejsce
Jagoda Lorant
Hanna Pacucha
II miejsce
Wiktoria Spica
Stanisław Kłębucki
III miejsce
Borys Wilk
Jakub Przyborek
I miejsce
Justyna Lorant
II miejsce
Magdalena Simonowicz
III miejsce
Antoni Orczykowski
I miejsce
Marcel Kłębucki
II miejsce
Wiktoria Mieńska
III
Oskar Kąkol
Wszystkim dzieciom serdecznie gratulujemy i niecierpliwie czekamy na kolejną edycję konkursu.
W naszej szkole duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo oraz edukację związaną z bezpieczeństwem uczniów.
29 listopada 2022 r. w ramach edukacji w tym kierunku uczniowie kl. III pod opieką wychowawczyni przygotowali montaż słowno – muzyczny o tematyce bezpieczeństwa na drodze - podczas jesiennych dni, na którą zaprosili młodszych kolegów z klasy pierwszej i drugiej. Celem przedstawionej inscenizacji było przypomnienie zasad obowiązujących podczas drogi do i ze szkoły, tak by nic złego im się nie przydarzyło. Przypomniano również zasady bezpiecznej jazdy na rowerze oraz zabaw na rolkach. Szczególną uwagę zwrócono na noszenie elementów odblaskowych, dzięki którym jesteśmy widoczni na drodze. Po przedstawieniu uczniowie oglądali prezentacje multimedialne przygotowane przez policjantów ruchu drogowego (ukazujące scenki dzieci oraz dorosłych na drodze) i odpowiadali na pytania związane z obejrzanym filmem.
Dzięki takim spotkaniom, wszyscy uczniowie na pewno już wiedzą, jak ważne dla bezpieczeństwa na drodze jest bycie widocznym. Zwłaszcza w porze jesiennej, gdzie coraz wcześniej zapada zmrok. Dla nas wychowawców ważne jest wspieranie bezpieczeństwa dzieci wszędzie tam, gdzie są one uczestnikami ruchu drogowego i uświadamianie im, jakie mogą być skutki niewłaściwego zachowania.
W dniu 14 kwietnia br. pod opieką Anny Adamów i księdza Janusza Sikory Szkolne Koło Caritas odwiedziło Dom Hospicyjno-Opiekuńczy Caritas im Biskupa Czesława Domina w Darłowie. Obecny tam ksiądz Krzysztof Sendecki (dyrektor placówki) wraz z siostrą Agnieszką (koordynatorką wolontariatu) opowiedzieli nam o funkcjonowaniu hospicjum i pokazali piękno posługi wobec osób chorych. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy za chorych. Wizyta miała wymiar szczególny, stała się okazją do realizacji dzieła miłosierdzia w przeddzień Święta Miłosierdzia Bożego, które obchodzimy co roku w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Z tej okazji wolontariusze przekazali paczki z pomocą, w tym środki pielęgnacyjne i higieniczne. Spotkanie było dla wszystkich bardzo ubogacające. Dzięki czemu mogliśmy przekonać się, że Hospicjum to też życie.
Serdeczne dziękujemy parafii w Kobylnicy, za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu, a także wszystkim którzy wsparli naszą zbiórkę.
Rocznik 2017:
Rocznik 2018:
Rocznik 2019:
Rocznik 2020:
6 kwietnia 2023 roku, w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im Jana Kochanowskiego w Kończewie, przedszkolaki oczekiwały specjalnego gościa- Zajączka Wielkanocnego. Dzieci musiały wykonać zadania specjalne. Starsza grupa wyszukiwała specjalnych listów od Zająca i kolejno wykonywała polecenia: specjalne przybranie głowy, odśpiewanie piosenki związanej z Wielkanocą, ułożenie koszyczka, wykonanie zdjęć w budce fotograficznej, zadania umysłowe, zagadki, poszukiwanie jajeczek. Młodsza grupa musiała odtańczyć specjalny taniec na Wielkanoc, zagrać w memory związane ze świętami, policzyć jajka w zadaniu matematycznym oraz wyruszyć na poszukiwanie jajecznych skarbów. Obie grupy w zamian za wykonanie wszystkich zadań zostały obdarowane prezentami od Zająca Wielkanocnego. To doświadczenie było wielką frajdą dla naszych milusińskich.
Na całym świecie 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ w 2007 roku. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają wrażenia zmysłowe.
Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, zaś motywem obchodów jest kolor niebieski. Nasi uczniowie pokazali tę solidarność poprzez swój ubiór. W naszej szkole obchody zainicjowali najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych i zachęcili do obchodów tego dnia wszystkich uczniów.
Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, ale stałym celem naszej społeczności.
Nie bądźmy obojętni! Zaświećmy się na niebiesko.
Powered by aSc EduPage