Reprezentacja klas I-III wzięła udział w XXX Gminnej Olimpiadzie Skrzatów w Słonowicach. Po zaciętej sportowej walce zdobyli III zaszczytne miejsce. Serdecznie gratulujemy!
Skrzaty na medal
- 1
Międzynarodowy Dzień Solidarności Młodzieży i święta majowe w naszej szkole
29 kwietnia 2025 r. w Szkole Podstawowej w Kończewie odbył się apel poświęcony Międzynarodowemu Dniu Solidarności Młodzieży oraz świętom majowym.
Inicjatorką promowania idei solidarności wśród młodzieży była uczennica klasy 8 - Julia Wołosewicz. Z jej inicjatywy uczniowie przygotowali kreatywne litery tworzące hasło "SOLIDARNOŚĆ", manifestując w ten sposób chęć współpracy, wzajemnego wsparcia oraz gotowości do niesienia pomocy innym.
W trakcie apelu uczniowie przypomnieli genezę świąt majowych i ich znaczenie dla historii Polski.Po części oficjalnej odbyła się część konkursowo-zabawowa. Julia przygotowała dla uczniów wszystkich klas koperty z zadaniami, które ukryła w różnych miejscach na terenie szkoły. Zadaniem uczestników było odnalezienie koperty, wykonanie zadań testowych wraz z wychowawcą, a następnie zgłoszenie się do organizatorki w celu sprawdzenia poprawności odpowiedzi.
Zespoły, które poprawnie wykonały zadania, otrzymywały scenariusze zabaw integracyjnych.Uroczystość przebiegła w radosnej atmosferze, a uczniowie z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych aktywnościach.
6
Sukces ucznia w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom"
24 kwietnia w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Słupsku odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom". Gminę Kobylnica reprezentował uczeń naszej szkoły Wojciech Kowalczyk zwycięzca etapu gminnego w kategorii wiekowej klas V-VIII . Wojtek w części pisemnej składającej się z 40 pytań uzyskał najwięcej punktów. W części ustnej był również bezkonkurencyjny. Wojtek będzie reprezentował powiat Słupski w etapie wojewódzkim, który odbędzie się 24 maja w Kościerzynie. Serdecznie gratulujemy laureatowi i życzymy powodzenia w kolejnych etapach turnieju!
Sukcesu judoków z Kończewa
W ostatnich dniach zawodnicy UKS „Orzeł” Kończewo startowali w dwóch turniejach. W dniu 12.04.2025r. w Jezierzycach odbył się Wiosenny Turniej Judo, w którym startowało ok. 170 zawodników i zawodniczek z 14 klubów. Kolejny raz podopieczni trenerki Doroty Prokopiuk potwierdzili wysoką formę i umiejętności zdobywając 3 medale.
W kat. dzieci urodzonych w latach 2015-2016:
II miejsce i srebrny medal wywalczyły: Nikola Kołodziej w wadze do 26kg oraz Maja Wąsowicz w wadze do 36kg
III miejsce i brązowy medal wywalczyła: Maja Kłobuch w wadze do 26kg, która o finał przegrała walkę ze swoją klubową koleżanką Nikolą Kołodziej po zaciętym pojedynku.
Tym razem bez medalu ale z cennym doświadczeniem i IV miejscem w kategorii wiekowej 2013-2014 w wadze do 46kg wrócił Wiktor Juchniewicz, który stoczył 4 walki.
Uczestnicy zostali uhonorowani medalami, dyplomami, otrzymali pamiątkowe bidony a zwycięzcy poszczególnych kategorii wygrali dodatkowo statuetki.
Kolejny start w kwietniu to udział judoków z Kończewa w ENGIE CUP, Finałowym Turnieju Szkolnej Ligi Judo 2024/2025 i Mistrzostwach Szkół Ponadpodstawowych, który odbył się w dniu 16.04.2025r. w Słupsku. W zawodach startowało ponad 100 zawodniczek i zawodników ze szkół podstawowych oraz średnich. Wszyscy otrzymali dyplomy a najlepsza trójka w każdej kategorii dodatkowo medale.
Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” Kończewo reprezentowali:
1/ z SP w Kończewie:
- Nikola Kołodziej – 26kg – II miejsce i srebrny medal
- Maja Kłobuch – 26kg – III miejsce i brązowy medal
- Maja Wąsowicz – 37kg – I miejsce i złoty medal
- Piotr Kłobuch – 54kg – I miejsce i złoty medal
- Maciej Wrześniak – 43kg – III miejsce i brązowy medal
2/ z SP Słonowice:
- Wiktor Juchniewicz – 49kg – I miejsce i złoty medal
Na koniec podsumowano wyniki z trzech rzutów Judo, które odbywały się przez cały rok szkolny 2024/2025. Najlepsze 5 szkół podstawowych otrzymało dyplomy i puchary.
Drużynowo:
I miejsce - SP 4 Słupsk – 37 pkt
II miejsce - SP Kobylnica – 34 pkt
III miejsce SP Kończewo – 29 pkt
IV miejsce SP 5 Słupsk – 29 pkt
V miejsce SP 10 Słupsk – 27 pkt
Zawodników do turnieju przygotowała trenerka Dorota Prokopiuk – 3 DAN.
Fotorelacja z wręczenia nagród w XXIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Wielkanoc na Pomorzu"
- 19
Wyniki XXIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Wielkanoc na Pomorzu"
Regionalny Konkurs Kulinarny według tradycyjnej kuchni kaszubskiej
10 kwietnia w Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Słupsku przy ulicy Przemysłowej 101 odbyła się VIII edycja Regionalnego Konkursu Kulinarnego według tradycji kuchni kaszubskiej. Głównym celem konkursu jest propagowanie i popularyzacja kaszubskiej tradycji kulinarnej wśród uczniów szkół podstawowych oraz uczniów uczących się języka kaszubskiego. Pod profesjonalnym okiem szefa kuchni ze słupskiej Intrygi pana Huberta Kiełbasy 8 drużyn gotowało potrawę, której tematem przewodnim był drób kaszubski. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z klasy VII uczęszczające na lekcje języka kaszubskiego Alicja Jendruszko i Wiktoria Mieńska. Dziewczęta przyrządziły „kaczkę po kaszubsku z modrą kapustą i kluskami”. Za tę potrawę zostały kulinarnie wyróżnione. Dziękujemy Alicji i Wiktorii za udany kulinarny debiut. Życzymy Wam dalszej, pełnej radości przygody z gotowaniem.
3
Regulamin XXIII Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego "Wielkanoc na Pomorzu"
„Dzień Edukacji Prawnej 2025” w naszej szkole
Nasza szkoła wzięła udział w specjalnej lekcji z okazji „Dnia Edukacji Prawnej 2025”, współorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz samorządy i zrzeszenia zawodów prawniczych. Przeprowadzono dla nas lekcję zdalną pt. „Hejt, trolling
i memy. Po co jest prawo i jak mnie chroni – na przykładzie naruszeń dóbr osobistych w Internecie”. Odbyła się ona w poniedziałek 31 marca 2025 r. w godz. 11:00 – 12:00. Lekcja miała formę transmisji na żywo na YouTube.
Lekcja przeznaczona była dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz klas 7-8 szkół podstawowych. Tematyka lekcji wpisała się w problematykę edukacji prawnej i obywatelskiej oraz profilaktykę w zakresie bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w sieci.
Zajęcia zostały poprowadzone przez Sędziego orzekającego w Sądzie Okręgowym w Poznaniu - Pana Kajetana Kosterkiewicza - Zastępcę koordynatora ds. Edukacji Prawnej Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.
1
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu w naszej szkole
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez ONZ w 2007 roku. Osoby w spektrum autyzmu doświadczają trudności m.in. w postrzeganiu świata i rozumieniu relacji społecznych. W odmienny sposób odbierają bodźce zmysłowe – hałas, ostre migające światła, tłok, niejasna komunikacja czy brak konsekwencji w zachowaniach innych mogą je męczyć, a nawet wywoływać silny lęk.
Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu, a symbolem obchodów pozostaje kolor niebieski.
W poprzednich latach w naszej szkole inicjatywę obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu podjęli najmłodsi uczniowie – z oddziałów przedszkolnych oraz klas I–III. Swoim zaangażowaniem zachęcili całą społeczność szkolną do wspólnego uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu.
W tym roku, we współpracy ze Szkołą Podstawową w Słonowicach, zorganizowano wspólną akcję w klasach IV–VIII. Podczas godzin wychowawczych uczniowie obejrzeli krótki film zrealizowany przez słupską telewizję – pod czujnym okiem osoby ze spektrum, doskonale znającej tematykę z własnego doświadczenia.
Następnie, 2 kwietnia, uczniowie poszczególnych klas wraz z wychowawcami wykonali zadania promujące wiedzę na temat wspierania osób w spektrum autyzmu. Były to: krzyżówka, pytania testowe oraz zabawa z układanką puzzlową. Po ukończeniu zadań odbył się „Bieg Świadomości Autyzmu” – uczniowie obu szkół wyruszyli naprzeciw siebie i spotkali się w połowie drogi. Mieli wówczas okazję poznać się, porozmawiać i wspólnie świętować.
Nauczyciele obu placówek zadeklarowali chęć kontynuowania współpracy przy kolejnych inicjatywach.
Warto jednak pamiętać, że równość i szacunek dla osób w spektrum autyzmu nie powinny być tylko jednodniową akcją, lecz stałym elementem naszej szkolnej rzeczywistości i codziennego życia społecznego.
16
PASOWANIE NA CZYTELNIKA
26 marca 2025r. w odbyło się pasowanie uczniów klasy I na czytelników biblioteki szkolnej. Głównym celem uroczystości było zachęcenie najmłodszych uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej, wypożyczania książek oraz nieustannego rozwijania umiejętności czytania. Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie uczniów do grona czytelników biblioteki. Zanim jednak złożyli przyrzeczenie dowiedzieli się, jak należy dbać o książki, dlaczego warto czytać książki, jak należy się z nim obchodzić oraz jaki regulamin obowiązuje w bibliotece. Uczniowie klasy I odgadywali bajkowe zagadki, które sprawdziły ich znajomość znanych bohaterów baśni i bajek. Następnie przyszli czytelnicy złożyli uroczyste przyrzeczenie, że zawsze będą szanować książki, a pani bibliotekarka K. Butowska wpisała ich do grona czytelników. Wszyscy zaprzysiężeni otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz oznaki czytelnika, które będą im przypominały o tym uroczystym wydarzeniu. Następnie wybrali sobie kolorowanki, które przedstawiały bohaterów znanych książek i pięknie je pokolorowali. W przygotowanie uroczystości włączył się SU. Mamy nadzieję, że spotkanie z biblioteką i pierwszą wypożyczoną książką na długo pozostanie w pamięci najmłodszych czytelników.
11
Szkolny konkurs plastyczno- techniczny pt. Skarpetkowa Pacynka
Z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa obchodzonego 21 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego wzięli udział w konkursie plastyczno- technicznym pt. Skarpetkowa Pacynka . Konkurs był skierowany do uczniów klas 1-8. Zadaniem było stworzenie pacynki z użyciem skarpetki, które można było ozdobić dowolnymi materiałami.Uczniowie wykonali bardzo kreatywne i pomysłowe pacynki. Wybór najlepszych nie był łatwym zadaniem. Ostatecznie wyłoniono laureatów w dwóch kategoriach wiekowych oraz nagrodzono pozostałych uczniów.
Kategoria klas I- III
1 miejsce Lena Fiecek
2 miejsce Stanisław Kłębucki
3 miejsce Nikola Kołodziej
Wyróżnienie Filip HorodiukKategoria klas IV-VIII
1 miejsce Pola Wilk
2 miejsce Adam Łunkiewicz
3 miejsce Justyna Lorant
Dziękujemy bardzo za udział w konkursie.
Organizatorki:Justyna Rapita Emilia Betke
5
Witaj, wiosno!
W naszej szkole nastał radosny czas, bo wiosna już tu jest! Uczniowie klas 1-3 z niecierpliwością czekali na ten moment. Spacerując po najbliższej okolicy, przywoływaliśmy wiosnę.
Podczas marszu budziliśmy wiosnę głośno grając na różnych instrumentach oraz wznosiliśmy okrzyki witające nową porę roku. Ciesząc się słońcem i świeżym powietrzem spędziliśmy miło czas. Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a my cieszymy się słońcem i świeżym powietrzem.
Niech ta wiosna przyniesie nam wiele radości
4
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”- etap gminny
19 marca w Szkole Podstawowej w Kobylnicy odbyła się na szczeblu gminnym kolejna edycja Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. W turnieju wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z klas 1- 8 wyłonieni w eliminacjach szkolnych. Naszą szkołę reprezentowali w kategorii 1- 4 Paweł Siwiec i Igor Kurasiewicz a w kategorii 5- 8 Wiktoria Mieńska, Aleksander Więckowski i Wojciech Kowalczyk. Wojciech Kowalczyk wygrał turniej w swojej kategorii i będzie reprezentował gminę w etapie powiatowym, który odbędzie się 24 kwietnia. Dziękujemy naszym uczniom za to, że po raz kolejny reprezentowali naszą szkołę w tym prestiżowym turnieju. Wojtkowi zaś życzymy dalszych sukcesów.
X edycja meczu kaszubskiego
17 marca uczniowie naszej szkoły i zaprzyjaźnionych szkół z Sycewic i Słupska w nagrodę za udział w konkursie plastycznym „Aktywne Kaszuby” - wykonanie prac na temat „Las jego mieszkańcy w twórczości literackiej Jerzego Sampa” pojechali do Ergo Areny na kaszubski mecz siatkarski Trefla Gdańsk z Stam Hemarpol Norwid Częstochowa. Przed pierwszym gwizdkiem zabrzmiały hymny kaszub i Polski. Grał też zespół Sygnalistów Myśliwskich „Jantar”. Na uczniów czekały również nauka kibicowania, quizy wiedzy o siatkówce oraz możliwość odwiedzenia stoisk z kaszubskim rękodziełem. Najmłodsi kibice mieli także okazję spróbować swoich sił w kaszubskiej olimpiadzie sportowej. Mimo, że Gdańskie Lwy nie odniosły zwycięstwa gorący kaszubski doping osłodził wynik spotkania.
PI-PLAKAT - GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO – PLASTYCZNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOŃCZEWIE
Światowy Dzień Liczby Pi, znany na całym świecie jako Pi Day, to coroczne święto poświęcone matematycznej stałej π (pi). Przypada 14 marca, co odzwierciedla pierwsze trzy cyfry liczby pi (3.14). Dzień Liczby Pi obchodzi się na całym świecie na różnorodne sposoby, często angażując się w działania podkreślające znaczenie matematyki i nauk ścisłych.
Tego dnia, już po raz kolejny, w Szkole Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Kończewie zorganizowany został gminny konkurs matematyczno – plastyczny Pi - plakat. Nadesłano 35 prac, z których wyłoniono zwycięzców w dwóch kategoriach.
Kategoria klas IV – VI
I miejsce – Pola Wilk (SP Kończewo, kl.5)
II miejsce – Jakub Knut (SP Sycewice, kl.5)
III miejsce – Zuzanna Lenc (SP Kobylnica, kl.5)
Kategoria klas VII – VIII
I miejsce – Filip Marchewka (SP Słonowice, kl.7)
II miejsce – Julia Wołosewicz (SP Kończewo, kl.8)
III miejsce – Patrycja Czereda (SP Kończewo, kl.8)
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i zapraszamy za rok!!!
Opiekun: Anna Adamczyk
ŚWIATOWY TYDZIEŃ PIENIĄDZA W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. JANA KOCHANOWSKIEGO W KOŃCZEWIE
Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie przystąpiła do kampanii Global Money Week (GMW) – kampanii w ramach edukacji finansowej.
Udział w kampanii uczniowie rozpoczną 17 marca od uczestnictwa w webinarium „Cyberprzestępcy w świecie finansów”. Celem webinarium jest zwiększenie poziomu świadomości odnośnie działań cyberoszustów w Internecie, a także zaprezentowanie dobrych praktyk mających uchronić przed kradzieżą środków finansowych.
Global Money Week (GMW) - Światowy Tydzień Pieniądza jest coroczną międzynarodową kampanią z zakresu edukacji finansowej na rzecz dbania o to, by dzieci i młodzież od najmłodszych lat zyskiwały świadomość finansową i stopniowo rozwijały wiedzę, umiejętności, a także kształtowały postawy i zachowania niezbędne do podejmowania racjonalnych decyzji finansowych i docelowo uzyskały finansowy dobrostan i finansową odporność.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.
Urząd Komisji Nadzoru Finansowego pełni rolę koordynatora kampanii GMW na gruncie krajowym. Koordynacja GMW odbywa się w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku - CEDUR.
Opiekun: Anna Adamczyk
Marcel Kowalewski Laureatem VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego!
12 marca 2025 r. w Zespole Szkół w Damnicy odbył się finał VII Wojewódzkiego Konkursu Ortograficznego dla uczniów szkół podstawowych. Konkurs został przeprowadzony pod honorowym patronatem Wójta Gminy Damnica przy współpracy Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Słupsku.
Konkurs znajduje się na liście konkursów Kuratorium Oświaty w Gdańsku i jego finaliści otrzymują dodatkowe punkty w rekrutacji do wybranych przez siebie szkół ponadpodstawowych.
Na etapie szkolnym i rejonowym uczniowie pisali dyktando, w finale -dyktando i test sprawdzający praktyczne zastosowanie zasad ortograficznych.
Z dumą informujemy, że uczeń naszej szkoły – Marcel Kowalewski zajął I miejsce w kategorii klas VII-VIII i zdobył tytuł LAUREATA. Marcel poprawnie napisał niełatwe dyktando i wykazał się doskonałą umiejętnością stosowania zasad ortograficznych.
Jesteśmy dumni z jego zwycięstwa i życzymy dalszych sukcesów!
Rekrutacja do oddziałów przedszkolnych i klasy 1
Informujemy, że postępowanie rekrutacyjne do oddziałów przedszkolnych i klasy 1 rozpoczyna się 03.03.2025 r. Zarządzenie Burmistrza Kobylnicy oraz potrzebne dokumenty znajdują się w zakładce Uczniowie i rodzice: Rekrutacja
Półkolonia w naszej szkole – kreatywność, ruch i integracja
W naszej szkole odbyła się półkolonia, podczas której uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych projektach, wyjazdach oraz zabawach, sprzyjających zarówno rozwijaniu kreatywności, jak i integracji międzyklasowej.W ramach zajęć artystycznych uczestnicy wykonywali prace plastyczne, wykorzystując różne techniki i środki wyrazu. Tworzyli figury z masy solnej, popularne slimy, a także własnoręcznie robili świeczki. Dodatkowo angażowali się w eksperymenty naukowe – m.in. budowali wulkan i przeprowadzali symulację erupcji.Nie zabrakło również aktywności fizycznej – codziennie organizowane były zabawy ruchowe wspierające współpracę i rozwój relacji rówieśniczych. Uczniowie uczestniczyli także w wyjazdach: na basen, do kina na film ''Sonic 3'' oraz do parku trampolin, co dostarczyło im wielu niezapomnianych wrażeń.W ramach warsztatów kulinarnych dzieci miały okazję samodzielnie przygotować pizzę, rozwijając przy tym umiejętności kulinarne i czerpiąc radość ze wspólnego gotowania.Półkolonia była czasem pełnym pozytywnych emocji, nauki przez zabawę i budowania przyjaźni. Cieszymy się, że uczniowie tak chętnie angażowali się we wszystkie aktywności i mamy nadzieję na kolejne równie udane inicjatywy!
18
Archiwum Aktualności