• „Łańcuch dobra”

          • Dzieci z Oddziału Przedszkolnego, brały udział w rodzinnych warsztatach. Razem ze swoimi najbliższymi wykonały papierowy łańcuch na choinkę. W ten wspaniały sposób wzięliśmy udział w akcji edukacyjno- charytatywnej „Łańcuch dobra”. Akcja ta co roku organizowana jest przez Stowarzyszenie „Pro Salute”, które wspiera dzieci z dystrofią mięśniową w Klinice Rehabilitacji Dziecięcej UMB. Razem udało nam się utworzyć 136 metrów 40 centymetrów papierowego łańcucha choinkowego. Ślicznie dziękujemy za zaangażowanie oraz poświęcony czas najbliższym naszych przedszkolaków.

          •  CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”

          • W tym roku w ramach konkursu CodeWeek „1000 pierwszych organizatorów”

            można było wygrać dla szkoły pakiety 10 gier CodyRoby wraz ze specjalną taśmą, która pozwoli przenieść planszę do gry w dowolne miejsce i zwiększyć jej rozmiar.

            Szkoła nasz wzięła  udział w jubileuszowej, 10. edycji Europejskiego Tygodnia Kodowania  i  5 grudnia na lekcji matematyki uczniowie kl. 6 oraz  7 kodowali w ramach zajęć „Świąteczna matematyka”. Efektem ich pracy były klasowe choinki.

            Miło nam poinformować, że szkoła została jednym z laureatów konkursu.

          • „Szlachetna Paczka”

          • Nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji „Szlachetna Paczka”. W tym roku pomogliśmy rodzinie pani Haliny,która wraz z dziećmi stara się zacząć nowe życie po traumatycznych przejściach.

                             W dniach 10-11 grudnia odbył się Weekend Cudów Szlachetnej Paczki – czas, kiedy wolontariusze  zapukali do tysięcy domów w całej Polsce, by przekazać dedykowaną pomoc. To były intensywne, ale pełne wzruszeń i szczęścia dni.

                           Dzięki Państwa szlachetnym sercom przekazaliśmy dla wybranej przez szkołę rodziny 18 kartonów wypełnionych potrzebnymi artykułami.

                                             Bardzo  Państwu dziękujemy za wsparcie.

          • „Rejs po wiedzę – rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli poprzez edukację morską i żeglarską na terenie Miasta Słupska oraz Gminy Słupsk i Gminy Kobylnica”.

          • 24 listopada br. uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie odwiedzili Gdynię, a konkretnie Statek – Muzeum „Dar Pomorza” oraz Akwarium Gdyńskie.

            Wycieczka odbyła się w ramach realizowanego w szkole projektu pn. „Rejs po wiedzę – rozwój kompetencji kluczowych uczniów i nauczycieli poprzez edukację morską i żeglarską na terenie Miasta Słupska oraz Gminy Słupsk i Gminy Kobylnica”.

            Uczniowie wraz z opiekunami na pokładzie legendarnego żaglowca – „Dar Pomorza” zapoznali się                  z bogatą historią szkolnego żaglowca. Wędrując po nim, mogli nie tylko obejrzeć główny pokład, ale również zejść pod pokład i do wnętrza. Dzięki tej niezapomnianej wizycie  z bliska zobaczyli warunki życia i pracy marynarzy oraz kadry oficerskiej: pomieszczenia mieszkalne do spania i spożywania posiłków przez praktykantów, oficerów i oficerów starszych, magazyn żagli, maszynownię.

            Pobyt na Darze Pomorza oraz bardzo ciekawe opowieści przewodnika to niezwykłe doświadczenie, dzięki któremu uczniowie mogli sobie wyobrazić, jak mogłaby wyglądać podróż morska tym niezwykłym statkiem.

            Nieopodal Daru Pomorza uczniowie mogli także zobaczyć Dar Młodzieży – nazywany najpiękniejszym polskim żaglowcem.

            W Akwarium Gdyńskim uczniów zaciekawiło zaskakująca różnorodność morskiej flory i fauny – ryby, płazy i gady pochodzące z kilku kontynentów. Zobaczyli: salę bałtycką (z mapą dna Bałtyku), rafę koralową, salę na styku lądu i wody (zwierzęta żyjące na styku dwóch różnych ekosystemów), salę wodne zwierzęta świata (organizmy pochodzące z zimnych wód Atlantyku, Północnego Pacyfiku oraz Indopacyfiku), salę tropiki Amazonii.

            Gdyby nie Akwarium, uczniowie pewnie nie mieliby okazji zobaczyć tak rzadkich gatunków, jak płaszczka słodkowodna, ośmiornica olbrzymia, rekin przydenny, pirania czerwona, najmniejszy na świecie krokodyl – krokodyl krótkopyski, czy najcięższy wąż świata – anakonda zielona.

             

             

          • Wycieczka szkolna WENECJA - BISKUPIN - GNIEZNO - POZNAŃ

          •  

            Uczniowie klas starszych, w ramach ministerialnego programu "Poznaj Polskę", uczestniczyli

            w dwudniowej wycieczce szkolnej, która odbyła się 23 - 24 listopada 2022 r. Wyjazd i program zrealizowano w ramach współpracy z biurem turystycznym "Belfer".

             

            I DZIEŃ

            Pierwszego dnia wycieczki odwiedziliśmy SKANSEN PAROWOZÓW, WAGONÓW I DREZYN w Wenecji. Uczniowie z radością fotografowali się w starych lokomotywach, wagonach

            i drezynach. Następnie podziwiali zamek z  połowy XIV wieku, zbudowany w czasach Kazimierza Wielkiego. Z zaciekawieniem słuchali legendy o tym, że straszy na nim Diabeł Wenecki, czyli jego najbardziej znany właściciel, Mikołaj Nałęcz. Spacerowi wokół zamku towarzyszyło również dużo emocji związanych z mocowaniem się ze średniowiecznym taranem, kuszą, zakuwanie w dyby oraz podziwianie wież oblężniczych. Po zakończeniu pobytu w Wenecji pojechaliśmy do REZERWATU ARCHEOLOGICZNEGO w BISKUPINIE.

             

            W Biskupinie obejrzeliśmy:

             

            rekonstrukcję obozowiska łowców i zbieraczy z epoki kamienia (neolit) sprzed 10 tys. lat, która pokazuje jak wyglądało typowe osiedle społeczności zbierackiej i łowieckiej. Obozowisko tworzą trzy chaty z trzciny w pobliżu małego stawu.

             

            rekonstrukcję neolitycznej osady sprzed około 6 tysięcy lat - "Osada pierwszych rolników".

            Rekonstrukcja obejmuje dwie długie chaty. Jedna z nich to przykład dawnych zabudowań. Druga

            to pawilon muzealny z ekspozycjami. W pobliżu są poletka z uprawami dawnych gatunków zbóż. Chaty nie miały okien ani kominów, tylko niewielki otwór w dachu. Było też palenisko, wspólne łoże oraz przedsionek, zajmowany w zimie przez zwierzęta. Mieszkańcy hodowali bydło, owce

            i kozy. Zajmowali się też rybołówstwem, łowiectwem, uprawą roli i rzemiosłem, m.in. tkactwem, garncarstwem i odlewami z brązu. 

             

            rekonstrukcję osady obronnej  w Biskupinie z VIII w p.n.e. kultury łużyckiej. Dla porównania – ok. 753 r. p.n.e. założono Rzym. Biskupiński gród nazywa się często „polskimi Pompejami”.

            Zrekonstruowano tylko część zabudowań: pomost, wały obronne, wieżę bramną i palisadę.

            W przeszłości stało tam aż 106 domów o powierzchni około 80 m² każdy, w 13 rzędach rozdzielonych ulicami wyłożonymi drewnem. Domostwa otaczała ulica okrężna, ułatwiająca komunikację.

             

            Na środku każdej izby rozpalano palenisko. Dzięki otworowi w dachu dym z ogniska mógł wydostawać się z pomieszczenia. Domy w grodzie nie miały okien, więc panował w nich ciągły półmrok. W każdym domu znajdował się również przedsionek, który zimą służył za schronienie dla zwierząt hodowanych przez mieszkańców grodu.

             

             

            Rekonstrukcję osady obronnej  w Biskupinie z VIII w p.n.e. kultury łużyckiej. Stanowi ona pozostałości usługowej osady rzemieślniczej z X-XI wieku. Kurne chaty zbudowane były wokół placu, na którym przypuszczalnie wymieniano się towarami z innymi plemionami. Wyposażenie chat obrazuje codzienne życie mieszkańców związane z garncarstwem, kowalstwem, obróbką skór, poroża i kości.

             

            pawilon muzealny znajdujący się tuż za wejściem na

            Wycieczka szkolna

            WENECJA - BISKUPIN - GNIEZNO - POZNAŃ

          • DZIEŃ KREDKI U PRZEDSZKOLAKÓW

          • 22 listopada, w sali swoje urodziny obchodziła kredka. To święto w szczególny sposób
            związane jest z dziećmi. Dlatego też w tym dniu kredka znajdowała się w centrum oddziaływań
            przedszkolaków, które przekonały się, iż nasza bohaterka nie służy jedynie do kolorowania, czy
            też rysowania – kredki to przede wszystkim świetna zabaw.
            Podczas zabawy dzieci utrwalały kolory, kształtowały sprawność manualną, doskonaliły
            umiejętności liczenia oraz reakcje na sygnał dźwiękowy. Dzieci wysłuchały piosenki pt.
            „Kolorowe kredki”, układały kredkowe puzzle i oglądały filmik „Jak powstaje kredka?"
            Był to bardzo wesoły i kolorowy dzień!

          • ,,Jeże swoje święto mają - dzieci o nich pamiętają"

          • 9 listopada dzieci z Grupy Sówki obchodziły w przedszkolu Dzień Jeża.
            Przedszkolaki miały okazję poszerzyć wiadomości dotyczące środowiska naturalnego jeży, ich wyglądu,
            odżywiania oraz w jaki sposób przygotowują się do zimy, a co najważniejsze, że jeże są pod ochroną.
            Dzieci obejrzały film edukacyjny, rozwiązywały zagadki i uczestniczyły w zabawach ruchowych. Nasze
            maluchy wykonały również prace plastyczne, które ozdobiły ich salę. Na zakończenie
            każdy przedszkolak otrzymał dyplom i medal „Przyjaciel Jeża”.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie
        • (59) 846 23 85 / +48 451 615 419
        • ul. Szkolna 1 76-251 Kobylnica Poland
        • (59) 846 23 85
        • /SPKonczewo/SkrytkaESP
      • Logowanie