30 i 31 maja 2023 r. odbyła się długo wyczekiwana, szkolna wycieczka do Warszawy, którą zorganizowało biuro podróży „Pomerania” p. W. Soroki.
Wyjechaliśmy wieczorem i rano mogliśmy w Warszawie odbyć spacer po ŁAZIENKACH KRÓLEWSKICH, podziwiać pomniki wybitnych Polaków, przepiękne budowle, w tym dawną łaźnię, Belweder, oraz przypomnieć sobie wydarzenia związane z powstaniem listopadowym z 1830 r.. Następnie udaliśmy się do OGRODU BOTANICZNEGO UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO, gdzie naszym oczom ukazały się niezliczone gatunki ozdobnych, kolorowych roślin. Kolejnym punktem wycieczki, który sprawił uczestnikom wiele radości był pobyt na STADIONIE NARODOWYM gdzie z trybun podziwialiśmy wspaniały obiekt sportowy, który na uczestnikach wycieczki zrobił duże wrażenie. Po spacerze do Warszawskiej Syrenki pojechaliśmy na obiadokolację do miejsca zakwaterowania w Konstancinie. Miejscem noclegu okazała się elegancka willa, którą można polecić jako dobre miejsce noclegowe w pobliżu stolicy.
Kolejny dzień wycieczki rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, po którym udaliśmy się do CENTRUM NAUKI KOPERNIK, gdzie poznawaliśmy prawa przyrody poprzez samodzielne prowadzenie doświadczeń na interaktywnych wystawach ponad 450 eksponatów w sześciu tematycznych strefach. Z naukowego obiektu udaliśmy się na zwiedzanie STARÓWKI. Przeszliśmy uliczkami starego miasta podziwiając m.in. Pałac Prezydencki, doszliśmy do Placu Zamkowego gdzie ukazał się nam w całej okazałości Zamek Królewski i kolumna Zygmunta III Wazy, wzniesiona przez jego syna Władysława IV, a następnie Pomnik Syrenki. Na starym mieście mieliśmy nieco czasu wolnego na kupienie pamiątek, rozkoszowanie się urokiem kamieniczek i rozmyślanie o Starym Mieście, po którym spacerowali najważniejsi dostojnicy państwowi oraz rodzina królewska, które mimo wojennych zniszczeń odzyskało swój magiczny klimat i stanowi jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Warszawie.
Końcowym punktem programu naszej wycieczki było zwiedzanie NEKROPOLII NARODOWEJ – Cmentarza Cywilnego i Wojskowego na Powązkach. Chwilę zadumy stanowiło przejście obok miejsc wiecznego spoczynku takich osób jak W. Reymont, Żwirko i Wigura, J. Parandowski, J. Połomski, L. Staff, S. Starzyński, J. Samsonowicz, czy M. Dąbrowska. Czuło się tę niezwykłość chwili, obcowanie z wielkością i niepowtarzalnością. Wielkim przeżyciem dla uczniów klas starszych było zapalenie znicza i krótka modlitwa nad grobami bohaterów „Kamieni na szaniec”: Alka, Zośki i Rudego. Ci młodzi chłopcy, którzy życie oddali za naszą wolność cieszą się w naszej szkole szczególnym szacunkiem i są bliscy naszemu sercu.
Po wszystkich atrakcjach udaliśmy się w podróż powrotną. Po drodze, w ulubionym przez uczniów McDonaldzie, zjedliśmy obiadokolację. W naszym Kończewie byliśmy o godz. 21.30. Wróciliśmy bardzo zmęczeni, ale szczęśliwi, pełni pozytywnych wrażeń i emocji z myślą o dalszych podróżach, poznawaniu Polski, a może i osiągnięć cywilizacyjnych naszych sąsiadów. Należy podkreślić, że nasi uczniowie byli chwaleni przez osoby postronne za kulturę osobistą i wiedzę z literatury i historii. Nauczyciele, którzy pełnili rolę opiekunów wycieczki byli dumni ze swoich uczniów.