Aktualności

        • Dzień Nauki pełen wrażeń! Wyjazd klas 4 i 7 na Uniwersytet Pomorski w Słupsku
          • Dzień Nauki pełen wrażeń! Wyjazd klas 4 i 7 na Uniwersytet Pomorski w Słupsku

          • 28 maja 2026 roku uczniowie klas 4 i 7 wzięli udział w wyjątkowym wyjeździe do Słupska, gdzie na kampusie Uniwersytetu Pomorskiego świętowali Dzień Nauki. Ten pełen emocji dzień dostarczył wszystkim uczestnikom mnóstwa niezapomnianych wrażeń, łącząc naukę z doskonałą zabawą.

            Wyprawa rozpoczęła się od radosnego akcentu – czwartoklasiści, pełni energii i uśmiechu, opanowali słupski Stary Rynek. Chwila zabawy przy miejskich fontannach i krótki odpoczynek w majowym słońcu były idealną rozgrzewką przed głównymi punktami programu. Następnie uczniowie udali się spacerem w kierunku uniwersyteckiego kampusu.

            Na miejscu na młodszych kolegów czekali już uczniowie klasy 7, którzy jako pierwsi ruszyli do odkrywania przygotowanych przez organizatorów stanowisk. A atrakcji było co niemiara! Program obfitował w fascynujące pokazy i angażujące warsztaty interaktywne. Uczniowie mieli okazję sprawdzić się w najróżniejszych dziedzinach. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się pokazy sprzętu służb mundurowych oraz tajników pracy śledczych oraz strzelnica. Ponadto uczniowie wzięli udział w niezwykle ważnych warsztatach z pierwszej pomocy, a także podziwiali profesjonalny ekwipunek na stanowisku nurka głębinowego. Amatorzy ruchu mogli przetestować swoją kondycję na specjalnie przygotowanym torze przeszkód. Uniwersytet przeniósł uczniów w przyszłość dzięki warsztatom z programowania robotów z klocków LEGO oraz genialnemu stanowisku konstrukcyjnym, na którym można było zbudować własną rakietę i wystrzelić ją w powietrze! Na pasjonatów historii i biologii czekało stanowisko z wykopaliskami, gdzie każdy mógł samodzielnie odkryć mini dinozaura. Z kolei artystyczne dusze rozwijały kreatywność podczas malowania kamieni, warsztatów witrażowych, plastelinografii oraz fascynującego rysowania piaskiem (Sand Art).

            To był niesamowity dzień, w którym nauka została podana w niezwykle atrakcyjny i praktyczny sposób. Jesteśmy przekonani, że zdobyta wiedza oraz wspomnienia ze wspólnej zabawy na długo zapadną w pamięci wszystkich uczniów!

        • Wizyta w Sądzie Okręgowym w Słupsku w ramach edukacji prawnej
          • Wizyta w Sądzie Okręgowym w Słupsku w ramach edukacji prawnej

          • W dniu 27 maja 2026 r. uczniowie klas VII i VIII Szkoły Podstawowej w Kończewie uczestniczyli w zajęciach z edukacji prawnej w Sądzie Okręgowym w Słupsku pod opieką nauczyciela wiedzy o społeczeństwie oraz doradztwa zawodowego. Zajęcia były prowadzone przez prawników i miały charakter praktycznego poznawania funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.

            Uczniowie mieli możliwość wejścia na salę rozpraw przeznaczoną do prowadzenia spraw dotyczących najcięższych przestępstw. Zwrócili uwagę na szybę kuloodporną oddzielającą oskarżonego od pozostałych uczestników rozprawy. Poznali również miejsca zajmowane przez strony postępowania zgodnie z procedurą prawa karnego i cywilnego. Zwiedzili także salę zatrzymań, poznając zasady bezpieczeństwa obowiązujące w budynku sądu.

            Podczas spotkania omówiono strukturę sądów w Polsce, a także procedury odwoławcze i kasacyjne. Prawnicy wyjaśnili również kwestie odpowiedzialności karnej związanej ze składaniem zeznań przez świadków i oskarżonych. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w rozmowie, zadając pytania dotyczące sytuacji, gdy świadek po dłuższym czasie nie pamięta dokładnie przebiegu wydarzeń i składa przed sądem inne zeznania niż wcześniej na policji.

            W dalszej części zajęć uczniowie pracowali w grupach, rozwiązując kazusy prawne oparte na przepisach kodeksu cywilnego, karnego oraz prawa pracy. Posługiwali się pojęciami takimi jak: małoletni, nieletni i młodociany. Analizowali także zagadnienia dotyczące kontratypów, stanu wyższej konieczności, obrony koniecznej, osobowości prawnej oraz zdolności do czynności prawnych.

            Po warsztatach w sądzie udaliśmy się również z wizytą do kancelarii prawnej prowadzonej przez panią Martę Czternastek, gdzie dowiedzieliśmy się, dlaczego warto korzystać z porad radcy prawnego, który może reprezentować nas w trudnych sprawach, np. przed sądem.

            Zajęcia pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości oraz praktyczne zastosowanie przepisów prawa w codziennym życiu.

        • Nikola najlepszą zawodniczką turnieju JUDO w Żninie
          • Nikola najlepszą zawodniczką turnieju JUDO w Żninie

          • W dniu 23.05.2026r. w Żninie odbyły się XI Otwarte Kujawsko-Pomorskie Mistrzostwa Żnina Dzieci w Judo o Puchar Burmistrza Żnina. Starowały zawodniczki i zawodnicy z województwa kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego w trzech kategoriach wiekowych  tj. dzieci urodzonych w latach 2018 i młodsi oraz 2016-2017 i 2014-2015.

            Po zakończeniu zawodów najlepsi zawodnicy w każdej kategorii wagowej otrzymali  medale i nagrody /miejsca I-III/ oraz dyplomy /miejsca I-V/.

            Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” Kończewo reprezentowały:

            1/ w kategorii wiekowej dzieci urodzonych w latach 2016-2017:

            - Nikola Kołodziej – 30 kg – I miejsce, złoty medal

            - Maja Kłobuch – 30 kg – II miejsce, srebrny medal

                           Dziewczęta z Kończewa zdominowały swoją kategorię wagową do 30 kg, nie pozostawiając złudzeń przeciwniczkom. Stoczyły po trzy walki, które kończyły przed czasem. W walce pomiędzy sobą o złoty medal tym razem w lepszej formie okazała się Nikola Kołodziej. Obie judoczki zasługują na pochwałę. Potrafią nie tylko świetnie walczyć, ale także znają zasady poruszania się po tatami, ceremoniał wyjścia do walki i terminologię sędziowską.

                      W wyniku obrad trenerskich Nikola Kołodziej została wybrana najlepszą zawodniczką turnieju. Otrzymała puchar i nagrodę rzeczową.

                      Wyjazd na zawody zrealizowany został dzięki współpracy i współfinansowaniu ze środków Gminy Kobylnica.

        • Kolejne spotkanie Szkolnego Koła Filmowego za nami!
          • Kolejne spotkanie Szkolnego Koła Filmowego za nami!

          • Tym razem uczestnicy mieli okazję obejrzeć pełen humoru i wzruszeń film animowany pt. Leo. Historia sympatycznej jaszczurki dostarczyła wszystkim wielu emocji, śmiechu oraz cennych refleksji na temat przyjaźni, odwagi i spełniania marzeń. 

            Podczas seansu nie zabrakło świetnej atmosfery, wspólnych rozmów oraz wymiany opinii na temat bohaterów i wydarzeń przedstawionych w filmie. Uczniowie z dużym zainteresowaniem śledzili przygody głównego bohatera i chętnie dzielili się swoimi spostrzeżeniami po zakończeniu projekcji. 

            To było bardzo miłe i inspirujące spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci. Już nie możemy doczekać się kolejnego filmowego popołudnia!

        • Finałowy Turniej Szkolnej Ligi Judo i Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych ENGIE CUP
          • Finałowy Turniej Szkolnej Ligi Judo i Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych ENGIE CUP

          • W dniu 20.05.2026r. w Słupsku odbył się ostatni Finałowy Turniej Szkolnej Ligi Judo i Mistrzostwa Szkół Ponadpodstawowych, ENGIE CUP. Zawody zorganizowane zostały przez TS Judo Gryf Słupsk pod patronatem Engie EC Słupsk. W ramach Szkolnej Ligi Judo 2025/2026 w czterech turniejach startowały zawodniczki i zawodnicy z ok. 30 szkół podstawowych ze Słupska, Bytowa, powiatu słupskiego i bytowskiego a w dniu 20.05.26r. także judoczki i judocy ze szkół ponadpodstawowych. Ww. trenują w klubach: TS Judo Gryf Słupsk, Klub Judo Pantera w Bytowie, Bytowski Klub Sportów Walki, UKS „Orzeł” Kończewo oraz „Piast” Wrzeście”/nie uczestniczył w finałowym starciu/.

                      Na trzech tatami odbyły się zacięte pojedynki do ostatnich sekund. Głośny doping koleżanek i kolegów z poszczególnych szkół dodawał dramaturgii walkom. Rywalizacja indywidualna przełożyła się na punkty drużynowe. Najlepsze szkoły po podsumowaniu występów całorocznych otrzymały okazałe puchary oraz dyplomu a za indywidualne wyniki zawodnicy otrzymali medale i dyplomy.

                      UKS „Orzeł” Kończewo reprezentowali:

            - ze Szkoły Podstawowej w Kończewie:

            * Nikola Kołodziej – 31 kg – I miejsce i złoty medal

            * Maja Kłobuch – 31 kg – II miejsce i srebrny medal

            * Maja Wąsowicz – 41 kg – I miejsce i złoty medal

            * Piotr Kłobuch – 60 kg – I miejsce i złoty medal

            - ze Szkoły Podstawowej w Słonowicach:

            * Wiktor Juchniewicz – II miejsce i srebrny medal

            Ostateczna klasyfikacja drużynowa po czterech Rzutach Szkolnej Ligi Judo 2025/2026 wygląda następująco:

            - I miejsce i puchar dla Szkoły Podstawowej nr 10 w Słupsku /62pkt/

            - II miejsce i puchar dla Szkoły Podstawowej w Kończewie /38 pkt/

            - III miejsce i puchar dla Szkoły Podstawowej w Kobylnicy /32 pkt/

            - IV miejsce i puchar dla Szkoły Podstawowej nr 5 w Słupsku /27 pkt/

            - V miejsce i puchar dla Szkoły Podstawowej nr 11 w Słupsku /25 pkt/ 

             

        • Sukcesy zawodniczek judo z UKS "Orzeł" Kończewo
          • Sukcesy zawodniczek judo z UKS "Orzeł" Kończewo

          • W dniu 16.05.2026r. w Jezierzycach odbył się Wiosenny Turniej Judo organizowany przez Uczniowski Klub Sportowy „PIAST” Wrzeście pod patronatem Gminy Redzikowo. Starowało ok. 180 zawodniczek i zawodników z 12 klubów z województwa pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego, w trzech kategoriach wiekowych  tj. dzieci urodzonych w latach 2018-2019, 2016-2017 i 2014-2015.

            Uczniowski Klub Sportowy „Orzeł” Kończewo reprezentowały:

            1/ w kategorii wiekowej dzieci urodzonych w latach 2016-2017:

            - Maja Kłobuch – 31 kg – II miejsce, srebrny medal

            - Nikola Kołodziej – 31 kg – III miejsce, brązowy medal

            2/ w kategorii wiekowej dzieci urodzonych w latach 2014-2015:

            - Maja Wąsowicz – 40 kg – I miejsce, złoty medal

                           Zawody przebiegały bardzo sprawnie, na czterech polach walki - tatami. Tym razem najlepiej zaprezentowała się Maja Wąsowicz /5 kyu, pas żółty/, która uplasowała się na najwyższym miejscu podium, pokonując zdecydowanie swoje rywalki. Zacięte walki stoczyły również pozostałe judoczki z Kończewa. Zarówno Maja Kłobuch /5,5 kyu, pas biało-żółty/ jak i Nikola Kołodziej dotarły do strefy medalowej. Po drodze do finału zmierzyły się ze sobą. Tym razem zwycięstwo odniosła Maja Kłobuch i dotarła do finału. Zajęła wysokie, drugie miejsce. Nikola Kołodziej zakończyła zawody na trzecim miejscu.

                      Wyjazd zrealizowany został dzięki współpracy i współfinansowaniu ze środków Gminy Kobylnica.

        • XXII Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej
          • XXII Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej

          • Uczniowie klasy VI – Marcel Wołczko, Hubert Kuraszewicz oraz Gabriel Więckowski – zdobyli I miejsce w Gminnym Turnieju Wiedzy o Unii Europejskiej, który odbył się 6 maja 2026 r. w Kwakowie. Tegoroczna edycja konkursu odbywała się w plenerze i miała nowoczesną formę – pod kodami QR ukryte były zadania oraz pytania z różnych dziedzin związanych z Unią Europejską. Uczestnicy musieli wykazać się bardzo szeroką wiedzą dotyczącą państw członkowskich UE, znajomością flag, położenia krajów na mapie Europy, a także wiedzą na temat funkcjonowania najważniejszych instytucji unijnych. Pytania dotyczyły między innymi zadań Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego. Konkurs sprawdzał również znajomość historii powstania Unii Europejskiej, jej rozwoju na przestrzeni lat oraz najważniejszych postaci związanych z jej tworzeniem i współczesnym funkcjonowaniem.

            Nasi uczniowie wykazali się ogromną wiedzą, doskonałą współpracą i refleksem, nie mając sobie równych w rywalizacji z innymi drużynami. Na sukces zapracowali dzięki systematycznym przygotowaniom, zaangażowaniu oraz wielu godzinom poświęconym na poszerzanie wiedzy o krajach i instytucjach Unii Europejskiej. Ich determinacja i chęć zdobywania nowych informacji przyniosły znakomity efekt. Do konkursu młodzież przygotowała Katarzyna Butowska, wychowawczyni, która od wielu lat z sukcesami przygotowuje uczniów do tego turnieju.”

            Serdecznie gratulujemy uczniom oraz opiekunce i życzymy kolejnych sukcesów!

        • Święta majowe
          • Święta majowe

          • 6 maja 2026 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość poświęcona świętom majowym. Podczas akademii przypomniano genezę każdego z majowych świąt. Podkreślono znaczenie Święta Pracy, potrzebę istnienia różnych zawodów oraz szacunek dla pracy każdego człowieka. Omówiono również pochodzenie barw narodowych, nawiązując do heraldyki – biały orzeł na czerwonym tle stanowił ich pierwowzór. Przypomniano także znaczenie Konstytucji 3 Maja oraz wagę zgody narodowej, którą przeciwstawiono kłótniom i egoizmowi. Tegoroczną 235 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klas starszych uświetnili także przez wykonanie  pięknych prac plastycznych, które przedstawiały te ważne dla wszystkich Polaków wydarzenia.

            Uroczystość uświetniło wspólne odśpiewanie hymnu państwowego, „Roty” oraz piosenki „Polska na Tak” – utworu, który oddaje ducha nowoczesnego patriotyzmu i pozytywnej energii, powstałego z udziałem artystów i młodzieży z całej Polski.

        • „Pieczarki z Klasą”
          • „Pieczarki z Klasą”

          • W miesiącu kwietniu przedszkolaki brały udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Pieczarki z Klasą”. Projekt ten miał na celu promocję wiedzy ekologicznej dotyczącej grzybów oraz rozpowszechnianie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci. W ramach akcji otrzymaliśmy zestawy do uprawy pieczarek. Przedszkolaki podczas codziennej obserwacji poznawały etapy wzrostu pieczarek. Uczyły się dbać, aby grzyby miały jak najlepsze warunki do wzrostu. Poznały również budowę pieczarki, a na koniec chętnie próbowały jak smakuje
            ten grzyb.

      • Kontakt

        • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie
        • (59) 846 23 85 /
          +48 451 615 419
        • ul. Szkolna 1
          76-251 Kobylnica
          Poland
        • (59) 846 23 85
        • /SPKonczewo/SkrytkaESP
      • Logowanie