Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski na zlecenie Urzędu Gminy Kobylnica było realizatorem zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym pod nazwą Uzależnienie powoduje wykluczenie. Programem zostali objęci uczniowie klas siódmych i ósmych. Uczniowie tych klas na terenie szkoły uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez przedstawiciela Stowarzyszenia BRS, w których poruszona została profilaktyka na temat rodzajów uzależnień, mechanizmów ich powstawania, dynamiki zjawisk, zagrożeń, ryzyka związanego z eksperymentowaniem oraz sposobów radzenia sobie z zagrożeniami. Uczniowie otrzymali również ofertę pomocową, tj. gdzie szukać pomocy. Chętni uczniowie wzięli udział w konkursie wewnątrzszkolnym na ułożenie tekstu o tematyce profilaktycznej. Komisja oceniła prace i wyłoniła zwycięzców. Poniżej zwycięzcy konkursu oraz ich prace.
Miejsce I – Julia Lorant
Miejsce II – Kacper Opala
Miejsce III – Angelika Neumann
Nad przebiegiem konkursu czuwała Katarzyna Butowska, pedagog szkolny, całość projektu koordynowała Urszula Mikołajczyk-Klin, psycholog szkolny. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody znajdują się szkole i przy najbliższej okazji zostaną Wam wręczone.
Miejsce I
„Upadek”
Dzień za dniem, rok za rokiem,
Naprzód kroczyłam pewnym krokiem.
W dużym biurze, w korporacji
Odnosiłam sukcesy mimo biurokracji.
Nadmiar obowiązków był ciągle podnoszony,
Czułam się jak żółw, wiecznie zmęczony.
Udźwignięcie tego było wyzwaniem,
I tak się zaczęła przygoda z ćpaniem.
To nie była moja wina!
Do pracy napędzała mnie kokaina.
Pewnego dnia wszyscy się dowiedzieli.
Niczym ogień od wody się ode mnie odsunęli.
Rodzina mówiła: „Oj biada Ci biada”,
A szef niczym wróżka upadłość moją zapowiada.
Stało się to, na co wszyscy liczyli,
Szefowie z pracy mnie przepędzili!
Nie mam rodziny, przyjaciół, pieniędzy,
Zaczęłam żyć sama w ubóstwie i nędzy.
I na koniec krótka puenta:
Jak nie chcesz być samotny, to się opamiętaj!
Julia Lorant
Miejsce II
Apel do Młodzieży
Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy!
Chciałbym zwrócić się do Was z bardzo ważnym apelem, dotyczącym tego, czy uzależnienie powoduje wykluczenie. Uważam, że tak, ponieważ uzależnienie od narkotyków i alkoholu powoduje wykluczenie społeczne.
Uzależnienie od narkotyków jest podstępną chorobą prowadzącą do wyniszczenia organizmu, a także do śmierci. Osoba zażywająca narkotyki zmienia swój sposób bycia i środowisko. Osoby uzależnione często oddalają się od przyjaciół, rodziny, mają problemy w kontaktach z otoczeniem, stają się drażliwe i nerwowe. Zaniedbują swoje obowiązki.
Drugim, bardzo ważnym czynnikiem, który przyczynia się do wykluczenia społecznego jest alkoholizm. Choroba ta wpływa na procesy psychiczne i zachowanie człowieka. Nie dostrzega on odpowiedzialności za podjęte decyzje. Osoba uzależniona traci pracę, staje się bezrobotna, w efekcie nie ma środków niezbędnych do utrzymania i codziennej egzystencji, aż w końcu staje się osobą bezdomną. Wyklucza ze swojego życia rodzinę, czasem całkowicie zrywa z nimi kontakt. Świadomie izoluje się od innych i ukrywa rzeczywiste rozmiary problemu związanego ze swoim uzależnieniem. Mozę być również tak, że to rodzina go wykluczy, odizoluje. Rodzina narkomana i alkoholika stopniowo wycofuje się z kontaktów, ograniczając lub wykluczając udział w życiu społecznym. Odczuwa poczucie winy, wstyd i odrzucenie. Nikt z nas nie chciałby takiego wykluczenia.
Najbardziej, w takich dysfunkcyjnych rodzinach, cierpią dzieci. Dziecko żyjące w rodzinie uzależnionej od środków psychoaktywnych jest opuszczone i samotne. Często zdarza się tak, że ich rówieśnicy nie chcą się z nimi zadawać. Są wyśmiewane i szykanowane.
Nie przechodźcie obojętnie wobec krzywdy innych, reagujcie, gdy widzicie, że ktoś cierpi i jest odrzucony przez społeczeństwo. Trzeba bezwzględnie zwrócić na to uwagę. Pomagajmy sobie, szanujmy innych. Dzieci rodzin uzależnionych nie są niczemu winne. To, że wyglądają gorzej, nie mają markowych ciuchów i gadżetów nie oznacza, że są gorsze i bezwartościowe. Pokażmy im, że nie są same i mogą liczyć na naszą pomoc i życzliwość. Niech nie czują się wykluczone z naszego środowiska! Już wystarczająco cierpią z powodu wykluczenie członków ich rodzin. Nigdy nie wiadomo, jak potoczy się Wasze życie i co los przyniesie w przyszłości.
Kacper
Mjesce III
W zdrowym ciele zdrowy duch!
Więc odrzuć te dopalacze już!
Hej kolego! Nie bądź Ego!
Nie używaj złego.
Zacznij zdrowo się odżywiać!
Z kolegami bawić się i przebywać
Niż złych używek używać.
Nie bądź wykluczony ani odrzucony.
Do zabawy chętnie zaproszony.
Nie palę! Nie piję!
I dobrze z tym sobie żyję.
Na spacery w grupie chodzę
I na najwyższą górę ze wszystkimi wchodzę.
Z rówieśnikami biegam po polanie
I nie straszne nam nowe wyzwanie.
Mam marzenie powiem szczerze,
Chętnie chcę pojeździć na rowerze.
Może Lublin, Gdańsk, Warszawa
Czy dam radę?
Jasna sprawa!
Jem owoce i warzywa, ale używek nie używam.
Bo dobrym i mądrym warto być i sportowo trzeba żyć!
Angelika Neumann