• Zadania

            • Zadanie 1

              Zadanie 1

              Dzisiaj rozpoczęliśmy  w naszej  świetlicy szkolnej przygodę  z programem  MegaMisja. Uczniowie na początku zajęcia zapoznali się z  głównymi celami programu,  poznali z bohaterów Laboratorium  Julkę i Kubę, którzy  prowadzili  ich  w świat przygód. Przystąpiliśmy do wykonania  pierwszego zadania z I etapu.

              Uczniowie wyszukiwali informacji  na temat żółwi w Internecie, encyklopediach przyrodniczych. Pokolorowali rysunek żółwia. Odpowiadali na pytania: skąd można czerpać informację o żółwiach?

              Odpowiadali: od hodowców żółwi, na lekcjach przyrody, od rodziców, kolegów mających w domu żółwia, w sklepie zoologicznym.

              Uczniowie otrzymali plakat, na którym naklejali  otrzymane grafiki ze źródłami informacji.

              Na koniec zajęć, dokonaliśmy ewaluacji.

              Uczniowie odpowiadali na pytania:

              - czy istnieją różne źródła informacji na ten sam temat?

              - czy potrafią wyszukiwać informacji w Internecie na zadany temat?

              Uczniowie pod koniec zajęć otrzymali w nagrodę album, naklejkę, długopis, linijkę sponsorowane przez Fundację Orange w ramach programu MegaMisja.

               Były to nasze pierwsze zajęcia, ale emocji im towarzyszących było wiele. Uczniowie chętnie podejmowali działania. Jesteśmy przekonani, że spóźnieni o kilka zadań, szybko je wykonamy i chętnie podzielimy się wrażeniami.

               

               

            • Zadanie 2

              Zadanie 2

              Kolejna przygoda Julki i Kuby za nami. Tym razem nasi bohaterowie wybierają się podczas ferii w podróż po Europie. Julka chce pojechać    do "krainy słońca"- Sycylii natomiast Kuba na wyspę gejzerów- Islandię.

              Bohaterowie byli pewni ,że ich wcześniej przygotowane informacje  i plany podróży znajdują się na komputerze, ale niestety nastąpiła awaria   i wszystkie plany zniknęły. Dzieci  podzieleni na dwie grupy   pomagają Julce i Kubie, w poszukiwanie informacji  z różnych źródeł- Encyklopedia,  Atlas Europy,, przewodniki turystyczne, mapy. Informacje dotyczyły pogody, przyrody,   atrakcji turystycznych, oraz terminów. Owocem pracy dzieci było wykonanie plakatów ilustrujących ciekawostki  z dwóch  wysp.  Na pytanie -Jaką wyspę  chcieliby odwiedzić ? Chłopcy wybrali  Islandia ze względu  na klimat oraz możliwość wspinania się  na lodowiec . Dziewczynki Sycylię,  ponieważ  to małe kobietki  i chcą być pięknie opalone. Jednogłośnie ustalono, że wyjadą podczas ferii zimowych. Po tych zajęciach uczniowie rozumieją, że informacji można i należy szukać nie tylko w komputerze lecz w wielu różnych źródłach. Wiedzą, że aby podjąć świadomą decyzję, najlepiej oprzeć  ją o zebrane wcześniej informacje. Zajęcie podobało się dzieciom i nie mogą doczekać się  następnego zadanie. Zajęcie zrealizowane z F.Senouci-Opolską.

              Galeria: Zadanie 2

            • Zadanie 3

              Zadanie 3

              Trzecie zadanie za nami. Psotnik przemieszcza się z prędkością światła i ciągle płata figle naszym przyjaciołom z MegaMisji. Tym razem pomagaliśmy uporządkować informacje zawarte w Encyklopedii Internetowej.

              Szukaliśmy odpowiedzi na pytania wcześniej przygotowane przez nauczyciela. Podzieleni na dwie grupy zaznaczaliśmy czy dana informacja pochodząca z określonego źródła jest prawdziwa czy fałszywa. Najwięcej wątpliwości pojawiło się przy informacji: Gąbka jest morskim zwierzęciem. Uczniowie odpowiedzi szukali w książkach przyrodniczych i atlasach zwierząt. Ostatecznie nauczyciel rozwiał wątpliwości małych badaczy. Wiarygodność informacji była kolejnym wyzwaniem dla grup. Uczniowie na wcześniej przygotowanych arkuszach papieru rysowali i podpisywali  według nich wiarygodne źródła informacji. Podczas przeprowadzonych zajęć uczniowie zrozumieli,  że nie wszystkie źródła informacji są wiarygodne. Należy być krytycznym i sprawdzać zdobyte informacje. Na zakończenie zajęć  uczniowie w nagrodę za aktywny udział  otrzymali  plakietki z symbolem MegaMisji  i długopisy.

              Galeria: Zadanie 3

            • Zadanie 4

              Zadanie 4

              Dzisiaj zrobiliśmy zadanie dodatkowe. Tym razem dzieci musiały pogodzić Julkę i Kubę, ponieważ Psotnik gdzieś się zapodział.

              Nasi bohaterowie dyskutowali czy fajniejsze są  postacie prawdziwe czy też wymyślone.( świat fikcji czy świat realny)Dzieci podawały przykłady postaci z gier, bajek, książek oraz osoby z najbliższego otoczenia, które podziwiają lub darzą sympatią. Okazało się, że dla jednych postać fantastyczna:  Kopciuszk, Syrenka, Kot w butach jest wzorem a dla innych bohaterem jest sławny piłkarz, nauczyciel. Dzieci narysowały swojego bohatera a później siebie. Opowiadały o swoich mocnych stronach, umiejętnościach i talentach. Prace przywiesiły na tablicy. Wspólnie ustaliły tytuł stworzonej przez siebie wystawy rysunków. Zatytułowały ją SUPER MISTRZ- MAM TALENT. Na zakończenie zajęć jednogłośnie stwierdzono, że wszystkie dzieci są dzięki swoim cechom i umiejętnościom wyjątkowe, niesamowite, niepowtarzalne, a świat fikcji  pozwoli marzyć. Marzenia te możemy realizować  w rzeczywistym świecie.

               

              Galeria: Zadanie 4

            • Zadanie 5

              Zadanie 5

              Kolejne zadanie wykonane. Tym razem nasza rola polegała na tym, żeby nie dopuścić by sztuczna inteligencja pod postacią Psotnika dostała się do telewizji.

              Na początku uczniowie musieli wykazać się znajomością programów telewizyjnych i właściwie dopasować je do odpowiednich gatunków- informacyjne, rozrywkowe. Zadanie choć niełatwe zostało prawidłowo wykonane.  Uczniowie wypowiedzieli się  także na temat swojego ulubionego programu telewizyjnego. Okazało się , że większość uczniów ogląda programy przyrodnicze o zwierzętach  i bajki. Podczas zajęć uczniowie podzieleni na dwie grupy przedstawili wylosowane przez siebie scenki. Tomek i Daria wcielili się w reporterów telewizyjnych i  przeprowadzili wywiad  z miejsca wypadku. Wywiad podobał się wszystkim. Uczniowie przydzieleni do drugiej grupy przedstawili reality show. Była tam tresura psa, magiczne sztuczki i gra na instrumentach. Jednogłośnie jury wybrane wśród uczniów ogłosiło, że mistrzem reality show został Bartek .Na zakończenie zajęć uczniowie wykonali taniec zwycięstwa, ponieważ nasz bohater Psotnik nie dostał się do telewizji. Zajęcia przebiegały w miłej i wesołej atmosferze.

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie
      • (59) 846 23 85 / +48 451 615 419
      • ul. Szkolna 1 76-251 Kobylnica Poland
      • (59) 846 23 85
      • /SPKonczewo/SkrytkaESP
    • Logowanie