• Edycja 2021/2022

• Być jak Ignacy Etap 6: Przemijający czas

Przygoda z Ignacym w Szkole Podstawowej im. J. Kochanowskiego w Kończewie dobiega końca. Podczas realizacji etapu 6 uczniowie obejrzeli wywiad z dr Miłoszem Gierszem archeologiem, który przebywa na wyprawie w Peru. Spotkanie z naukowcem, rozbudziło zainteresowanie tematyką archeologii, paleontologii i świata dinozaurów. Jajo dinozaura z dobrze zachowanym embrionem w środku zostało odkryte w południowych Chinach i należy do owiraptorozaura. Naukowcy nazwali je Baby Yingliang. Embrion jest świetnie zachowany, widzimy na nim szczegóły budowy małego dinozaura. Jego szkielet mierzy około 23,5 cm i jest zwinięty wewnątrz wydłużonego skamieniałego jaja. Ma szponiaste kończyny przednie i tylne. Dzięki znalezisku wiemy, że dinozaur był ułożony w jajku, jak współczesne ptaki. Właśnie dzięki pracy paleontologów i artystów tworzących modele prehistorycznych zwierząt, możemy poznać ich hipotetyczny wygląd. Zadanie projektowe etapu 6 to stworzenie modelu dinozaura. Uczniowie wykonali dinozaura z pampersów, czyli ciepłego śniegu.

Ruszyła VI edycja programu edukacyjnego “Być jak Ignacy-Tajemnicze zniknięcie Ignacego” organizowanego przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Celem programu jest popularyzacja polskiej nauki oraz pielęgnowanie pamięci o wybitnych, polskich naukowcach. Wierzymy, że nauka może zmienić świat, a wynalazki pomagają ludziom żyć lepiej. Doskonałym przykładem jest postać patrona Ignacego Łukasiewicza - wielkiego, polskiego wynalazcy, pioniera przemysłu naftowego nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Program polega na prowadzeniu zajęć, w kole naukowym, na podstawie otrzymanych scenariuszy zajęć. Program podzielony jest na 8 etapów, każdy jest poświęcony innemu zagadnieniu. Koło naukowe z Kończewa ukończyło już dwa zadania polegające na stworzeniu latającego samolotu oraz wykonaniu prototypu kompasu. Kolejny etap przed nami tu zmierzymy się z tajemnicą ludzkiego mózgu.