• Maria Skłodowska-Curie

        • Maria Skłodowska-Curie

          Blok poświęcony był postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Składał się z czterech części ,w których opisane były różne etapy życia Marii.

          Kim była Maria Skłodowska-Curie?

          Uczniowie poznali dzieciństwo Marii, która urodziła się jesienią 1867 r. Przez rodziców była nazywana Anciupecio. Jej rodzice byli nauczycielami, a swoje dzieci uczyli przez zabawę. Dzieci uwielbiały bawić się klockami z doczepionymi wyrazami, które tworzyły rymowanki. Maria bardzo kochała swojego psa wyżła o imieniu Lancet. Mała Maria wraz z siostrą poszła do szkoły dla dziewczynek, nauka w tamtych czasach była bardzo trudna. Nie mogły mówić po polsku i musiały uczyć się rosyjskiego. To właśnie wtedy Maria rozpoczęła swoją przygodę z chemią. Eksperymentuję razem z Marią.

          Maria bardzo chciała studiować, niestety, było to niemożliwe. Na uczelnie wstęp mieli tylko chłopcy. Maria nie poddała się i razem z siostrą Bronią chodziły na zajęcia do tajnej szkoły , która nazywała się Latający Uniwersytet. Dlaczego latający? Studenci bardzo często musieli zmieniać miejsce zajęć. Maria wyjechała na dalsze studia do Paryża, wcześniej pracowała jako nauczycielka, musiała zarobić pieniądze na podróż.

          Odkrywam razem z Marią.

          Maria studiowała w Sorbonie najlepszej uczelni Paryża. Miała samych kolegów, bo na całej uczelni było tylko 23 dziewczyny. Zajęcia prowadzone były po francusku, dlatego Maria miała zabawny akcent. Zakochała się w Piotrze Curie był francuskim naukowcem. W podróż poślubną wyruszyli na rowerach. Mąż zainteresował ją promieniowaniem. Promieniowanie badała na bazie pierwiastka uran Z uranu emitowane jest promieniowanie w postaci malutkich cząstek biegnących po prostej linii, aż do zderzenia z innym obiektem. Małżeństwo badali nadal promieniotwórczość w swoim małym laboratorium, które mieściło się w szopie. Po wielu eksperymentach parze udało się odkryć nowy pierwiastek POLON. Nazwa nawiązuje do Polski. Kilka miesięcy później odkryli nowy pierwiastek RAD. Świecił on bladoniebieskim światłem. Pierwiastek świecący radośnie jak robaczek świętojański.

          Możesz być jak Maria Skłodowska-Curie.

          Maria zdobyła dwie nagrody Nobla, za badania nad promieniotwórczością oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków: polonu i radu. W czasie I Wojny Światowej Maria chciał pomóc rannym, dlatego postanowiła zorganizować samochody, w których będzie mogła robić prześwietlenia ludziom. Zrobiła nawet prawo jazdy na ciężarówkę.

           

          Galeria Maria Skłodowska-Curie

    • Kontakt

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Kończewie
      • (59) 846 23 85 / +48 451 615 419
      • ul. Szkolna 1 76-251 Kobylnica Poland
      • (59) 846 23 85
      • /SPKonczewo/SkrytkaESP
    • Logowanie