PASOWANIE NA CZYTELNIKA
26 marca 2025r. w odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, dlaczego warto czytać książki, jak należy się z nim obchodzić oraz jaki regulamin obowiązuje w bibliotece. Uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość znanych bohaterów baśni i bajek. Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka K. Butowska wpisała ich do grona czytelników. Wszyscy zaprzysiężeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz oznaki czytelnika, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Następnie wybrali sobie kolorowanki, które przedstawiały bohaterów znanych książek i pięknie je pokolorowali. W przygotowanie uroczystości włączył się SU. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwszą wypożyczoną książką na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.
11
Szkolny konkurs plastyczno- techniczny pt. Skarpetkowa Pacynka
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa obchodzonego 21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego wzięli udział w konkursie plastyczno- technicznym pt. Skarpetkowa Pacynka . Konkurs był skierowany do uczniów klas 1-8. Zadaniem było stworzenie pacynki z użyciem skarpetki, które można było ozdobić dowolnymi materiałami.Uczniowie wykonali bardzo kreatywne i pomysłowe pacynki. Wybór najlepszych nie był łatwym zadaniem. Ostatecznie wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych oraz nagrodzono pozostałych uczniów.
Kategoria klas I- III
1 miejsce Lena Fiecek
2 miejsce Stanisław Kłębucki
3 miejsce Nikola Kołodziej
Wyróżnienie Filip HorodiukKategoria klas IV-VIII
1 miejsce Pola Wilk
2 miejsce Adam Łunkiewicz
3 miejsce Justyna Lorant
Dziękujemy bardzo za udział w konkursie.
Organizatorki:Justyna Rapita Emilia Betke
5
Witaj, wiosno!
W naszej szkole nastał radosny czas, bo wiosna już tu jest! Uczniowie klas 1-3 z niecierpliwością czekali na ten moment. Spacerując po najbliższej okolicy, przywoływaliśmy wiosnę.
Podczas marszu budziliśmy wiosnę głośno grając na różnych instrumentach oraz wznosiliśmy okrzyki witające nową porę roku. Ciesząc się słońcem i świeżym powietrzem spędziliśmy miło czas. Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a my cieszymy się słońcem i świeżym powietrzem.
Niech ta wiosna przyniesie nam wiele radości
4
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”- etap gminny
19 marca w Szkole Podstawowej w Kobylnicy odbyła się na szczeblu gminnym kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z klas 1- 8 wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii 1- 4 Paweł Siwiec i Igor Kurasiewicz a w kategorii 5- 8 Wiktoria Mieńska, Aleksander Więckowski i Wojciech Kowalczyk. Wojciech Kowalczyk wygrał turniej w swojej kategorii i będzie reprezentował gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się 24 kwietnia. Dziękujemy naszym uczniom za to, że po raz kolejny reprezentowali naszą szkołę w tym prestiżowym turnieju. Wojtkowi zaś życzymy dalszych sukcesów.
X edycja meczu kaszubskiego
17 marca uczniowie naszej szkoły i zaprzyjaźnionych szkół z Sycewic i Słupska w nagrodę za udział w konkursie plastycznym „Aktywne Kaszuby” - wykonanie prac na temat „Las jego mieszkańcy w twórczości literackiej Jerzego Sampa” pojechali do Ergo Areny na kaszubski mecz siatkarski Trefla Gdańsk z Stam Hemarpol Norwid Częstochowa. Przed pierwszym gwizdkiem zabrzmiały hymny kaszub i Polski. Grał też zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jantar”. Na uczniów czekały również nauka kibicowania, quizy wiedzy o siatkówce oraz możliwość odwiedzenia stoisk z kaszubskim rękodziełem. Najmłodsi kibice mieli także okazję spróbować swoich sił w kaszubskiej olimpiadzie sportowej. Mimo, że Gdańskie Lwy nie odniosły zwycięstwa gorący kaszubski doping osłodził wynik spotkania.
PI-PLAKAT - GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO – PLASTYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOŃCZEWIE
Światowy Dzień Liczby Pi, znany na całym świecie jako Pi Day, to coroczne święto poświęcone matematycznej stałej π (pi). Przypada 14 marca, co odzwierciedla pierwsze trzy cyfry liczby pi (3.14). Dzień Liczby Pi obchodzi się na całym świecie na różnorodne sposoby, często angażując się w działania podkreślające znaczenie matematyki i nauk ścisłych.
Tego dnia, już po raz kolejny, w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie zorganizowany został gminny konkurs matematyczno – plastyczny Pi - plakat. Nadesłano 35 prac, z których wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.
Kategoria klas IV – VI
I miejsce – Pola Wilk (SP Kończewo, kl.5)
II miejsce – Jakub Knut (SP Sycewice, kl.5)
III miejsce – Zuzanna Lenc (SP Kobylnica, kl.5)
Kategoria klas VII – VIII
I miejsce – Filip Marchewka (SP Słonowice, kl.7)
II miejsce – Julia Wołosewicz (SP Kończewo, kl.8)
III miejsce – Patrycja Czereda (SP Kończewo, kl.8)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!!!
Opiekun: Anna Adamczyk
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PIENIĄDZA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOŃCZEWIE
Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie przystąpiła do kampanii Global Money Week (GMW) – kampanii w ramach edukacji finansowej.
Udział w kampanii uczniowie rozpoczną 17 marca od uczestnictwa w webinarium „Cyberprzestępcy w świecie finansów”. Celem webinarium jest zwiększenie poziomu świadomości odnośnie działań cyberoszustów w Internecie, a także zaprezentowanie dobrych praktyk mających uchronić przed kradzieżą środków finansowych.
Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.
Opiekun: Anna Adamczyk
Marcel Kowalewski Laureatem VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego!
12 marca 2025 r. w Zespole Szkół w Damnicy odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs został przeprowadzony pod honorowym patronatem Wójta Gminy Damnica przy współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.
Konkurs znajduje się na liście konkursów Kuratorium Oświaty w Gdańsku i jego finaliści otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych.
Na etapie szkolnym i rejonowym uczniowie pisali dyktando, w finale -dyktando i test sprawdzający praktyczne zastosowanie zasad ortograficznych.
Z dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły – Marcel Kowalewski zajął I miejsce w kategorii klas VII-VIII i zdobył tytuł LAUREATA. Marcel poprawnie napisał niełatwe dyktando i wykazał się doskonałą umiejętnością stosowania zasad ortograficznych.
Jesteśmy dumni z jego zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Półkolonia w naszej szkole – kreatywność, ruch i integracja
W naszej szkole odbyła się półkolonia, podczas której uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych projektach, wyjazdach oraz zabawach, sprzyjających zarówno rozwijaniu kreatywności, jak i integracji międzyklasowej.W ramach zajęć artystycznych uczestnicy wykonywali prace plastyczne, wykorzystując różne techniki i środki wyrazu. Tworzyli figury z masy solnej, popularne slimy, a także własnoręcznie robili świeczki. Dodatkowo angażowali się w eksperymenty naukowe – m.in. budowali wulkan i przeprowadzali symulację erupcji.Nie zabrakło również aktywności fizycznej – codziennie organizowane były zabawy ruchowe wspierające współpracę i rozwój relacji rówieśniczych. Uczniowie uczestniczyli także w wyjazdach: na basen, do kina na film ''Sonic 3'' oraz do parku trampolin, co dostarczyło im wielu niezapomnianych wrażeń.W ramach warsztatów kulinarnych dzieci miały okazję samodzielnie przygotować pizzę, rozwijając przy tym umiejętności kulinarne i czerpiąc radość ze wspólnego gotowania.Półkolonia była czasem pełnym pozytywnych emocji, nauki przez zabawę i budowania przyjaźni. Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie angażowali się we wszystkie aktywności i mamy nadzieję na kolejne równie udane inicjatywy!
18
Zabawa karnawałowa
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 13 lutego podczas zabawy karnawałowej. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach. Zabawa karnawałowa dla przedszkolaków to dzień niezwykły, bardzo wyczekiwany. Jest atrakcją lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć
i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Przedszkolaki tego dnia wybrały się na zabawę karnawałową, która odbyła się w Dżungla Park. Radosny nastrój oraz kolorowy wystrój sali zachęcał do wspólnej zabawy, która przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.2
X Gminny Konkurs Mitologiczny „Z wizytą na Olimpie”
12 lutego 2025 r. po raz dziesiąty w Szkole Podstawowej w Kończewie odbył się Gminny Konkurs Mitologiczny. Do rywalizacji stanęły trzyosobowe drużyny piątoklasistów, które wykonały wiele herkulesowych prac o różnej trudności. Wśród różnorodnych konkurencji były m.in. krzyżówki, rebusy, wiedza z zakresu związków frazeologicznych, scenki pantomimiczne oraz zaprezentowanie wybranego boga. Najtrudniejszą konkurencją okazała się zabawa z mapą, czyli pełna przygód podróż Odyseuszem.
Poziom wiedzy uczniów był bardzo wyrównany. Ostatecznie wieniec laurowy zwieńczył skronie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Na podium znalazła się także drużyna ze Szkoły Podstawowej Kwakowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Kończewie. Kolejne miejsca przypadły uczniom ze Szkoły Podstawowej w Sycewicach i Słonowicach.
Pani Dyrektor Grażyna Pioterek pogratulowała uczniom ogromnej wiedzy mitologicznej, wręczyła nagrody laureatom i uczestnikom konkursu i zaprosiła do rywalizacji kolejne drużyny w przyszłym roku szkolnym.
9
Archiwum Aktualności