5. Temat: Pożyczanie pieniędzy a poduszka finansowa. Długi zawsze pod kontrolą.
Spotkanie z panią Alicją Pietruszewską, pracownikiem PKO w Słupsku.
Do codziennych obowiązków naszego gościa należy fachowe doradztwo kredytowo- ubezpieczeniowe, konsultacja w znalezieniu najlepszego rozwiązana dla klienta oraz budowanie trwałych relacji z klientami, a także obsługa bezpośrednia klienta indywidualnego.
Pani ekspert uświadomiła uczniom jak ważna jest kontrola nad finansami osobistymi. Podobnie jak poprzedni eksperci goszczący w naszej szkole przekonywała, aby rozważnie planować wydatki, kontrolować budżet, a długi mieć pod kontrolą.
Uczniowie dzięki spotkaniu z panią Pietruszewską wiedzą, czym jest kredyt, a czym pożyczka gotówkowa. Różnica jest taka, że:
- kredyt oferowany jest wyłącznie przez banki, spółdzielnie, czy kasy kredytowo oszczędnościowe oszczędnościowo-kredytowa (SKOK) i żadna inna instytucja nie może i nie ma prawa go udzielić.
- kredyt jest zawsze udzielany na określony cel (np. kupno mieszkania czy budowę domu),
a bank kontroluje czy wydatki są zgodne z umową. Pożyczkobiorca nie musi informować pożyczkodawcy, na co przeznaczy pożyczone środki,
- kredyt dotyczy wyłącznie pieniędzy, a pożyczka dotyczyć może także przedmiotów.
Uczniowie pytali o bliższe informacje na temat kredytów i pożyczek, ponieważ słyszeli,
że istnieją różne ich rodzaje. Pani ekspert w sposób prosty wyjaśniła, czym charakteryzuje się każdy z nich.
- Pożyczki gotówkowe:
- zwykła pożyczka gotówkowa - najłatwiej i najszybciej ją uzyskać, gdyż nie wymaga zbyt dużo dokumentów. Wystarczą podstawowe dane klienta: imię, nazwisko, dochód, miejsce pracy, stanowisko. Uczniowie dowiedzieli się, że klienci nie muszą przychodzić do banku, gdyż w serwisie internetowym, korzystając z aplikacji IKO lub serwisie iPKO, można taką umowę podpisać zdalnie, bez wizyty w banku,
- pożyczka gotówkowa konsolidacyjna - pozwala na połączenie kilku rat w jedną
o niższej wysokości,
- pożyczka eko – na zakup paneli fotowoltaicznych oraz innych urządzeń i pojazdów ekologicznych,
- Najpopularniejsze rodzaje kredytów:
- hipoteczny – przeznaczany na zakup mieszkania, czy budowę domu, zabezpieczany jest przez ustanowienie hipoteki,
- konsumpcyjny – na zakup np. samochodu. Zabezpieczeniem kredytu jest dochód osoby biorącej kredyt,
- inwestycyjny – przeznaczony na powiększanie majątku osoby biorącej kredyt,
- konsolidacyjny - jest to połączenie kilku kredytów w jeden, co może prowadzić
do obniżenia miesięcznej raty.
Uczniowie dzięki pytaniom i rozmowie z gościem wiedzą:
- Co składa się na koszt kredytu?
- Czym kierować się w wyborze oferty pożyczki/kredytu.
Pani Pietruszewska wyjaśniła także, co to jest nominalna stopa oprocentowania kredytu/pożyczki oraz co to jest rzeczywista stopa oprocentowania (RRSO), jaki ma wpływ na kredyt oraz jak go obliczyć.
W dalszej części uczniowie rozmawiali na temat spirali zadłużenia. Podawali liczne przykłady różnych sytuacji kryzysowych, które powodują podejmowanie przez ludzi pochopnych decyzji o zaciąganiu kredytów, co nierzadko prowadziło do szukania kolejnych kredytów na spłacenie rat tych pierwszych.
Uczniowie rozumieją, że w sytuacji narastającego zadłużenia należy szukać pomocy, zacząć od wykonania listy długów (komu i ile), a następnie wszystko zsumować, następnie skontaktować się z bankiem, który ułoży ratunkowy plan działania. Klient może liczyć na pomoc banku poprzez:
- restrukturyzację długu, negocjacje z pożyczkobiorcami, zmianę warunków spłaty rat, wydłużenie okresu spłaty,
- wakacje kredytowe – zawieszenie spłaty rat do 6.miesiecy. Dłużnik zyska czas, na zbieranie środków,
- skonsolidowanie zadłużenia łączy wszystkie zobowiązania i opracowuje nowe warunki spłaty,
- ogłoszenie upadłości konsumenckiej – dokonywane w ostateczności. Polega na umorzeniu całości lub części długu w przypadku całkowitej niewypłacalności (trwałej niezdolność do uregulowania zobowiązań). Za umorzenie dłużnik oddaje majątek, który trafia na licytację, uzyskane środki pieniężne trafiają do wierzycieli.
Jeśli nie rozwiążemy problemów finansowych i nie wywiązujemy się ze zobowiązań finansowych, możemy trafić do rejestru dłużników (Biuro Informacji Kredytowej – BIK). Uczniowie dowiedzieli się również, co to jest hipoteka.
Na zakończenie pani Pietruszewska doradziła, by zabezpieczać się na wypadek nieoczekiwanych wysokich wydatków poprzez budowanie poduszki finansowej zwanej czasem „funduszem bezpieczeństwa”. Jest ona ważnym elementem finansów osobistych.
Co to jest? Ile powinna wynosić? Gdzie ją przechowywać? - pytali uczniowie. Dowiedzieli się, że jest to sposób na zapewnienie stabilności finansowej i bezpieczeństwa w trudnych sytuacjach. Są to pieniądze odłożone na tzw. czarną godzinę, których zadaniem jest chronić nasze finanse osobiste, czy domowe na wypadek niesprzyjających, niespodziewanych zdarzeń, a z drugiej – zapewniać nam poczucie bezpieczeństwa i komfort psychiczny. Wysokość poduszki powinniśmy ustalić na podstawie wysokości naszych średnich miesięcznych wydatków. Sugerowana przez ekspertów minimalna wartości to: 3-miesięczne wydatki.
6 Temat: Bezpieczne zakupy i zaciąganie zobowiązań, a znajomość praw konsumenckich.
Spotkanie z panem Janem Leończukiem, powiatowym rzecznikiem praw konsumentów
Spotkanie przebiegło w życzliwej, przyjaznej atmosferze, a temat szczególnie zainteresował uczniów, ponieważ wszyscy jesteśmy konsumentami i codziennie dokonujemy zakupów. Warto więc znać swoje prawa, gdyż zdarza się, że kupujemy wadliwy produkt i powinniśmy wiedzieć, jak w danej sytuacji się zachować. Jeśli nie wiemy, to można skontaktować się z rzecznikiem praw konsumenckich. Ekspert szczegółowo określił, co należy do jego obowiązków i zachęcił do korzystania z porad w sytuacjach sporów konsumenckich.
Do najważniejszych zadań powiatowego rzecznika praw konsumenta zaliczył:
- Bezpłatne poradnictwo konsumenckie.
- Występowanie do przedsiębiorców w sprawie ochrony praw konsumentów – doradza oraz stosuje odpowiednie pisma (przedsiębiorca ma 14 dni na odpowiedź).
- Udzielanie pomocy na drodze sądowej przy sporze konsumenckim – doradza oraz pomaga przygotować pisma do sądu.
- Edukacja konsumencka.
Uczniowie dowiedzieli się, że rzecznicy mogą również oddziaływać na tworzone prawo poprzez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który może wpływać na administrację rządową, by zmieniła przepis szkodliwy dla konsumentów. Mogą także wpływać na prawo miejscowe poprzez wnioski do władz (rady gminy, rady powiatu).
W dalszej części spotkania pan Leończuk sprecyzował kim jest konsument (osoba fizyczna dokonująca z przedsiębiorcą czynności prawnej (np. poprzez zawarcie umowy) niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. Konsument to osoba dobrze poinformowana, uważna i ostrożna.
Konsument jest tym, który wybiera, z jakiego dobra chce skorzystać i powinien znać przysługujące mu prawa, wynikające również z Konstytucji RP, która gwarantuje prawo do reprezentowania naszych interesów. Konsument zanim nabędzie dany produkt ma prawo do:
- Informacji o sposobach użytkowania.
- Możliwych jego skutkach ubocznych.
- Poznania łącznej ceny produktu czy usługi, w tym kosztów jego dostarczenia.
- Zapoznania się z zasadami składania reklamacji.
- Zapoznania się z zasadami korzystania z gwarancji.
- Informacji o czasie trwania umowy.
- Danych firmy ( możliwość kontaktu).
Sprzedawca powinien udzielić tych informacji również w przypadku zawierania umów na odległość,
a w sytuacjach spornych udowodnić, że przedstawił niezbędne informacje o produkcie czy usłudze.
Z dużym zainteresowaniem uczniowie słuchali informacji na temat zakupów na raty. Prowadzący ostrzegał, by dokładnie czytać dokumenty, które podpisujemy, gdyż podczas transakcji otrzymujemy do podpisu trzy umowy z czego nie zawsze zdajemy sobie sprawę:
- Umowa zakupu towaru/usługi ze sprzedawcą.
- Z bankiem o udzieleni kredytu.
- Ubezpieczenie produktu.
Ekspert radził również, by szczególną ostrożność zachować w przypadku podpisywania umowy ubezpieczającej produkt (banki wymagają ubezpieczenia), gdyż bardzo często ubezpieczanie nie obejmuje wiele sytuacji, w których produkt może się zepsuć i później jesteśmy zdziwieni, że nie możemy skorzystać z ubezpieczenia.
Warto wiedzieć, że konsument ma prawo do odstąpienia od umowy zawartej na odległość (np. przez internet lub przez telefon), czyli do zwrotu zakupionego towaru w terminie 14 dni od jego otrzymania bez podania przyczyny i bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jeśli sprzedawca nas o tym nie poinformował to termin może się wydłużyć do 12 miesięcy. Jeśli jednak towar przygotowano na indywidualne, autorskie zamówienie prawo to nie obowiązuje (np. koszulki z wizerunkiem zamawiające). W sklepach stacjonarnych istnieje dobra wola sprzedawców.
Należy pamiętać, że kupowane przez nas produkty nie mogą mieć wad fizycznych ani prawnych. Wadą fizyczną może być uszkodzenie lub niekompletność zakupionego produktu. Wadą prawną produktu może być fakt, że inna osoba jest jego właścicielem. Jeżeli okaże się, że produkt, który nabyliśmy, nie spełnia wymogów, możemy go reklamować na podstawie rękojmi lub gwarancji. Rękojmia daje nam możliwość żądania naprawy produktu, obniżenia ceny, wymiany na produkt wolny od wad lub odstąpienia od umowy (zwrotu pieniędzy), jeśli wada jest istotna. Oczywiście wada produktu musi powstać przed jego zakupem. Prawo to nie działa jeśli poinformowano nas o wadach produktu. Na ogół obowiązuje przez 2 lata od momentu wydania towaru. Dla rzeczy używanych okres rękojmi wynosi 1 rok, dla nieruchomości aż 5 lat. Podmiotem odpowiedzialnym za niezgodność towaru z umową jest sprzedawca. Inaczej działa gwarancja i nie zawsze jest udzielana, nie obejmuje produktów przecenionych. Udziela jej gwarant, którym może być sprzedawca, producent, dystrybutor, czy importer. Może jej udzielić na cały produkt, bądź jego poszczególne elementy, bądź wykluczyć część składową produktu (gwarancja na buty np. nie obejmuje szwów). To on określa czas gwarancji: na rok, dwa lata, pięć lat lub nawet dożywotnio. Po każdej pozytywnie rozpatrzonej reklamacji czas gwarancji rozpoczyna się na nowo. Sposobem załatwienia reklamacji w przypadku gwarancji jest wymiana produktu na nieuszkodzony lub naprawa, a decyzję w tej sprawie podejmuje gwarant. Warto poinformować sprzedawcę, że reklamujemy towar w ramach gwarancji, by wydłużyć czas na skorzystanie z rękojmi (chociaż nie zawsze jest to korzystne, należy dobrze przeanalizować każdą sytuację).
Często kupujemy na raty i warto pamiętać, że sprzedaż ratalna jest powiązana z zaciągnięciem kredytu wiązanego. Zawieramy z bankiem umowę o kredyt, z którego sfinansujemy zakup towaru w ramach umowy kupna-sprzedaży. Pamiętajmy, aby przed podpisaniem umowy przeanalizować zasady spłaty kredytu ratalnego. Powinniśmy m.in. sprawdzić, jaka jest RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania - może wynosić 0%. I nie powinno być dodatkowych: opłat, marży, prowizji czy oprocentowania. Zdarza się, że dochodzą koszty ubezpieczenia, bo jeśli nie dotrzymamy terminu zapłaty raty poniesiemy nieprzewidziane wysokie koszty. Zasady kredytowania ustala bank. Po sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej oraz historii kredytowania może odmówić udzielenia kredytu w ramach zakupów na raty lub zaproponować mniej korzystne warunki. Od umowy kredytu ratalnego można odstąpić w ciągu 14 dni od jej podpisania, zgodnie z ustawą o kredycie konsumenckim.
Zadania dla drużyny:
- Przeprowadzono grę symulacyjną przedstawiającą następującą sytuację: konsument kupił przedmiot, który okazał się wadliwy. Drużyna podziela się na dwa zespoły: grupa A wcieliła się w konsumenta (przedstawia wszystkie kwestie, które trzeba rozważyć, wybierając sposób reklamacji produktu), grupa B w sprzedawcę (przedstawiła co producent powinien sprawdzić, gdy otrzyma reklamację zarówno w przypadku rękojmi, jak i gwarancji). Grupy przedstawiły efekty swojej pracy wchodząc w wybrane role, a następnie przedyskutowały sytuację w grupie, określając jak czuli się członkowie danej grupy w roli konsumenta czy sprzedawcy, a następnie wspólnie zaproponowali rozwiązanie sytuacji.
- Drużyna zachęciła swoją rodzinę do rozmowy na temat korzystania przez nią z reklamacji.
Z relacji uczniów po spotkaniu wynika, że rozmawiali ze swoją rodziną czy korzystała kiedykolwiek z reklamacji. Okazało się że bliscy uczniów wielokrotnie reklamowali wadliwy produkt ale korzystali tylko z gwarancji o rękojmi wiedzieli niewiele poza tym ze istnieje takie prawo. Z usług rzecznika praw konsumenta nikt nie korzystał dla tego wszyscy chętnie odsłuchają relację z przebiegu spotkania z panem Janem Leończukiem.
Uczniowie opowiedzieli m.in. swojej rodzinie czego dowiedzieli się o sprzedaży ratalnej szczególnie o niebezpieczeństwach związanych z ubezpieczeniem produktu – że ubezpieczenie nie obejmuje wszystkich sytuacji i np. za upuszczenie, potłuczenie, nieostrożność odpowiada często konsument, więc to nie podlega ubezpieczeniu. Rozmawiali również o atrakcyjności zakupów na odległość i możliwości zwrotu produktu, co nie zawsze jest możliwe przy zakupach stacjonarnych.
Instytucje chroniące prawa konsumenta
- Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK)- zajmuje się ochroną konsumentów i przedsiębiorstw (przed uczciwą konkurencję). Chroni zbiorowe interesy konsumentów, prowadzi postępowania w sprawie bezpieczeństwa produktów oraz przedstawia poglądy w kwestiach dotyczących ochrony konsumentów. Na swej stronie internetowej publikuje rejestr niedozwolonych zapisów (klauzul) w umowach, umieszcza ostrzeżenia konsumenckie oraz opisuje nieuczciwe praktyki rynkowe. Znajdziemy tam również wiele porad – m.in. dotyczących zakupów na odległość, korzystania z usług firm finansowych, turystycznych, lotniczych, hotelarskich, kupowania żywności, samochodów czy zabawek.
- Rzecznicy konsumentów – udzielają porad w indywidualnych sprawach, wymagających np. przeczytania umowy czy sporządzenia pozwu do sądu.
- Fundacja Konsumencka – pozarządowa organizacja, która prowadzi specjalną Infolinię, świadczy porady prawne przez internet oraz prowadzi działania edukacyjne skierowane do konsumentów, poszerzające znajomość ich praw.
- Federacja Konsumentów - udziela bezpłatnych porad prawnych w oddziałach terenowych, czyli centrach doradztwa konsumenckiego na terenie całej Polski.
- Europejskie Centrum Konsumenckie - działa w krajach Unii Europejskiej, jest częścią Sieci Europejskich Centrów Konsumenckich, działa w 27 państwach UE oraz w Wielkiej Brytanii, Islandii i Norwegii. Zajmuje się np. sporami z zagranicznym hotelem, sklepem internetowym czy liniami lotniczymi.
PORADNIK_KONSUMENTA.pdf