Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022
- 44
Życzenia
#szczepimysię
Zaczęcamy Państwa do oglądania konfrerencji poświęconej szczepieniom przeciw Covid-19. Jest ona do pobrania pod podanym linkiem:
https://kuratorium.gda.pl/pliki/20210623_video_konferencja.zip
Przedstawienie pt. „O Księciu Stachu, co w ciągłym żył strachu”
Teatr Obieżyświat odwiedził 16 czerwca naszych przedszkolaków oraz uczniów z klasy I. Dzieci obejrzały przedstawienie pt. „O Księciu Stachu, co w ciągłym żył strachu”. Pani Marta i Pan Kamil poprzez interakcję z małym widzem w sposób dowcipny przekazały dzieciom przepis na pokonanie strachów. Przedstawienie bardzo się podobało młodym widzom o czym świadczyły gorące brawa.
3
Podziękowanie
Szkoła Podstawowa w Kończewie „Złotą szkołą NBP”
Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie zajęli II miejsce w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez NBP w kategorii „Spotkanie z ekspertem”. Szkoła zdobyła tytuł: Złota Szkoła NBP 2020/2021 i wpisana została do grona laureatów konkursu, tym samym należy do liderów edukacji ekonomicznej w Polsce. Uczniowie kl. VII uzyskali tytuł Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej. Szkoła otrzyma certyfikaty NBP potwierdzające przyznanie tytułu oraz certyfikaty indywidualne dla członków Drużyny.
Konkurs odbył się w ramach pierwszej edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego pod hasłem „Giganci finansów osobistych”. Miał na celu popularyzację wiedzy ekonomicznej w środowiskach szkolnych. Jego Ideą było przygotowanie młodzieży do bezpiecznego i swobodnego poruszania się w świecie finansów osobistych. Zagadnienia ekonomiczne stały się tematem spotkań z ekspertami, interdyscyplinarnych lekcji oraz przedmiotem szkolnej debaty.
Dzięki licznym działaniom, kreatywności i zaangażowaniu, a przede wszystkim ekspertom, którzy online gościli w Kończewie, uczniom udało się zdobyć wiadomości i praktyczne umiejętności z zakresu wielu obszarów ekonomii:
- Planowanie i kontrola wydatków, czyli o sile zarządzania własnymi pieniędzmi.
- Sztuka odkładania pieniędzy na wyznaczony cel.
- Sposoby na pomnażanie oszczędności – lokaty i moc procentu składanego, inflacja i co trzeba o niej wiedzieć, podstawy inwestowania.
- Pierwsze konto bankowe i karta płatnicza – sprzymierzeńcy roztropnych użytkowników.
- Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
- Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań finansowych a znajomość praw konsumenckich.
- Umiejętność zarządzania ryzykiem – o rodzajach ubezpieczeń, w tym emerytalnych.
Podstawowa znajomość powyższych zagadnień jest nieodzowna w codziennym życiu, gdyż z ekonomią spotykamy się na co dzień. Eksperci goszczący online, w sposób przystępny przybliżyli uczniom zawiły świat ekonomii, a uczniowie mieli możliwość zadawania pytań, dyskutowania, prezentowania własnych poglądów. Z uwagą uczniowie słuchali ekspertów finansowych, agenta ubezpieczeniowego, naczelnika CBŚP w Słupsku oraz powiatowego rzecznika praw konsumentów. Szczególny klimat towarzyszył spotkaniu z pracownikiem PKO w Słupsku, które odbywało się bezpośrednio z budynku banku oraz rozmowie z panią radcą prawnym, wprost z jej kancelarii. Rozmowy nie tylko wzbogaciły uczniów w wieloaspektową wiedzę ekonomiczną, ale pozwoliły poznać ludzi sukcesu, realizujących swoje marzenia, dla których praca łączy się z wielką pasją.
Uczniowie wraz z opiekunami w trakcie realizacji projektu zorganizowali konkursy wiedzy, konkurs plastyczny pt: „ Inwestuj, oszczędzaj” - w formie plakatu, stworzyli prezentacje multimedialne promujące wiedzę z zakresu finansów osobistych, gry symulacyjne, poradniki: Dekalog Bezpiecznego Bankowania; Kodeks Bezpiecznego Korzystania z Karty Płatniczej; Poradnik Konsumenta.
Do przedsięwzięcia zgłosiły się 394 szkoły, angażując ponad 140 tysięcy uczniów ze wszystkich zakątków Polski, ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Tylko 9 z nich zostało laureatami, w tym nasza. Dzięki zaangażowaniu w projekt uczniów i opiekunów zdobyliśmy, jak powiedział w trakcie gali finałowej prof. Adam Glapiński, Prezes NBP „ogrom praktycznej i niezwykle pożytecznej wiedzy o zarządzaniu własnymi pieniędzmi” .
Opiekunami projektu były panie: Anna Adamczyk i Renata Jastrzębowska
Link do strony laureatów: https://www.nbp.pl/home.aspx?f=/edukacja/zloteszkoly/nagrody.html
Dożywianie uczniów i dzieci w szkole od września 2021 r. do grudnia 2021 r.
Przypominamy o składaniu wniosków do Ośrodka Pomocy Społecznej w Kobylnicy dotyczących dożywiania uczniów i dzieci w szkole od września 2021 r. do grudnia 2021 r.
Kryterium dochodowe kwalifikujące do dożywiania dziecka w placówce szkolnej wynosi: 792,00 zł. netto na osobę.
Konkurs Ekologiczny w grupie Sówki
Dnia 17 czerwca 2021 roku, odbyło się podsumowanie konkursu ekologicznego pt. „EKO-STWOREK”, który został zorganizowany przez nauczycieli wychowania przedszkolnego, w ramach Projektu edukacyjnego „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Konkurs skierowany był do dzieci z Oddziału Przedszkolnego, z grupy Sówki i polegał na wykonaniu pracy przestrzennej w oparciu o materiały ekologiczne oraz surowce wtórne, m.in. plastikowe butelki, tekturowe kartony, makulaturę, płyty, nakrętki, folię.
Dzieci dostarczyły piękne prace, a pomysłowe stworki przybrały wygląd eko-zwierząt, eko-ludków i eko-robotów. Jury, przy ocenie prac uwzględniło sposób wykonania prac, pomysłowość, dobór materiału i estetykę. Różnorodność wykonanych prac sprawiła, że wybór był bardzo trudny. W rezultacie wyłoniono laureatów konkursu, którzy otrzymali dyplomy i nagrody, pozostałe dzieci otrzymały wyróżnienia i nagrody pocieszenia.
Opiekun - Sylwia Solarczyk
7
Kubusiowi Przyjaciele Natury
W roku szkolnym 2020/2021 dzieci z Oddziału Przedszkolnego, z grupy Sówki brały udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury”. Program organizowany przez znaną każdemu dziecku markę Kubuś, miał na celu zachęcenie najmłodszych do dbania o środowisko naturalne, a także kształcenie dobrych nawyków w zakresie odżywiania, ruchu i aktywnego spędzania czasu.
W ramach zajęć, dzieci poznawały piękny i fascynujący świat natury: zwierzęta, rośliny i owoce. Uczyły się, jak zachowywać się na łonie natury, a także, jak ważna jest segregacja śmieci, oszczędne gospodarowanie wodą i energią elektryczną. Dowiedziały się, co znaczy zdrowe odżywianie oraz jak się odżywiać, by być zdrowym i zachować kondycję fizyczną.
Pod czujnym okiem swoich pań przedszkolaki przygotowały zdrowe i kolorowe kanapki, piekły ciasteczka, przygotowały sałatkę warzywną oraz napój i deser owocowy. Brały udział w zabawach plenerowych i wycieczkach po najbliższej okolicy. Obchodziły Dzień Zielonych Warzyw, Dzień Marchewki oraz świętowały Dzień Ziemi. W sali przedszkolnej założono szczypiorkowy ogródek, który przyniósł dzieciom radość nie tylko z samodzielnie wykonanej pracy, ale był też zdrowym dodatkiem do codziennych posiłków.
Na zakończenie projektu dzieci, z pomocą rodziców, wykonały Eko-stworka, a za udział w projekcie i zdobytą wiedzę otrzymały Certyfikat „Kubusiowi Przyjaciele Natury”.
Koordynator projektu
Sylwia Solarczyk
4
Sprintem do maratonu
W dniu 9 czerwca 2021 dzieci z Oddziału Przedszkolnego w Kończewie wzięły udział w VII Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków – Sprintem do maratonu.
Celem wydarzenia jest promocja zdrowego stylu życia i aktywnego spędzania czasu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz wyrabianie u przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w życiu dorosłym. Zachęcanie dzieci do regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat jest inwestycją w ich zdrowie oraz rozwój nie tylko ruchowy, ale także intelektualny i emocjonalny.
Nasze przedszkolaki w tym roku przebiegły 13 600 kilometrów, a na mecie otrzymały pamiątkowe medale, oraz dla najszybszych maratończyków pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.
Pomysłodawcą Sprintem do maratonu jest ogólnopolski miesięcznik „Bliżej Przedszkola”.
15
"Plastycznie i ekologicznie - drugie życie śmiecia"
W maju odbyła się wystawa tematyczna pt. "Plastycznie i ekologicznie - drugie życie śmiecia". Prezentowane były prace wytwórcze uczniów z klasy piątej, którzy na lekcji plastyki wykonywali pojazdy z recyklingu. Do wykonania pracy według własnego pomysłu uczniowie użyli wszelkiego rodzaju zużytych opakowań, butelek i odpadów oraz wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością.
Na zajęciach uczniowie:
-
doskonalili samodzielność w myśleniu i działaniu
-
poznawali ideę art.-recyklingu
-
rozwijali wyobraźnię plastyczną
-
kształtowali wrażliwość ekologiczną
nauczyciel plastyki-Anna Adamów
-
Projekt „Zbieram to w szkole”
W tym roku szkolnym nasza szkoła i odział przedszkolny przystąpiły do projektu „Zbieram to w szkole” wspieranego przez MEIN. Celem działań jest uwrażliwienie młodzieży i dzieci na problemy drugiego człowieka oraz potrzebę działań ekologicznych ratujących naszą planetę. Szkoły uczestniczące w projekcie zbieramtowszkole.pl zbierają:
-
„Małe” elektrośmieci – zużyte baterie, stare telefony komórkowe, smartfony, tablety (uszkodzone, stare, niepotrzebne)
-
„Dobre monety” – drobne monety (1gr, 2gr, 5gr segregowane), pieniądze z całego świata, bez różnicy czy aktualnie używanych czy wycofanych z obiegu
-
Złom srebra – czyli np. porwane łańcuszki, srebrne łyżeczki
-
Zegarki na rękę ( stare, uszkodzone, niepotrzebne )
-
Znaczki pocztowe – nowe i używane (wycinać z zachowaniem 1 cm marginesu)
Dzięki zbiórkom pomagamy środowisku, aby jak najmniej niebezpiecznych odpadów trafiało na wysypiska śmieci, a także wspieramy ubogich mieszkańców Boliwii i Czadu.
Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, uczniom i pracownikom oraz mieszkańcom naszej okolicy za zaangażowanie w projekt. Jednocześnie prosimy o dalszą współpracę i zachęcamy do udziału w akcję od następnego roku szkolnego. Liczymy na Was !
Tymczasem, u progu wakacji życzymy wszystkim udanego wypoczynku letniego i uśmiechu na każdy dzień !
Szkolne Koło Caritas
-
Uczniowie naszej szkoły Mistrzami Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej
31 maja 2021r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie Wiedzy o Unii Europejskiej. Organizatorzy konkursu, Szkoła Podstawowa w Kwakowie, przygotowali turniej wiedzy na bardzo wysokim poziomie. Pytania i zadania konkursowe były urozmaicone, od średnio trudnych do bardzo trudnych. Naszą szkołę reprezentowali: Wiktoria Jankiewicz i Bartosz Łunkiewicz z klasy VI oraz Kacper Opala, uczeń klasy VIII. Zespół współpracował ze sobą, co przełożyło się na wyniki. Nasza drużyna zdeklasowała przeciwników, byliśmy najlepsi. Uczniów do konkursu przygotowała Katarzyna Butowska.
Dzień Mamy i Taty
Jak co roku, dzieci z Oddziałów Przedszkolnych świętowały Dzień Mamy i Taty. W tym roku był to dzień nieco inny niż zwykle ponieważ epidemia nie pozwoliła na zaproszenie gości i organizację uroczystości w przedszkolu. Dzieci jednak przygotowały dla swoich rodziców małą niespodziankę. Wszystkie przedszkolaki słowem i piosenką wyraziły miłość i wdzięczność za matczyną dobroć, a także za mądrość i ojcowski autorytet. W pięknych strojach zaprezentowały bogaty program artystyczny. Były wierszyki, tańce i piosenki przygotowane w tajemnicy przed rodzicami. Dzieci przygotowały również prezenty, wykonane pod czujnym okiem swoich pań.
#SzczepimySię w Gminie Kobylnica. Kolejne terminy
Kolejne miejsca i kolejna szansa na zaszczepienie się przeciwko
Covid-19. Z pomocą Szpitala Miejskiego w Miastku, Gmina Kobylnica
kontynuuje powszechną akcję szczepień.
Harmonogram na najbliższy tydzień przedstawia się następująco:
16.06.2021 r. (środa)
Szkoła Podstawowa w Kończewie (sala gimnastyczna) w godzinach od 15:00
do 17:00.
Szkoła Podstawowa w Kwakowie w godzinach od 17:30 do 19: 30.
Szczepić będą się mogły osoby z całej gminy.
Organizowane będą dowozy mieszkańców z miejscowości: Zagórki,
Kuleszewo do punktu szczepień w Kończewie oraz z miejscowości Lubuń,
Żelkówko Żelki, Kruszyna, Płaszewo, Lulemino do punktu szczepień w
Kwakowie.
Trasa przejazdu do Kończewa (sala gimnastyczna): 15:00 - 17:00
Sierakowo 15.30 (przystanek)
Zagórki 16:00 (przystanek)
Kuleszewo 16:05 (przystanek)
Trasa przejazdu do Kwakowo (szkoła podstawowa): 17:30 - 19:30
Lubuń 17.30 (przystanek)
Żelki 17:40 (przystanek)
Żelkówko: 17:50 (przystanek)
Płaszewo 18:10 (przystanek)
Kruszyna 18:15 (przystanek)
Lulemino 18:20 (przystanek)
W przypadku korzystania z organizowanego przez Gminę transportu w celu
zapewnienia niezbędnej liczby miejsc prosimy o wcześniejszy kontakt
pod numerem telefonu 533 546 197.
19.06.2021 r. (sobota)
„Dni Kobylnicy" teren przy GCKiP w godzinach od 16:00 do 19:00.
Ważne:
* szczepionka Pfizer
* wcześniejsza rejestracja na szczepienie nie jest wymagana
* ze szczepień mogą skorzystać wyłącznie osoby, które wcześniej
nie zostały szczepione przeciwko COVID-19
Dzień Strażaka u Biedronek z Kończewa
4 maja 2021 r. w Oddziale Przedszkolnym przy Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowkiego dzieci przyjmowały niezwykłego gościa, prawdziwego strażaka, Pana Krzysztofa Puć.
Dzieci wzięły udział w spotkaniu zorganizowanym przez panie nauczycielki - Annę Simonowicz i Agnieszkę Szkudlarek. Grupa 4 i 5-latków miała okazję złożyć osobiście życzenia oraz zapoznać się z zawodem strażaka. Pan Krzysztof pokazał dzieciom wóz strażacki wraz z jego wyposażeniem, omówił zadania każdego ze strażaków. Dzieci przymierzały hełm strażacki, wchodziły do wozu, gdzie mogły poczuć się choć przez chwilę jak prawdziwi strażacy. Ciekawe dzieci zadawały pytania dotyczące służby w straży pożarnej i z uwagą słuchały odpowiedzi. Na pamiątkę spotkania Pan Krzysztof został obdarowany książeczką z rysunkami dzieci oraz dyplomem z podziękowaniem za poświęcony czas.
Wizyta strażaka utrwaliła wiedzę przedszkolaków w zakresie bezpieczeństwa.
16
Światowy Dzień Pszczoły
20 maja obchodzimy ustanowiony przez ONZ Światowy Dzień Pszczół, którego celem jest podkreślenie znaczenia pszczół dla człowieka i środowiska naturalnego. Świętując dzień pszczół, zwracamy uwagę na czynniki, które stanowią zagrożenie dla tych owadów. Uczymy się, w jaki sposób możemy je chronić, by móc cieszyć się pięknem łąk, lasów czy sadów.
Z tej okazji dzieci z grupy „Pszczółki” utrwaliły wiadomości dotyczące życia tych owadów. Pszczoły to bardzo pracowite i pożyteczne stworzenia. W Polsce występuje około 470 gatunków pszczół, a najbardziej znana jest pszczoła miodna. Przedszkolaki dowiedziały się, jak pszczoły pracują na łące i co jest efektem ich pracy. Wiedzą również, jakie jest znaczenie pszczół w przyrodzie i życiu człowieka (zapylanie kwiatów, z których powstają warzywa i owoce, wytwarzanie miodu). Dzieci rozumieją, że nie należy drażnić, ani dotykać pszczół, bo mogą użądlić człowieka. Robią to jednak tylko we własnej obronie. Dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionego pszczelarza, dzieci miały możliwość oglądania plastrów miodu z ula, urządzeń potrzebnych pszczelarzowi oraz przymierzenia stroju pszczelarza. Wiemy również, że w ulu rządzi królowa, oraz że pszczoły są z nami już ponad milion lat.
Sto lat dla Pszczół!
12
Geniusze matematyczni są wśród nas! Ogólnopolski Konkurs „Orzeł Matematyczny”
W kwietniu uczniowie naszej szkoły z klas III- VI zmierzyli się z orłami matematycznymi ze szkół podstawowych całego kraju.
Miło mi poinformować, że uczennica naszej szkoły, Wanessa Wieruszewska z klasy VI, została laureatką ogólnopolskiego konkursu „Orzeł Matematyczny” .
Gratulujemy i dziękujemy za udział pozostałym uczniom naszej szkoły.
Opiekun: Anna Adamczyk
Światowy Dzień Ziemi przedszkolaków z SP Kończewo
Co roku 22 kwietnia, na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto – Dzień Ziemi. W tym ważnym dniu powinniśmy wszyscy, choć przez chwilę pomyśleć o planecie, na której żyjemy i o otaczającej nas przyrodzie.
Nasze przedszkolaki uczą się jak dbać o planetę, na której żyją oraz jak żyć ekologicznie. W kwietniu szczególnie zastanawiały się jak chronić nasz wspólny dom – Ziemię, jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy i piękny. Wszystkie grupy przedszkolne ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie, nauczyły się odpowiedniej segregacji śmieci. Dzieci sadziły rośliny z wykorzystaniem odpadów, które z powodzeniem zastąpiły tradycyjne doniczki. Opanowały świetnie wiadomości dotyczące działalności człowieka na rzecz środowiska. Jesteśmy dumni z tak zdolnych młodych ludzi!
,,Choć przedszkolak nie jest duży, to przyrodzie wie, jak służyć.”
27
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
13 maja 2021 r. w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego odbyło się pasowanie pierwszoklasistów na czytelników. Uczniowie wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez szkolnego bibliotekarza, panią K. Butowską. Zanim złożyli przysięgę, rozwiązywali bajkowe zagadki, wykazali się także wiedzą na temat szanowania książek. Wysłuchali również opowieści, które przeniosły ich w świat bajek. Po przeprowadzonej pogadance i bajkowym egzaminie, przeprowadzono uroczyste ślubowanie i pasowanie na czytelnika. Na pamiątkę spotkania pierwszoklasiści otrzymali Wyprawki Czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii ,,Mała książka – wielki człowiek’’. Otrzymali także list skierowany do rodziców, zachęcający do wspólnego czytania z dziećmi. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytelniczych. Życzymy im wytrwałości w czytaniu i zdobywaniu nowej wiedzy.
Samorząd Uczniowski
38
Archiwum Aktualności