• Mikołaj Kopernik

Blok poświęcony był postaci Mikołaja Kopernika. Składał się z czterech części ,w których opisane były różne etapy życia Mikołaja.

1. Dzieciństwo i młodość.

Mikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1473 roku w Toruniu przy ulicy Św. Anny. Jego rodzice to Mikołaj Koperniki i Barbara z domu Watzenrode. Mikołaj miał troje rodzeństwa: Barbarę, Katarzynę i Andrzeja. Mikołaj jako dziecko nie miał problemów z nauką, wiódł życie pełne zakazów i ograniczeń. W wieku 10 lat mały Mikołaj przeżył ogromną tragedię rodzinną. Zmarł jego tata. Dzieci pod opiekę wziął wuj, brat ich mamy Łukasz Watzenrode. Wybrał dla nich karierę duchową i chłopcy rozpoczęli naukę w parafialnej szkole. Uczyli się tam łaciny, astronomii i matematyki. Szkołę średnią Mikołaj skończył w Krakowie, a jego mistrzem i nauczycielem był Wojciech z Brudzewa.

1. Edukacja i dorosłość

Swoje pierwsze studia rozpoczął w Krakowie. Studiował tam astronomię, która była w owym czasie bardzo popularna. Następne studia rozpoczął we Włoszech, w Bolonii, uczył się tam prawa kanonicznego. Później wyjechał do Padwy, gdzie studiował medycynę. W Ferrarze uzyskał tytuł prawa kanonicznego. Po ukończeniu studiów powrócił do Polski i osiadł we Fromborku.

1. Osiągnięcia i spuścizna

Starożytni Grecy są autorami systemu, który zakłada, że wszystkie ciała niebieskie poruszają się wokół centralnie usytuowanej Ziemi. Jest to Teoria Geocentryczna.

Kopernik proponował zupełnie inne spojrzenie na świat. W swoim dziele „ O obrotach sfer niebieskich” opracował teorię heliocentryczną.

1. Podsumowanie

Aby wyznaczyć położenie na niebie Księżyca i planet Kopernik używał w swojej pracy sfery armillarnej ( astrolabium). Stosował w swojej pracy ptolemejski kwadrat słoneczny. Był to drewniany kwadrat o idealnie gładkiej powierzchni. Jednym z prostszych instrumentów służących Kopernikowi był trójkąt paralaktyczny ( triquetrum).

Galeria Mikołaj Kopernik