PASOWANIE NA CZYTELNIKA
26 marca 2025r. w odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, dlaczego warto czytać książki, jak należy się z nim obchodzić oraz jaki regulamin obowiązuje w bibliotece. Uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość znanych bohaterów baśni i bajek. Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka K. Butowska wpisała ich do grona czytelników. Wszyscy zaprzysiężeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz oznaki czytelnika, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Następnie wybrali sobie kolorowanki, które przedstawiały bohaterów znanych książek i pięknie je pokolorowali. W przygotowanie uroczystości włączył się SU. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwszą wypożyczoną książką na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.
11
Szkolny konkurs plastyczno- techniczny pt. Skarpetkowa Pacynka
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa obchodzonego 21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego wzięli udział w konkursie plastyczno- technicznym pt. Skarpetkowa Pacynka . Konkurs był skierowany do uczniów klas 1-8. Zadaniem było stworzenie pacynki z użyciem skarpetki, które można było ozdobić dowolnymi materiałami.Uczniowie wykonali bardzo kreatywne i pomysłowe pacynki. Wybór najlepszych nie był łatwym zadaniem. Ostatecznie wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych oraz nagrodzono pozostałych uczniów.
Kategoria klas I- III
1 miejsce Lena Fiecek
2 miejsce Stanisław Kłębucki
3 miejsce Nikola Kołodziej
Wyróżnienie Filip HorodiukKategoria klas IV-VIII
1 miejsce Pola Wilk
2 miejsce Adam Łunkiewicz
3 miejsce Justyna Lorant
Dziękujemy bardzo za udział w konkursie.
Organizatorki:Justyna Rapita Emilia Betke
5
Witaj, wiosno!
W naszej szkole nastał radosny czas, bo wiosna już tu jest! Uczniowie klas 1-3 z niecierpliwością czekali na ten moment. Spacerując po najbliższej okolicy, przywoływaliśmy wiosnę.
Podczas marszu budziliśmy wiosnę głośno grając na różnych instrumentach oraz wznosiliśmy okrzyki witające nową porę roku. Ciesząc się słońcem i świeżym powietrzem spędziliśmy miło czas. Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a my cieszymy się słońcem i świeżym powietrzem.
Niech ta wiosna przyniesie nam wiele radości
4
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”- etap gminny
19 marca w Szkole Podstawowej w Kobylnicy odbyła się na szczeblu gminnym kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z klas 1- 8 wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii 1- 4 Paweł Siwiec i Igor Kurasiewicz a w kategorii 5- 8 Wiktoria Mieńska, Aleksander Więckowski i Wojciech Kowalczyk. Wojciech Kowalczyk wygrał turniej w swojej kategorii i będzie reprezentował gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się 24 kwietnia. Dziękujemy naszym uczniom za to, że po raz kolejny reprezentowali naszą szkołę w tym prestiżowym turnieju. Wojtkowi zaś życzymy dalszych sukcesów.
X edycja meczu kaszubskiego
17 marca uczniowie naszej szkoły i zaprzyjaźnionych szkół z Sycewic i Słupska w nagrodę za udział w konkursie plastycznym „Aktywne Kaszuby” - wykonanie prac na temat „Las jego mieszkańcy w twórczości literackiej Jerzego Sampa” pojechali do Ergo Areny na kaszubski mecz siatkarski Trefla Gdańsk z Stam Hemarpol Norwid Częstochowa. Przed pierwszym gwizdkiem zabrzmiały hymny kaszub i Polski. Grał też zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jantar”. Na uczniów czekały również nauka kibicowania, quizy wiedzy o siatkówce oraz możliwość odwiedzenia stoisk z kaszubskim rękodziełem. Najmłodsi kibice mieli także okazję spróbować swoich sił w kaszubskiej olimpiadzie sportowej. Mimo, że Gdańskie Lwy nie odniosły zwycięstwa gorący kaszubski doping osłodził wynik spotkania.
PI-PLAKAT - GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO – PLASTYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOŃCZEWIE
Światowy Dzień Liczby Pi, znany na całym świecie jako Pi Day, to coroczne święto poświęcone matematycznej stałej π (pi). Przypada 14 marca, co odzwierciedla pierwsze trzy cyfry liczby pi (3.14). Dzień Liczby Pi obchodzi się na całym świecie na różnorodne sposoby, często angażując się w działania podkreślające znaczenie matematyki i nauk ścisłych.
Tego dnia, już po raz kolejny, w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie zorganizowany został gminny konkurs matematyczno – plastyczny Pi - plakat. Nadesłano 35 prac, z których wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.
Kategoria klas IV – VI
I miejsce – Pola Wilk (SP Kończewo, kl.5)
II miejsce – Jakub Knut (SP Sycewice, kl.5)
III miejsce – Zuzanna Lenc (SP Kobylnica, kl.5)
Kategoria klas VII – VIII
I miejsce – Filip Marchewka (SP Słonowice, kl.7)
II miejsce – Julia Wołosewicz (SP Kończewo, kl.8)
III miejsce – Patrycja Czereda (SP Kończewo, kl.8)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!!!
Opiekun: Anna Adamczyk
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PIENIĄDZA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOŃCZEWIE
Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie przystąpiła do kampanii Global Money Week (GMW) – kampanii w ramach edukacji finansowej.
Udział w kampanii uczniowie rozpoczną 17 marca od uczestnictwa w webinarium „Cyberprzestępcy w świecie finansów”. Celem webinarium jest zwiększenie poziomu świadomości odnośnie działań cyberoszustów w Internecie, a także zaprezentowanie dobrych praktyk mających uchronić przed kradzieżą środków finansowych.
Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.
Opiekun: Anna Adamczyk
Marcel Kowalewski Laureatem VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego!
12 marca 2025 r. w Zespole Szkół w Damnicy odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs został przeprowadzony pod honorowym patronatem Wójta Gminy Damnica przy współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.
Konkurs znajduje się na liście konkursów Kuratorium Oświaty w Gdańsku i jego finaliści otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych.
Na etapie szkolnym i rejonowym uczniowie pisali dyktando, w finale -dyktando i test sprawdzający praktyczne zastosowanie zasad ortograficznych.
Z dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły – Marcel Kowalewski zajął I miejsce w kategorii klas VII-VIII i zdobył tytuł LAUREATA. Marcel poprawnie napisał niełatwe dyktando i wykazał się doskonałą umiejętnością stosowania zasad ortograficznych.
Jesteśmy dumni z jego zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klasy 1
Informujemy, że postępowanie rekrutacyjne do oddziałów przedszkolnych i klasy 1 rozpoczyna się 03.03.2025 r. Zarządzenie Burmistrza Kobylnicy oraz potrzebne dokumenty znajdują się w zakładce Uczniowie i rodzice: Rekrutacja
Półkolonia w naszej szkole – kreatywność, ruch i integracja
W naszej szkole odbyła się półkolonia, podczas której uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych projektach, wyjazdach oraz zabawach, sprzyjających zarówno rozwijaniu kreatywności, jak i integracji międzyklasowej.W ramach zajęć artystycznych uczestnicy wykonywali prace plastyczne, wykorzystując różne techniki i środki wyrazu. Tworzyli figury z masy solnej, popularne slimy, a także własnoręcznie robili świeczki. Dodatkowo angażowali się w eksperymenty naukowe – m.in. budowali wulkan i przeprowadzali symulację erupcji.Nie zabrakło również aktywności fizycznej – codziennie organizowane były zabawy ruchowe wspierające współpracę i rozwój relacji rówieśniczych. Uczniowie uczestniczyli także w wyjazdach: na basen, do kina na film ''Sonic 3'' oraz do parku trampolin, co dostarczyło im wielu niezapomnianych wrażeń.W ramach warsztatów kulinarnych dzieci miały okazję samodzielnie przygotować pizzę, rozwijając przy tym umiejętności kulinarne i czerpiąc radość ze wspólnego gotowania.Półkolonia była czasem pełnym pozytywnych emocji, nauki przez zabawę i budowania przyjaźni. Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie angażowali się we wszystkie aktywności i mamy nadzieję na kolejne równie udane inicjatywy!
18
Zabawa karnawałowa
Karnawał to czas zabaw i balów, także dla najmłodszych. Kolorowe stroje, bajeczny wystrój i skoczna muzyka– w takiej atmosferze bawiły się dzieci 13 lutego podczas zabawy karnawałowej. Przedszkolaki z dumą prezentowały bajeczne stroje. Z wielką ochotą uczestniczyły w tańcach, zabawach i konkursach. Zabawa karnawałowa dla przedszkolaków to dzień niezwykły, bardzo wyczekiwany. Jest atrakcją lubianą przez dzieci, dostarczającą im wielu przeżyć i radości. Już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć
i wymienić tych wszystkich postaci. Rozpoznać dzieci było bardzo trudno. Przedszkolaki tego dnia wybrały się na zabawę karnawałową, która odbyła się w Dżungla Park. Radosny nastrój oraz kolorowy wystrój sali zachęcał do wspólnej zabawy, która przyniosła wiele radości naszym wychowankom. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach. Kiedy czas zabawy dobiegł końca dzieci z żalem opuszczały balową salę.2
X Gminny Konkurs Mitologiczny „Z wizytą na Olimpie”
12 lutego 2025 r. po raz dziesiąty w Szkole Podstawowej w Kończewie odbył się Gminny Konkurs Mitologiczny. Do rywalizacji stanęły trzyosobowe drużyny piątoklasistów, które wykonały wiele herkulesowych prac o różnej trudności. Wśród różnorodnych konkurencji były m.in. krzyżówki, rebusy, wiedza z zakresu związków frazeologicznych, scenki pantomimiczne oraz zaprezentowanie wybranego boga. Najtrudniejszą konkurencją okazała się zabawa z mapą, czyli pełna przygód podróż Odyseuszem.
Poziom wiedzy uczniów był bardzo wyrównany. Ostatecznie wieniec laurowy zwieńczył skronie uczniów ze Szkoły Podstawowej w Kobylnicy. Na podium znalazła się także drużyna ze Szkoły Podstawowej Kwakowie oraz ze Szkoły Podstawowej w Kończewie. Kolejne miejsca przypadły uczniom ze Szkoły Podstawowej w Sycewicach i Słonowicach.
Pani Dyrektor Grażyna Pioterek pogratulowała uczniom ogromnej wiedzy mitologicznej, wręczyła nagrody laureatom i uczestnikom konkursu i zaprosiła do rywalizacji kolejne drużyny w przyszłym roku szkolnym.
9
Walentynki
Skoro buziak nie jest grzechem przesyłam go wam wraz z uśmiechem
Walentynki, to wyjątkowy dzień, który na stałe wpisał się w nasz szkolny kalendarz. Dzień Świętego Walentego chętnie obchodzą młodsi i starsi uczniowie. I bardzo słusznie! W końcu każda okazja do celebrowania miłości i życzliwych relacji jest dobra i warto ją popularyzować.
W naszej szkole zarówno w oddziałach przedszkolnych, jak i w starszych klasach obchodziliśmy walentynkowe zwyczaje. Jak, co roku działała poczta walentynkowa, w której uczniowie oraz nauczyciele mogli przekazać kartki z wyrazami sympatii do swoich przyjaciół, koleżanek, kolegów i uczniów. Nie zabrakło również wyrazów życzliwości i uznania pod adresem nauczycieli i pracowników szkoły. Każda klasa na swój własny sposób umilała sobie ten szczególny dzień, przekazując sobie serduszka, słodkości i upominki.
Wśród walentynkowych atrakcji zorganizowanych przez Samorząd Uczniowski była dyskoteka z bogatą play listą. Największą frajdą był jednak Dzień Makijażu, gdzie swoje umiejętności malowania pokazały wszystkie uczennice, zarówno z klas młodszych jak i starszych. Do tego barwne stroje i fryzury dopełniły już całości.
Walentynka Roku została Maja Kłobuch,natomiast tytuł Walentego zdobył Kuba Wieruszewski.
8
MAM TALENT – III edycja
13 lutego 2025 r. odbyła się III edycja konkursu „Mam Talent”, podczas której uczniowie naszej szkoły mogli zaprezentować swoje zdolności, umiejętności oraz pasje (hobby). Mimo towarzyszącej niektórym uczniom tremy, wszyscy starali się sprostać postawionym zadaniom i zaprezentować się jak najlepiej. Prezentowali uzdolnienia: recytatorskie, muzyczne, taneczne i sportowe. Koledzy i koleżanki oraz grono pedagogiczne żywiołowo nagradzało oklaskami występujących. Każdy z nas ma jakiś talent, tylko czasami o tym nie wie, ale pamiętajcie, że talent wymaga odwagi, często wysiłku, by mógł się rozwijać. Doceniliśmy zaangażowanie i odwagę wszystkich biorących w tej imprezie udział. Życzymy dalszego rozwijania swoich zainteresowań i zdobywania sukcesów w danej dziedzinie. Dziękujemy uczestnikom konkursu za wspaniała zabawę i dostarczenie nam niesamowitych wrażeń.
„Talent – to robienie z łatwością to, co jest trudne dla innych. Robić to, co niemożliwe dla talentu – oto geniusz” Henri Frederic Amiel
3
Bal Karnawałowy
Organizatorami tegorocznego balu karnawałowego, który odbył się 6 lutego, były nauczycielki klas młodszych, które zachęciły do udziału w zabawie starszych uczniów. Nie zabrakło rycerzy, królewiczów, dam i księżniczek. Bez liku na balu gościli Spider-Men, baśniowe zwierzęta, elfy i motyle. Zabawa odbywała się przy akompaniamencie znanych utworów muzycznych, powstała playlista utworów wybranych rzez uczniów. Między tańcami smacznym przerywnikiem były łakocie, napoje i ciasta przygotowane przez rodziców.
Kończewlandia to kraina baśniowa,
w której rządzi król i królowa.
Mają oni córkę przepięknej urody
Księżniczkę Juleczkę,
Którą pragną wydać za mąż
dla podtrzymania rodu.
W związku z tym wszem i wobec ogłosili,
by na zamek rycerze: dzielni, urodziwi i waleczni
z pobliskich okolic się wstawili,
by słowem i mieczem o nią się bili.
Wieść po okolicy szybko się rozniosła
i chętnych młodzieńców
na dwór królewski przywiodła.
Śmiałków zgłosiło się wielu,
więc pojedynków nie zliczę,
wszyscy dzielnie walczyli
przy aplauzie kibiców.
Po dniu ciężkich walk zwycięzcę wyłoniono
i przed oblicze monarchów postawiono.
Księżniczka okiem zerknęła
dzielnego śmiałka ramieniem objęła.
A potem zadała pytanie
czy wybrankiem jej serca zostanie?
Zwycięzca odparł - Tak zostanę!
I porwał księżniczkę w taniec.
Władcy zgodę na kandydata córki zatwierdzili
a z tej okazji bal na zamku wyprawili.
Wrota bram i drzwi pięknie przystrojono,
goście super się bawili, miód i soki pili…
Ja, jak zwykle, też tam byłem
świetnie się bawiłem i na zdjęciach wszystko uwieczniłem.
Smakołykami się zajadałem
I wszystko Wam, na stronie szkoły opisałem, opisałem ( zrelacjonowałem)
2
„Najpiękniejsze Wrota do Krainy Kończewlandii”.
Przy okazji szkolnego balu karnawałowego, Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs pt. „Najpiękniejsze Wrota do Krainy Kończewlandii”. Każda klasa miała za zadanie przystroić drzwi swojej sali w tematyce baśniowej i karnawałowej. Oceniano kreatywność, estetykę i zgodność z tematem. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną pomysłowością. Na drzwiach zagościł: robot, baśniowy zamek, balony, postaci z bajek, girlandy, maski, karnawałowy miś, a jedna z klas zabrała nas żaglówkami do Rio de Janeiro - stolicy karnawału. Komisja w składzie: dyrektor szkoły - Grażyna Pioterek, Fatiha Senouci-Opolska oraz Anna Simonowicz nie miała łatwego zadania. Pierwsze miejsce, po trudnych obradach, przyznano klasie V, drugie miejsce zdobyła klasa VIII, a trzecie - klasa II. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, dziękujemy za uczestnictwo, inwencję twórczą oraz zapał przy tworzeniu najpiękniejszych baśniowych wrot.
2
Szkolny konkurs plastyczny „Portret Dziadków”
W styczniu w naszej szkole odbył się szkolny konkurs plastyczny „Portret Dziadków”. Głównym jego celem było nie tylko rozwijanie talentów plastycznych dzieci, ale także uwrażliwienie ich na wartość relacji międzypokoleniowych i ukazanie szczególnej roli dziadków
w życiu rodziny. Uczniowie mieli za zadanie stworzyć portret swoich dziadków, wykorzystując różne techniki plastyczne.Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i starannością w realizacji swoich dzieł. Każdy portret był niepowtarzalny i pełen emocji, co świadczyło o wielkim szacunku i miłości, jaką pociechy darzą swoich bliskich. Na wystawie pojawiły się zarówno tradycyjne portrety, jak i artystyczne interpretacje, które zaskoczyły komisję swoją oryginalnością.
Po dokładnym przeglądzie wszystkich prac, komisja konkursowa wybrała laureatów:
Miejsce I Alek Kaczmarczyk z kl. III
Miejsce II Maja Przyborek kl. II
Miejsce III Weronika Stereńczak kl. I
Wyróżnienie otrzymał Antoni Mieński kl. II
Każdy z laureatów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrodę rzeczową, a ich prace zostały wystawione na szkolnej wystawie, która cieszyła się dużym zainteresowaniem. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.
2
AKCJA WOŚP W NASZEJ SZKOLE
Tradycyjnie w styczniu nasza szkoła „pod wodzą” szkolnych wolontariuszy włączyła się do 33 FINAŁU WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY. W tym roku WOŚP grała dla onkologii i hematologii dziecięcej. Motywem przewodnim tegorocznego finału było bezpieczeństwo i zdrowie dzieci. Dzięki życzliwości i hojności całej społeczności szkolnej udało nam się zebrać kwotę 1374,58 złotych. Dziękujemy za pyszne wypieki, które przygotowaliście na kiermasz słodkości. Pokazaliście, że znów mogliśmy na Was liczyć.
Koncert dla Babci i Dziadka
Dzień Babci i Dziadka to jedno z najbardziej wyjątkowych wydarzeń w kalendarzu uroczystości szkolnych. Z tej okazji uczniowie klas I - III przygotowali uroczystą akademię, by wyrazić swoją miłość do ukochanych dziadków. Dzieci uroczyście powitały zaproszonych gości - swoich dziadków. Następnie wnuczęta zaprezentowały przygotowany program artystyczny. Występy obejmowały pełne emocji piosenki oraz wesołe tańce. Każda klasa włożyła wiele serca w swoje przedstawienie, co wywołało u dziadków ogromne wzruszenie i uśmiechy na twarzach. Po części artystycznej dzieci wręczyły dziadkom własnoręcznie wykonane upominki. Były to własnoręcznie wykonane portrety, kwiaty z szyszek oraz gipsowe filiżanki, które dziadkowie mogli zabrać do domu jako dowód miłości wnucząt. Zwieńczeniem uroczystości był słodki poczęstunek. Dziadkowie i wnuczęta mieli okazję spędzić czas razem, porozmawiać i cieszyć się wspólnymi chwilami. Cała uroczystość była pełna ciepła, radości i wdzięczności, a wzruszeni dziadkowie nie kryli swojej dumy i miłości do wnuków. Szkolny Dzień Babci i Dziadka na długo pozostanie w pamięci zarówno uczniów, jak i ich bliskich, jako wyjątkowy czas pełen wzruszeń i pięknych wspomnień.
6
Archiwum Aktualności