Uczniowie klas I-IV, w dniach 29-30 listopada, kultywowali tradycje andrzejkowe przekazywane z pokolenia na pokolenie. Wróżyli z butów, wosku, losowali karteczki z zawodami, przebijali serduszka z imionami oraz odkrywali kubeczki, które ukazywały ich dalsze losy w kolejnych latach. Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele. Wszyscy byli bardzo ciekawi, co spotka je w dalszej przyszłości. Czy wróżby się spełnią? Przyszłość pokaże. Pewne jest to, że przyniosły uczniom wiele radości i były okazją do wspólnej, wesołej zabawy. Wszystkie wróżby były przeplatane słodkim poczęstunkiem oraz tańcami przy muzyce.
Andrzejkowe tradycje
- 9
Szlachetna Paczka
Szanowni Państwo
Nasza szkoła ponownie włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku pomogliśmy rodzinie pani Hanny,która wraz z dziećmi stara się zacząć nowe życie po traumatycznych przejściach.
W dniach 16-17 grudnia odbył się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki – czas, kiedy wolontariusze zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc. To były intensywne, ale pełne wzruszeń i szczęścia dni.
Dzięki Państwa szlachetnym sercom przekazaliśmy dla wybranej przez szkołę rodziny 14 kartonów wypełnionych potrzebnymi artykułami.
Bardzo Państwu dziękujemy za wsparcie
Mikołajkowa Zbiórka 2023
"Mikołajkowa Zbiórka 2023” - pod tym hasłem odbyła się kolejna akcja Szkolnego Koła Caritas dla podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Kobylnicy. Bycie Mikołajem dla drugiego przyniosło uczniom wiele radości, z dnia na dzień darów przybywało. Po zakończonej zbiórce słodkości zostały przekazane dla chorych i niepełnosprawnych. Za życzliwość i bezinteresowną pomoc otrzymaliśmy piękne podziękowania od kierownika placówki. Serdecznie dziękujemy wszystkim za zaangażowanie i ofiarność.
A.A.
„NIE DLA WOJNY!”
Wspaniałym osiągnięciem zakończył się udział Marcela Kowalewskiego, ucznia klasy VII z naszej szkoły. W Powiatowym konkursie plastycznym „NIE DLA WOJNY!” młody artysta zajął III miejsce oraz otrzymał dyplom i wspaniały zestaw malarski. Organizatorem konkursu była Fundacja Imperio ze Słupska. Celem konkursu było włączenie dzieci i młodzieży w promowanie zachowań patriotycznych i ukazanie zagrożeń związanych z konfliktami zbrojnymi. Uczniowie w dowolnej formie plastycznej ukazali swoje wrażenia na temat niebezpieczeństwa i zła jakie spotykają ludzi podczas wojen. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów !
A.A
Światowy Dzień Wolontariusza
Pomoc jednej osobie nie zmieni całego świata, ale może zmienić świat dla jednej osoby
W tym dniu Samorząd Uczniowski podziękował wszystkim Wolontariuszom działającym na terenie naszej szkoły. Dla nich specjalnie została przygotowana gazetka, mogliśmy ich podziwiać w kolejnej zbiórce. Zarówno Wolontariusze SKW jak i Caritas aktywnie włączają się w różnego rodzaju pomoc na rzecz dzieci, dorosłych oraz zwierząt. Przeprowadzają wiele akcji pod okiem opiekunów. Za serce, dobroć, pomocną dłoń, poświęcony czas, nadzieję i wiarę we własne działania bardzo serdecznie dziękujemy.
UWAGA! PILNE!
W dniu 11.12.br. (poniedziałek), związku z koniecznością dezynfekcji wody użytkowej ciepłej, odwołuję zajęcia dydaktyczne w budynku szkolnym (godziny dyrektorskie).
Uczniom klas I-VIII, którym rodzice nie będą w stanie zapewnić opieki, zorganizowane zostaną zajęcia opiekuńcze w sali gimnastycznej.
Dzieciom z Oddziałów Przedszkolnych opieka zostanie zapewniona w świetlicy środowiskowej w Sierakowie.
Święto Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodzi najlepszy przyjaciel maluchów – Pluszowy Miś. W naszym przedszkolu wszystkie przedszkolaki uczciły to święto śpiewem i różnymi zabawami związanymi z pluszowym misiem.
Pluszowy miś to ponadczasowa zabawka i mimo upływającego czasu dla wielu dzieci, bywa największym przyjacielem. Ponadczasowość pluszowych misiów sprawiła, że bajki, w których w roli głównej występują misie są chętnie oglądane przez kolejne pokolenia dzieci. Sam pluszak jest ponadto symbolem dobra, miłości, ciepła, łagodności i opiekuńczości. Nic dziwnego, że pluszowe misie z dzieciństwa często towarzyszą nam również w dorosłości i są chętnie wybierane jako maskotki uświetniające różne miejsca czy wydarzenia. Przedszkolaki z Oddziału Przedszkolnego przy Szkole Podstawowej w Kończewie z tej okazji wykonały prace plastyczne rysowały, malowały, wyklejały swojego ulubionego pluszowego misia oraz obejrzały bajkę “Miś Uszatek”. Nie zabrakło wspólnych zabaw muzyczno – ruchowych przy piosenkach „Dwa misie”, „Niedźwiadek” i „Jadą misie” oraz słodkich niespodzianek, był misiowy przysmak- miodek. Ten dzień przebiegał w bardzo miłej i sympatycznej atmosferze, a uczestnikom sprawił wiele radości i dostarczył miłych wrażeń.1
Fundacja Alpaki na Kaszubach odwiedziła Oddział Przedszkolny w Kończewie
23 listopada tego roku naszych najmłodszych wychowanków z Kończewa odwiedził Pan Grzegorz Kuliś wraz z lamą Damą oraz dwiema alpakami: Czikenem oraz Enzo.
Na co dzień to trio działa w Fundacji Alapki na Kaszubach, której celem jest niesienie pomocy terapeutycznej. Pan Grzegorz opowiedział dzieciom, dlaczego to właśnie alpaki i lamy są właściwymi zwierzętami do terapii, przedstawił po krótce historię i pochodzenie zwierząt. Opowiedział o sposobie ich odżywiania się i o usposobieniach lamy oraz dwóch alpak. Ciekawskie zwierzęta zaglądały na podwórko i przyglądały się przedszkolakom. Po pogadance nastąpił czas, gdy dzieci mogły osobiście przekonać się o uspokajających i łagodzących właściwościach zwierząt. Dzieci głaskały, przytulały i karmiły swoich gości.
Na koniec starsza grupa podarowała Panu Grzegorzowi w podziękowaniu rysunki przedstawiające alpaki i lamy, wykonane na codziennych zajęciach. Były to bardzo pouczające i pełne emocji zajęcia.
4
Eko-Szałowy strój andrzejkowy
W listopadzie w Szkole Podstawowej w Kończewie został ogłoszony ekologiczny konkurs na “Szałowy strój andrzejkowy” wykonany z surowców wtórnych.
Zadaniem uczestników konkursu, było wykonanie stroju andrzejkowego lub jego elementu z odpadów przeznaczonych do recyklingu (opakowania foliowe, plastikowe, makulatura, kartony, butelki, itp.). Pomysłowość oraz kreatywność uczniów przerosła oczekiwania jury. Wszystkie stroje były wyjątkowe, niestandardowe i pokazały duże zaangażowanie dzieci oraz rodziców w przygotowanie przebrania.
W ocenie strojów brana była pod uwagę pomysłowość, estetyka wykonania, wykorzystane materiały oraz prezentacja kostiumu przez uczestnika konkursu.Ogłoszenie wyników zostało dokonane przez Panią Dyrektor - Grażynę Pioterek, która wręczyła wyróżnionym dzieciom dyplomy oraz nagrody.
I miejsce Nikola Kołodziej i Maja Kawalec
II miejsce Daria Betke, Lena Fiecek i Maja Kłobuch
III miejsce Maja Wąsowicz i Igor Kuraszewicz
Serdecznie gratulujemy!
20
Święto Drzewa i Jeża
Samorząd Uczniowski połączył dwa święta, Święto Drzewa i Święto Jeża w jedną akcję. Ogłosił termin realizacji do 25 listopada. Klasy mogły wykazać się inwencją twórczą przygotowując ciekawe prace, płaskie lub przestrzenne. Uczniowie mogli przypomnieć sobie, jak ważną rolę w naszym życiu pełnią drzewa, rośliny i zwierzęta. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że są one naturalnym elementem naszego środowiska.
Jeże towarzyszą nam od najmłodszych lat dzieciństwa w bajkach, wierszach, książeczkach. Spotykamy je w naszych ogrodach, sadach oraz parkach. Warto pamiętać, że jeże są pożyteczne, są przyjacielem naszych działek, ogródków, ponieważ zwalczają szkodniki, które niszczą nasze uprawy.
Drzewa, jak i całe lasy, są niezbędne do trwania życia na ziemi, oczyszczają powietrze, którym oddychamy, filtrują wodę, którą pijemy, zapobiegają erozji działając jako bufor chroniący przed zmianami klimatu. Lasy są domem dla wielu zwierząt a nam dostarczają wielorakich darów, surowców, z których skrzętnie korzystamy.
Te dwa święta to doskonała okazja, by kształtować postawę ekologiczną wśród najmłodszych i pobudzać w nich poczucie odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę.
Dzień Tabliczki Mnożenia
Dnia 16 listopada 2023r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Tabliczki Mnożenia. Tego dnia na lekcjach matematyki uczniowie klas 4-8 mogli sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując test na czas, grali w mnożenie kości, czy kratki do wynajęcia.
W tym roku najlepiej mnożyli:
z kl.4 Pola Wilk
z kl.5 Piotr Kłobuch
z kl.6 Aleksander Więckowski
z kl. 7 Wojciech Kowalczyk
z kl. 8 Laura Modzińska i Seweryn Grota
Gratulacje 😊
2
Światowy Dzień Życzliwości
21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości. Tego dnia warto uwierzyć, że w każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra i warto okazać komuś bezinteresowną życzliwość. Naukowcy nie mają wątpliwości: bycie miłym, okazywanie dobra, rozbudzanie u siebie życzliwości wobec innych ma moc uszczęśliwiania – nie tylko obdarowanego życzliwością, ale przede wszystkim tego, który ją okazuje. Samorząd Uczniowski przygotował dla wszystkich uczniów karteczki do losowania, które zawierały zadania do wykonania. Zabawa wszystkim bardzo się podobała. Uczniowie uśmiechali się do siebie, witali z radością, przekazywali miłe komunikaty. Dodatkowo został ogłoszony konkurs na plakat promujący wśród ludzi potrzebę bycia życzliwym.
Wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie otrzymają punkty z zachowania.
Przedstawiamy laureatów najciekawszych prac:
I miejsce: Weronika Zyga oraz Alicja Konieczna
II miejsce: Maria Lesnik oraz Hanna Prostak
III miejsce: Izabela Bartosiak oraz Lena Gryniuk
Wyróżnienie: Hanna Tatarzycka
2
Akcja „Szlachetna Paczka”
Szanowni Państwo
Nasza szkoła ponownie włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”.
W tym roku pomagamy rodzinie pani Hanny. Oto jej historia:
Pani Hanna samotnie wychowuje trójkę dzieci. Kobieta od nastoletnich lat choruje na epilepsję. Odkąd pamięta musiała być pod stałą opieką innych osób. Mąż kobiety nadużywał alkoholu, był agresywny i zazdrosny, w rodzinie kilkukrotnie zakładana była niebieska karta. Po kilku latach męczarni pani Hanna postanowiła raz na zawsze zmienić swoje życie, uciekła z trójką dzieci kilkaset kilometrów od przemocowego męża do swojej mamy. Jednak i tam nie było rodzinie dobrze - w jednym pokoiku mieszkało łącznie 6 osób, dzieci nie miały warunków do nauki.
Rodzina od kilku dni żyje w mieszkaniu komunalnym tymczasowym, ma asystenta rodziny. Dzieci mają w końcu spokojny dom, gdzie czują się bezpieczne.
Marta i Mikołaj lubią wycieczki szkolne, wyjścia do kina z klasą. Najstarsza - Weronika lubi rysować i malować. Pani Hanna lubi czytać dzieciom, gotować i sprzątać. Rodzina marzy o spokoju, o ciepłym kącie i aby wystarczyło im na bieżące potrzeby. Utrzymują się z pracy dorywczej kobiety i świadczeń na dzieci.
- Garnki, czajnik.
- Obuwie.
- Środki czystości.
Pozostałe potrzeby: odzież, żywność, artykuły szkolne oraz wszystko to co chcemy ofiarować dodatkowo.
Obuwie Odzież ( najważniejsza zimowa)
Hanna rozmiar 40 rozmiar M
Weronika r. 33 r. 164 ale bluza L/XL,
Marta r. 39 r. 140/146
Mikołaj r. 33 r. 146
Na wszystkie pytania chętnie odpowiem.
Ilona Skiba-Dąbrowska
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Szkole Podstawowej w Kończewie
„Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą…”
Corocznie,11 listopada, obchodzimy Święto Niepodległości. W tym roku uroczysty apel z tej okazji odbył się w piątek, 10 listopada. Uczniowie naszej szkoły ubrani w stroje galowe zgromadzili się, aby kolejny raz przeżyć wzruszenie i radość z faktu, że po 123 latach niewoli, nasza Ojczyzna powróciła na mapę Europy.
Z okazji tego doniosłego święta uczniowie klasy VII zaprezentowali scenkę z życia klasy. Fakty historyczne przeplatane słowami poezji patriotycznej stworzyły atmosferę zadumy, skłoniły do refleksji, czym jest wolność, poczucie dumy narodowej i możliwość pielęgnowania polskich tradycji.
Następnie o godzinie 1111 wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Szkoła do hymnu”. Śpiewając hymn, oddaliśmy szacunek Polakom, którzy odeszli, walcząc o naszą wolność.
Dzień Seniora
Dzień Seniora organizowany jest w całej Polsce, zarówno w największych miastach, jak i wsiach. Pierwsze obchody sięgają początków XXI wieku, a inicjatywa ta jest najprawdopodobniej polską, lokalną odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Seniorzy pełnią ważną rolę w każdej rodzinie. Mają pokaźny bagaż doświadczeń i wspomnień, którymi dzielą się z młodszymi pokoleniami. Kiedyś opiekowali się swoimi dziećmi, dzisiaj dbają o wnuki.
28 października 2023 roku w sali gimnastycznej naszej szkoły tłumnie zgromadzili się seniorzy z Kończewa i Sierakowa. Sołectwa tych wsi przygotowały dla nich wspaniałe przyjęcie i zabawę. Na tej uroczystości nie mogło zabraknąć naszych uczniów, którzy wystąpili z programem artystycznym. Uczniowie zagrali współczesną wersję sztuki pt. „Romeo i Julia”. Losy bohaterów zostały przedstawione w humorystyczny sposób. Julia, czyli Julka Wołosewicz i Romeo – Piotrek Tomaszewski, za swój występ otrzymali gromkie brawa. Dominik Zyga z kl. VIII doskonale sprawdził się w roli konferansjera. Marcel Kowalewski zaśpiewał piosenkę A. Jantar pt. „Tyle słońca w całym mieście”, a nauczyciel muzyki, Paweł Przybyło, dał popis gry na gitarze. Uczniowie opuścili scenę żegnani głośnymi brawami.
Dziękuję uczniom za zaangażowanie, za poświęcenie swojego wolnego czasu na przygotowanie się do występu i udział w próbach.
R. Skrzypska
Zbiórka na Hospicjum w Słupsku
Hospicjum to nie tylko ośrodek dla ciężko chorych ludzi, ale również
ich DOM. W okresie świąt jest to szczególnie ważne, aby dać namiastkę domu, normalności, życzliwości. Stąd też ważne są nie tylko medykamenty, chemia
czy produkty higieniczne, ale również ciepłe skarpety, nowa piżama, ładne kapcie
oraz pyszna czekolada.Prosimy, aby rzeczy były nowe, mogą być zapakowane jak prezent
z dołączonymi życzeniami świątecznymi.Zbiórka trwa do 11 grudnia 2023 r (poniedziałek). Rzeczy prosimy przynosić
do nauczycieli z Oddziału Przedszkolnego lub składać do niebieskiej skrzynki.RZECZY NAJBARDZIEJ POTRZEBNE:
- materiały opatrunkowe
- kosmetyki do pielęgnacji
- pieluchy jednorazowe dla dorosłych
- chusteczki nawilżające i higieniczne
- rękawiczki jednorazowe
- podkłady higieniczne
- ciepłe skarpety
- ręczniki bawełniane oraz jednorazowe
- piżamy, koce
- kawa/herbata
- chemia do sprzątania
- słodycze
- produkty spożywcze z długą datą
„Kiedy pomagamy innym,
Pomagamy sobie,
Ponieważ wszelkie dobro,
Które dajemy zatacza koło
I wraca do nas”.
- Flora Edwards
„Bezpieczna droga”
Uczniowie klas II-III przygotowali dla klasy I oraz Oddziału Przedszkolnego przedstawienie pt. „Bezpieczna droga”. Młodsi koledzy dowiedzieli się jak ważne jest noszenie światełek odblaskowych, opasek u pieszych poruszających się o zmroku oraz kasku i ochraniaczy podczas jazdy na rowerze, deskorolce czy hulajnodze. Po występie potrafili rozpoznać i nazwać prawidłowo znaki zakazu, nakazu, znaki informacyjne i ostrzegawcze.
Aktywne Kaszuby - Mecz koszykówki w Ergo Arena
Uczniowie uczęszczający na zajęcia języka kaszubskiego wzięli udział w VIII edycji konkursu plastycznego Aktywne Kaszuby. W tym roku zadaniem było stworzyć pracę plastyczną pt.” Pocztówka z Antoni Abrahamem”.Za udział w konkursie uczniowie otrzymali bilety na mecz koszykarski , na który pojechaliśmy 11 listopada do Ergo Areny w Gdańsku. Po odśpiewaniu hymnu kaszubskiego i narodowego żółto-czarni koszykarze Trefla Sopot rozpoczęli zaciętą walkę z zespołem Legia Warszawa. Na arenie nie brakowało emocji, energii i wrażeń. Była meksykańska fala, zabawa światełkami, śpiewy i okrzyki. W przerwach meczu oglądaliśmy występy cheerleaderek i zespołu kaszubskiego. Trefl uskrzydlony głośnym dopingiem 8420 fanów koszykówki zgromadzonych na stadionie pokonał koszykarzy z Warszawy 77:69.
Wrażenia z meczu są niesamowite. Za rok z pewnością powtórzymy to wydarzenie.
Odeszli, ale pozostali w naszej pamięci
Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Kończewie, pod opieką opiekunów Samorządu Uczniowskiego, przygotowali wiązanki, by w ten sposób okazać szacunek i pamięć nauczycielom, którzy pracowali w naszej szkole. Na ich grobach złożyli stroiki. Nauczyciele zapalili znicze, które symbolizują wieczność oraz ciepło i bliskość z osobami, które znali i o których pamiętają do dziś.
Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kończewie brali udział w programie Być Off-line
Stowarzyszenie Bezpieczny Region Słupski oraz Wójt Giny Kobylnica byli organizatorami zadania z zakresu przeciwdziałania uzależnieniom i patologiom społecznym pn. „Być Off-line”. Programem objęci zostali uczniowie klasy VII i VIII. W ramach zajęć odbyło się spotkanie z prelegentem, podczas którego uczniowie zdobywali wiedzę na temat uzależnień behawioralnych, zwiększyli świadomość występujących zagrożeń w Internecie. Z uczniami został omówiony temat bezpieczeństwa wśród młodzieży zarówno w środowisku lokalnym, jak i w szkole.
Szeroko zostały omówione istniejące zagrożenia w przestrzeni internetowej. Prelegentka przedstawiła ich skutki na płaszczyźnie psychologicznej, czyli uzależnienia poczucia własnej wartości od komentarzy i lajków, ograniczenia zainteresowań; na płaszczyźnie interpersonalnej, czyli zaniku więzi emocjonalnej, problemów w zawieraniu znajomości w świecie rzeczywistym oraz na płaszczyźnie fizjologicznej, czyli bólu kręgosłupa, osłabienia wzroku, kłopotu z nadgarstkami, które są wynikiem spędzania dużej ilości czasu przed ekranem. Wskazała również na silny wpływ social mediów na osobowość nastolatka, na kreowanie jego nowego wizerunku, który jest niemożliwy w świecie rzeczywistym. Dysfonia ta może rodzić frustrację, nerwice, obniżenie poczucia własnej wartości, zaburzenia depresyjne. Młodzież doszła do wniosku, że dysfonia między tymi dwoma światami może być głównym źródłem agresji.
Równolegle z zajęciami został ogłoszony konkurs na plakat pn „Rzeczywistość wirtualna a realna”.
Przedstawiamy wyniki konkursu:
I miejsce zdobyła Julia Olech, klasa VII
II miejsce zdobył Brayan Stasiuk, klasa VIII
III miejsce zdobył Filip Ziółkowski, klasa VII
Wyróżnienie: Bartosz Płowski, klasa VII
Dziękujemy i gratulujemy zwycięzcom.
Archiwum Aktualności