25 i 26 listopada 2021r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w przedsięwzięciu "Poznaj Polskę", zorganizowanym przez Ministra Edukacji i Nauki, w ramach którego szkoła otrzymała środki na dofinansowanie wyjazdu do Chełmna, Torunia i Bydgoszczy. Przedsięwzięcie to sposób na poznanie naszego dziedzictwa narodowego i kulturowego oraz popularyzację osiągnięć polskiej nauki.
Całość wyjazdu przygotowało i zorganizowało Biuro Turystyczne "BELFER- JB".
Wycieczka przebiegła według ustalonego harmonogramu. Organizatorzy zadbali przed wyjazdem o kontrolę przez funkcjonariuszy Policji ze Słupska stanu autokaru, uprawnienia i stan trzeźwości kierowcy.
Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Starego Miasta w Chełmnie.
Stare Miasto uznane za pomnik historii, założono w XIII w., przez zakon krzyżacki jako stolicę historyczną ziemi chełmińskiej. Zasady lokacji Chełmna stały się wzorem dla ponad 200 miast lokowanych na Pomorzu Wschodnim, Warmii i Mazowszu, przeszły do historii pod nazwą prawa chełmińskiego.
W Chełmnie podziwialiśmy renesansowy ratusz zwieńczony barokową kopułą, na którego tylniej ścianie wyeksponowano pręt chełmiński - wzorzec miary obowiązujący w państwie krzyżackim. Zobaczyliśmy szachulcową siatkę ulic wokół rynku oraz mury obronne
o długości ok. 2 km. Spośród pięciu zachowanych gotyckich kościołów zwiedziliśmy farę
z XIII w. p.w. Najświętszej Marii Panny, w której przechowywane są relikwie patrona zakochanych - św. Walentego, zachwycaliśmy się Ławeczką Zakochanych, obwieszoną kłódkami.
Obejrzeliśmy także nad skarpą pradoliny Wisły zespół klasztorny powstały na przełomie XIII i XIV w. oraz podziwialiśmy widok na Świecie oraz z daleka Park Miniatur Zamków Krzyżackich.
Kolejnym punktem programu była wycieczka do Torunia.
Podziwialiśmy Stare Miasto: Łuk Cezara, gotyckie kościoły: 1) św. Jana - pierwszy kościół zbudowanym przez Krzyżaków w Polsce. Był kościołem farnym, którego wszystkie nawy są jednakowej wysokości – kościół halowy. 2) Kościół Mariacki, zbudowany przez Franciszkanów, także halowy. Wzorowali się na nim budowniczy Kościoła Mariackiego w Gdańsku. Na szczególną uwagę zasługuje barokowe mauzoleum Anny Wazówny z XVII w. (siostry Zygmunta III Wazy), znajdujące się w prezbiterium w ścianie północnej. Spacerowaliśmy po Rynku (Ratusz, Dwór Artusa, w którym podpisywano II pokój toruński, Kamienica pod Gwiazdą, której jednym z właścicieli był wychowawca synów Kazimierza Jagiellończyka, poeta i humanista Filippo Buonaccorsi zwany Kallimachem, pomnik Kopernika, fontanna Flisaka grającego na skrzypkach z zasłuchanymi żabami wokół niego). Staliśmy pod Krzywą Wieża - średniowieczną basztą obronną, która swoją nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu od pionu. Według legendy, jej powstanie wiąże się z postępkiem jednego z toruńskich krzyżaków, który wbrew obowiązującym go zasadom zakochał się i spotykał z piękną córką bogatego kupca. Poznaliśmy także legendarną genezę nazwy Toruń - TO RUŃ. Spacerowaliśmy wzdłuż Zespół Murów Obronnych łączących Stare i Nowe Miasto. Podziwialiśmy Kamienice Kopernika. Spacerowaliśmy wzdłuż Zespołu Murów Obronnych łączących Stare i Nowe Miasto. Następnie oglądaliśmy spektakl w Planetarium. Obiadokolacja, nocleg i śniadanie miały miejsce w hostelu "Międzynarodowe Centrum Spotkań Młodzieży" w Toruniu. Wieczorem uczestniczyliśmy w spacerze do największej galerii handlowej w Toruniu - "Atrium Copernicus", w której uczniowie mogli dokonać drobnych zakupów, czy skorzystać z punktów gastronomicznych.
Następnego dnia byliśmy w Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie uczniowie uczestniczyli w warsztatach wyrobu piernika połączonych z pogadanką na temat komponentów i proporcji ciasta. W efekcie dzieci opuściły muzeum z własnoręcznie wykonanym piernikiem. Zwiedzaliśmy także z zewnątrz Kościół Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Na placu przed świątynią podziwialiśmy fontanny oraz liczne przedstawienia figuralne: pomnik papieża Jana Pawła II - jeden z 5 w Toruniu, św. Rodziny, św. Piotra, Mieszka I i Dobrawy z krzyżem i biblią. Z powagą przeszliśmy do Parku Pamięci Narodowej, którym na postumentach ustawionych w alei, tworzącej kontur Polski, wypisanych jest ok. 40 tysięcy nazwisk Polaków, którzy w czasie II wojny światowej z narażeniem życia ratowali Żydów przed śmiercią.
W Bydgoszczy spacerowaliśmy po Wyspie Młyńskiej (Bydgoskie Spichlerze), Starym Mieście z Farną katedrą, rynku oraz wokół Opery Nova. Podziwialiśmy miasto nocą, a zwłaszcza jarmark bożonarodzeniowy.
Podróż przebiegała bezpiecznie i bez problemów, dzieci wróciły z wycieczki zadowolone pełne pozytywnych wrażeń.