• Kino

• Kazimierz Prószyński

Blok poświęcony był postaci Kazimierza Prószyńskiego. Składał się z czterech części ,w których opisane były różne etapy życia Kazimierza.

1. Wszystkie drogi prowadzą do fabryki snów

Kazimierz Prószyński urodził się 4 kwietnia 1875 roku w Warszawie. Rodzice Kazimierza to Konrad i Cecylia Prószyńscy. Tata Kazia był autorem pierwszego polskiego elementarza, co przyniosło mu sporą sławę. Kiedy Kazimierz miał 9 lat, zmarła jego mama. Pewnego dnia na ulicy spostrzegł afisz, na którym widniał napis „ożywiona fotografia”. Wtedy właśnie poznał elektrotachyskop. Ta niezwykła maszyna pokazywała 24 ilustracje w szybkim tempie i odpowiedniej kolejności.

1. Pasja do konstruowania

Dziadek Kazimierza miał własną pracownię fotograficzną. Po skończonym gimnazjum Kazimierz udał się do Belgii, gdzie został studentem politechniki w Liege. W 1895 skonstruował swoje pierwsze urządzenie PLEOGRAF, który pozwalał nie tylko na nagrywanie filmów, ale pozwalał także je odtwarzać.

1. Wyścig wielkich wynalazców

28 grudnia 1895 roku bracia AugustLouis i Jean Lumiere zaprezentowali swój wynalazek, który nazwali kinematografem. W przeciwieństwie do Kazimierza pokaz braci był otwarty i przyciągnął tłumy. Kazimierz swoje dzieła pokazywał jedynie bliskim osobą. Uważał, że kino ma olbrzymią przyszłość.

1. Kino należy się każdemu

Słownik małego kinomaniaka: aktor, blenda, czołówka, dubel, ekran, fabuła, gag, kadr, lista dialogowa, montaż, negatyw, odjazd kamery, plan, reżyser, statyw, światło, tyłówka, ujęcie, zdjęcia.

Grafika Kazimierz Prószyński