W dniu 24 maja 2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Kończewie uczestniczyli w rozprawie sądowej w Sądzie Okręgowym w Słupsku, podczas której mieli okazję obserwować przebieg procesu karnego.
Na ławie oskarżonych zasiedli: kobieta – była partnerka poszkodowanego – oraz ich wspólny znajomy.
Prokurator, odczytując akt oskarżenia, przedstawił Marcie H. zarzut udziału w brutalnym pobiciu z użyciem niebezpiecznego narzędzia, które skutkowało ciężkim uszkodzeniem ciała u poszkodowanego (art. 158 § 2 k.k. w zw. z art. 159 k.k. i art. 156 § 1 pkt 2 k.k. w zw. z art. 11 § 2 k.k.).
Z kolei oskarżonemu Grzegorzowi K. postawiono zarzuty z art. 158 § 2 k.k. w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 k.k. oraz art. 11 § 2 k.k. – czyli udziału w pobiciu, w wyniku którego poszkodowany doznał bardzo poważnych obrażeń, mogących zagrażać jego życiu lub skutkujących trwałym kalectwem.
Przed rozpoczęciem rozprawy oraz w trakcie przerwy przewodniczący składu sędziowskiego zapoznał uczniów z ideą trójpodziału władzy według Monteskiusza, koncentrując się na władzy sądowniczej, którą sam reprezentuje. Szczegółowo omówił strukturę sądów, procesy odwoławcze, zadania sędziów na poszczególnych etapach postępowania oraz role stron biorących udział w rozprawie. Wyjaśnił również znaczenie kolorów lamówek tog oraz układ sali sądowej, wskazując, kto i gdzie zajmuje miejsce podczas rozprawy.
W czasie przerwy sędzia prowadził rozmowę z uczniami, pytając o ich spostrzeżenia i refleksje dotyczące przebiegu rozprawy. Uczniowie chętnie, choć z pewną nieśmiałością, dzielili się swoimi wrażeniami.
W trakcie wizyty uczniowie mogli również zaobserwować wykorzystanie nowoczesnych technologii w pracy sądu – m.in. odtworzony został film z eksperymentu procesowego, a przesłuchanie świadka (ratownika medycznego) odbyło się w formie wideokonferencji. Świadek ten udzielał pomocy poszkodowanemu bezpośrednio po zdarzeniu.
Udział w rozprawie sądowej był dla uczniów niezwykle wartościową lekcją wychowawczą. Zrozumieli oni, jak istotna jest umiejętność panowania nad emocjami – ich brak może prowadzić do agresji, demoralizacji, a w konsekwencji do popełniania przestępstw. W skrajnych przypadkach ofiarami takich działań stają się najbliżsi, którym odbiera się zdrowie, a nawet życie.
Podkreślono również, że nieudzielenie pomocy osobie potrzebującej stanowi przestępstwo – każdy ma obowiązek, w sposób bezpieczny dla siebie, wezwać pomoc, np. policję lub pogotowie ratunkowe.
Uczniowie wrócili do szkoły pełni wrażeń, zadowoleni i zafascynowani profesjonalizmem przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości – sędziego, prokuratora, obrońców oraz radców prawnych.